Fakty - oglądaj online

Nadzieja dla cukrzyków

Trwają badania kliniczne "szczepionki" przeciw cukrzycy

Miliony pacjentów czekają na "szczepionkę" przeciw cukrzycy. Do badań klinicznych nad nią włączyli się polscy lekarze. Pierwsze dzieci z genetyczną predyspozycją do tej choroby przyjęły już insulinę w kapsułkach.

Pięć tysięcy osób "policzy się z cukrzycą". Wielki Orkiestrowy bieg

Pięć tysięcy biegaczy wyruszyło na trasę biegu "Policz się z cukrzycą". Przed nimi do pokonania...

Kapsułka, która działa jak szczepionka. W jej środku znajduje się insulina. Ma zapobiegać cukrzycy. Dziesięciomiesięczny Staś dostaje ją codziennie razem z owsianką.

- Codziennie, przez okres praktycznie 3 lat, musimy podawać mu doustnie insulinę w formie proszku i tak naprawdę to wszystko - tłumaczy pani Anna Franczak, mama Stasia.

Dzięki temu, że chłopiec dostaje teraz insulinę w proszku, w przyszłości jego organizm jego własnej insuliny być może nie odrzuci. Lekarze zdiagnozowali u Stasia genetyczną predyspozycję do cukrzycy typu pierwszego.

- Tak naprawdę, nikt się nie spodziewał. Nikt w rodzinie nie ma cukrzycy. Tak naprawdę, nie wiedzieliśmy na początku o co chodzi - dodaje pani Anna.

"Szczepionkę" dostaje też ośmiomiesięczna Marta. Tu akurat nie było zaskoczenia, bo pan Paweł, ojciec Marty na cukrzycę choruje. Lekarze wykryli ją u niego, gdy miał 11 lat.

- Pogotowie mnie przywiozło do szpitala. Miałem bardzo wysoki cukier. Była bardzo niska świadomość w ogóle o cukrzycy i w rodzinie i wśród lekarzy nawet, bo nie wiedzieli co mi jest. Dopiero w szpitalu lekarz stwierdził cukrzycę - tłumaczy Paweł Sikorski, ojciec Marty.

Olbrzymi problem cywilizacyjny

"Stoimy w miejscu, jeśli chodzi o długość życia". Co zabija Polaków?

Choroby serca to od lat zabójca numer jeden. Tuż za nimi nowotwory. Ale mało kto wie, że częściej...

Katarzyna Woźniak też o chorobie dowiedziała się późno. Ma siedemnaście lat.

- Zachorowałam na cukrzycę - mówi, i dodaje, że o samej chorobie dowiedziała się w bardzo niedawno, bo w środę, dwa tygodnie temu.

A chodzi o to, żeby cukrzycę wykryć jak najwcześniej, zanim zacznie niszczyć trzustkę. Dzieci, dzięki badaniu klinicznemu, w którym biorą udział, mają szansę w ogóle uniknąć choroby.

- Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się zatrzymać zachorowanie na cukrzycę - tłumaczy doktor Agnieszka Szypowska, diabetolog z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie jest jedyną placówką w Polsce, gdzie dzieci dostają taki preparat. Oprócz Polski, w badaniu klinicznym, niekomercyjnym i finansowanym przez fundację charytatywną, biorą też udział szpitale ze Szwecji, Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii.

- Jest możliwość włączenia się do tego badania po wypełnieniu kwestionariusza i wysłaniu prośby do Zakładu Badań Przesiewowych Instytutu Matki i Dziecka, i te wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej swiatbezjedynki.pl - mówi doktor Agnieszka Szypowska.

Cukrzyca typu pierwszego staje się coraz większym problemem cywilizacyjnym. W ostatnich latach lekarze notują gwałtowny wzrost zachorowań na tak zwaną "jedynkę". Trzy procent w skali roku.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 21 listopada

  Fakty z 21 listopada

  Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. W programie także o prezydencie Poznania, który będzie kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w Platformie Obywatelskiej, o oskarżeniach prezydenta Andrzeja Dudy pod adresem sędziów SN, a także o martwych rybach w Zatoce Puckiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

  "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

  Podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka kandydatka do Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz była pytana przez posłów opozycji między innymi o to, czy unijna flaga to "szmata", a protestujące kobiety to "ulicznice". Była posłanka PiS stwierdziła, że podtrzymuje wszystko co mówiła i pisała. Przesłuchiwany był też drugi kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz. Ale on nawet nie odpowiedział na żadne pytanie. Zarówno Pawłowicz jak i Piotrowicz otrzymali pozytywne rekomendacje komisji.

  czytaj więcej »
 • "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

  "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

  Jeśli ktoś czerpie wiedzę o kondycji wymiaru sprawiedliwości z wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy, to może uznać, że sędziowie przez długie lata byli panami życia i śmierci, ale teraz tracą przywileje i wpływy. Andrzej Duda przedstawia polskie sądownictwo jako domenę tych, którzy najlepiej czuli się w czasach PRL-u. W rzeczywistości sędziów w Sądzie Najwyższym, którzy orzekali jeszcze w czasach stanu wojennego jest trzech. Do jednego z nich Andrzej Duda miał mieć "zaufanie", kiedy wyznaczał go na osobą pełniącą obowiązki pierwszego prezesa SN.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 22 listopada

  Prognoza pogody na piątek 22 listopada

  W piątek w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami, na Wybrzeżu możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 20 listopada

  Fakty z 20 listopada

  Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt dotyczący Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W programie także o tajemniczym kandydacie Koalicji Obywatelskiej, o spotkaniu Lecha Wałęsy z wiceprezydentem USA, oraz o pomyśle posłanek Lewicy, aby w oficjalnych sejmowych dokumentach używać końcówek żeńskich. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

  Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

  Krótko po północy z wtorku na środę ruszyła sejmowa maszyna. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt przejęcia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Rząd na gwałt szuka pieniędzy do budżetu. Nie będzie ich miał z likwidacji limitu 30-krotności składki na ZUS, bo projekt został wycofany.

  czytaj więcej »
tvnpix