Nowe nagranie w sprawie użycia gazu wobec Barbary Nowackiej. "Może wreszcie policja przeprosi"

02.12.2020 | Nowe nagranie w sprawie użycia gazu wobec Barbary Nowackiej. "Może wreszcie policja przeprosi"
02.12.2020 | Nowe nagranie w sprawie użycia gazu wobec Barbary Nowackiej. "Może wreszcie policja przeprosi"
Maciej Knapik | Fakty TVN
02.12.2020 | Nowe nagranie w sprawie użycia gazu wobec Barbary Nowackiej. "Może wreszcie policja przeprosi"Maciej Knapik | Fakty TVN

Barbara Nowacka opublikowała w mediach społecznościowych nowe nagranie pokazujące moment, w którym została potraktowana przez policjanta gazem łzawiącym podczas sobotniego Strajku Kobiet. Policja wciąż wyjaśnia sprawę, a ten materiał może to ułatwić.

We wtorek wieczorem posłanka Barbara Nowacka opublikowała na Facebooku nowe nagranie, które pokazuje moment, w którym policjant z bliskiej odległości pryska jej gazem łzawiącym w twarz.

Na wideo widać kilkanaście sekund, które bezpośrednio poprzedzają moment policyjnej interwencji wobec posłanki.

- Wszystko widać, wszystko od początku jest jasne. Może wreszcie policja przeprosi - komentuje Nowacka.

Na nagraniu widać, że obok posłanki stoi historyk i pisarz Łukasz Mieszkowski. - Miałem ręce w kieszeniach, nie krzyczałem i raczej w takim biernym uporze stałem w miejscu - mówi Mieszkowski. - Każdy, kto ma odrobinę dobrej woli i stara się do sprawy podejść racjonalnie, bez emocji, to jest w stanie wyciągnąć z tego jasne wnioski - dodaje.

Tymczasem policja sugerowała, że posłanka zbliżała się do funkcjonariuszy, lekceważyła komunikaty nadawane przez urządzenia nagłaśniające i wezwania policjantów, chciała przerwać kordon i mogła stwarzać zagrożenie.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości również mają swoje zdanie na temat udziału posłanki w sobotnim proteście.

- Pani poseł miejsce pracy jest w Sejmie, a nie na ulicy, żeby robić awantury - mówił w poniedziałek Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Do sytuacji odniósł się także szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który stwierdził, że "policja miała rację".

Jakie jest obecnie stanowisko policji?

Komenda Główna Policji w środę nie chciała ustosunkować się do zamieszczonego przez posłankę Nowacką nagrania. - Czekamy na te informacje, które gromadzi prokuratura - przekazał rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Tymczasem marszałek Sejmu Elżbieta Witek już dostała pisemne wyjaśnienia od Komendanta Głównego Policji.

Policja przeprosiła w środę, ale za działania z 11 listopada wobec dziennikarzy, w tym za postrzelenie z broni gładkolufowej fotoreportera.

Adwokatka Kinga Dagmara Siadla, której funkcjonariusze chcieli wręczyć mandat, gdy na proteście udzielała pomocy prawnej klientowi, przypomina, że jeśli wśród tłumu ktoś jest służbowo, policja musi wziąć to pod uwagę. - Policja doskonale wiedziała, że jestem adwokatem, ponieważ ich o tym poinformowałam. Oni poprosili, żebym się wylegitymowała w związku z czym wylegitymowałam się legitymacją adwokacką - mówi Kinga Dagmara Siadlak, prezes Stowarzyszenia Adwokackiego "Defensor Iuris".

Co z orzeczeniem TK w sprawie aborcji?

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcji wciąż czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, choć przepisy mówią, że powinno stać się to niezwłocznie po ogłoszeniu.

Na razie w stanowisku wydanym przez Radę Ministrów stwierdzono, że "sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania właściwej daty tej publikacji". Jednocześnie Rada Ministrów zapowiedziała, że "publikacja nastąpi niezwłocznie po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny pisemnego uzasadnienia". - Albo nie uznajemy tego Trybunału i wówczas nie publikujemy żadnych orzeczeń, i doprowadzamy do tego, żeby zniknęło trzech dublerów z Trybunału, albo jeżeli uważamy, że był to wyrok to opublikowanie musi nastąpić niezwłocznie - komentuje Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej. W wydanym przez rząd oświadczeniu niepokoi także stwierdzenie, że "nie istnieje regulacja zobowiązująca Prezesa Rady Ministrów do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w terminie oznaczonym konkretną liczbą dni lub datą".

- Zrobili kłopot kobietom i nie potrafią z tego wyjść - ocenia Barbara Nowacka.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Szymon Nowak | facebook.com/BarbaraANowacka

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS