Spór zasadniczy
Nowe nagranie w sprawie użycia gazu wobec Barbary Nowackiej. "Może wreszcie policja przeprosi"
Barbara Nowacka opublikowała w mediach społecznościowych nowe nagranie pokazujące moment, w którym została potraktowana przez policjanta gazem łzawiącym podczas sobotniego Strajku Kobiet. Policja wciąż wyjaśnia sprawę, a ten materiał może to ułatwić.
We wtorek wieczorem posłanka Barbara Nowacka opublikowała na Facebooku nowe nagranie, które pokazuje moment, w którym policjant z bliskiej odległości pryska jej gazem łzawiącym w twarz.
Na wideo widać kilkanaście sekund, które bezpośrednio poprzedzają moment policyjnej interwencji wobec posłanki.
- Wszystko widać, wszystko od początku jest jasne. Może wreszcie policja przeprosi - komentuje Nowacka.
Na nagraniu widać, że obok posłanki stoi historyk i pisarz Łukasz Mieszkowski. - Miałem ręce w kieszeniach, nie krzyczałem i raczej w takim biernym uporze stałem w miejscu - mówi Mieszkowski. - Każdy, kto ma odrobinę dobrej woli i stara się do sprawy podejść racjonalnie, bez emocji, to jest w stanie wyciągnąć z tego jasne wnioski - dodaje.
Tymczasem policja sugerowała, że posłanka zbliżała się do funkcjonariuszy, lekceważyła komunikaty nadawane przez urządzenia nagłaśniające i wezwania policjantów, chciała przerwać kordon i mogła stwarzać zagrożenie.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości również mają swoje zdanie na temat udziału posłanki w sobotnim proteście.
- Pani poseł miejsce pracy jest w Sejmie, a nie na ulicy, żeby robić awantury - mówił w poniedziałek Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.
Do sytuacji odniósł się także szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który stwierdził, że "policja miała rację".
Jakie jest obecnie stanowisko policji?
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka opublikowała w mediach społecznościowych nowy...Barbara Nowacka opublikowała nowy film w sprawie użycia gazu
Tymczasem marszałek Sejmu Elżbieta Witek już dostała pisemne wyjaśnienia od Komendanta Głównego Policji.
Policja przeprosiła w środę, ale za działania z 11 listopada wobec dziennikarzy, w tym za postrzelenie z broni gładkolufowej fotoreportera.
Adwokatka Kinga Dagmara Siadla, której funkcjonariusze chcieli wręczyć mandat, gdy na proteście udzielała pomocy prawnej klientowi, przypomina, że jeśli wśród tłumu ktoś jest służbowo, policja musi wziąć to pod uwagę.
- Policja doskonale wiedziała, że jestem adwokatem, ponieważ ich o tym poinformowałam. Oni poprosili, żebym się wylegitymowała w związku z czym wylegitymowałam się legitymacją adwokacką - mówi Kinga Dagmara Siadlak, prezes Stowarzyszenia Adwokackiego "Defensor Iuris".
Co z orzeczeniem TK w sprawie aborcji?
Barbara Nowacka, wcześniej Magdalena Biejat, Monika Wielichowska i Włodzimierz Czarzasty....Opozycja rozważa różne opcje po tym, jak Barbara Nowacka została potraktowana gazem
Na razie w stanowisku wydanym przez Radę Ministrów stwierdzono, że "sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania właściwej daty tej publikacji". Jednocześnie Rada Ministrów zapowiedziała, że "publikacja nastąpi niezwłocznie po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny pisemnego uzasadnienia".
- Albo nie uznajemy tego Trybunału i wówczas nie publikujemy żadnych orzeczeń, i doprowadzamy do tego, żeby zniknęło trzech dublerów z Trybunału, albo jeżeli uważamy, że był to wyrok to opublikowanie musi nastąpić niezwłocznie - komentuje Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej.
W wydanym przez rząd oświadczeniu niepokoi także stwierdzenie, że "nie istnieje regulacja zobowiązująca Prezesa Rady Ministrów do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w terminie oznaczonym konkretną liczbą dni lub datą".
- Zrobili kłopot kobietom i nie potrafią z tego wyjść - ocenia Barbara Nowacka.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 7 lutego
Ponad sześć tysięcy osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. W programie powiemy również o głosowaniu nad ustawą sądową po jej powrocie z Senatu, a także o protestach pielęgniarek. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Nie wszędzie jeszcze dotarli ratownicy
Ponad 6000 ofiar, ponad kilkanaście tysięcy rannych - tak na tę chwilę wygląda bilans po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Zdaniem ekspertów nawet 7 dni jest w stanie przetrwać pod gruzami. W akcji ratunkowej biorą udział strażacy i zwykli mieszkańcy, ale nie wszędzie pomoc jeszcze dotarła.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi. Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy
Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy w 10 najbardziej zniszczonych regionach kraju. Na miejsce przylatują ratownicy z całego świata - także z Polski. Każdy może pomóc ofiarom - potrzebne są pieniądze na wsparcie humanitarne.
czytaj więcej »Afera "Willa plus". Przemysław Czarnek bronił swoich decyzji z mównicy sejmowej
Nie da się zakrzyczeć afery "Willa plus" nawet z mównicy sejmowej, a to próbuje robić minister Przemysław Czarnek - przy głośnym aplauzie partyjnych koleżanek i kolegów. Oklaskiwali go, gdy w ostrych i niewybrednych słowach atakował opozycję i dziennikarzy, którzy o aferze piszą.
czytaj więcej »Co z ustawą o Sądzie Najwyższym? Solidarna Polska ma zagłosować przeciwko poprawkom Senatu
Głosowali przeciwko ustawie koalicjanta - w środę zagłosują przeciwko opozycyjnym poprawkom do tej ustawy. Trudno znaleźć logikę w Solidarnej Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Na biurko prezydenta trafi ustawa w wersji PiS. Otwarta jest sprawa jego podpisu i akceptacji Brukseli.
czytaj więcej »PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia
PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia po odsunięciu PiS-u od władzy - spraw najważniejszych dla Polaków. Nie szukajmy wroga na opozycji - podkreślają liderzy wszystkich partii demokratycznych.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski jednak nie odwiedzi Brukseli? Trudna sytuacja na froncie
Pod znakiem zapytania stoi planowana na czwartek wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli. Teraz nawet krótki wyjazd z kraju w trudnej sytuacji na froncie byłby ryzykowny. Rosjanie dostali rozkaz, by zdobyć obwód doniecki do końca marca.
czytaj więcej »Polscy żołnierze ćwiczą obsługę systemów Patriot
Na warszawskim lotnisku rozpoczęły się szkolenia żołnierzy z jednostki, która jako pierwsza w Polsce dostała systemy Patriot.
czytaj więcej »PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletów
1 marca bilety PKP wrócą do poziomu sprzed kilkunastoprocentowej podwyżki, którą przewoźnik bez uprzedzenia wprowadził 11 stycznia. Podwyżka była przed feriami, obniżka będzie po feriach.
czytaj więcej »Pielęgniarki walczą o należne im podwyżki. "Po co żeśmy się uczyły?"
Zaczęło się od protestu w szpitalu w Tarnowie, dziś podobne są w kilkudziesięciu innych. Pielęgniarki walczą o należne im - zgodnie z ustawą - podwyżki. Dyrektorzy szpitali wymyślają sposoby, jak pielęgniarkom nie płacić, a pielęgniarki zastanawiają się, po co mają podnosić swoje kwalifikacje.
czytaj więcej »Co z ustawą wiatrakową? Posłowie nie mogą się dogadać co do odległości od zabudowań
Te 200 metrów robi fundamentalną różnicę. Sejm pracuje nad ustawą wiatrakową, a kluczowy jest zapis o minimalnej odległości wiatraków od budynków mieszkalnych. Było 500 metrów, po poprawce Suskiego jest 700 metrów, a Solidarna Polska chce 1000 metrów. Każda tego typu zmiana diametralnie zmniejsza rozmiar obszaru, na którym można budować wiatraki.
czytaj więcej »Restauracja za mało straciła przez pandemię. Teraz musi oddać pieniądze, których nie ma
Tarcza covidowa pomogła im przetrwać pandemię. Nie zamknęli restauracji, nie zwolnili pracowników, ale z perspektywy czasu wychodzi na to, że za bardzo się starali. Wegańska restauracja z Krakowa straciła za mało i musi oddać państwu 235 tysięcy złotych. To oznacza bankructwo.
czytaj więcej »Zagrożenie lawinowe w Tatrach zmalało. TOPR-owcy apelują jednak o ostrożność
Tatry są znów otwarte dla turystów i narciarzy - z wyjątkiem czterech szlaków. Między innymi tego z Palenicy do Morskiego Oka. Zagrożenie lawinowe nie minęło, ale jest mniejsze niż kilka dni temu. TOPR-owcy apelują do turystów o ostrożność.
czytaj więcej »Prognoza pogody na środę 8 lutego
W środę pochmurno z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, szczególnie na zachodzie. Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 6 lutego
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski. W programie także o sprawie przekazania zamku w Wojnowicach, której politycy PiS starają się używać do obrony ministra Przemysława Czarnka oraz o możliwych zmianach w ukraińskim rządzie. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »