Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Prognoza pogody na wtorek 28 sierpnia
 • "Misją rodziny nie wykarmimy". Ratownicy medyczni walczą o godne pensje

Badania: długi sen zwiększa ryzyko wcześniejszej śmierci o 30 procent

To nie jest tak, że im więcej, tym lepiej. Nie liczmy godzin snu, ale jego jakość - radzą lekarze. Co więcej, amerykańscy specjaliści odkryli, że u osób, które śpią 10 godzin na dobę, aż o 30 procent wzrasta ryzyko śmierci. A przebadali ponad 3 miliony osób.

Sen to zdrowie, ale bez przesady. Potwierdzają to badania opublikowane w naukowym piśmie Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego. Wynika z nich, że ci co śpią dużo - po dziesięć godzin dziennie - wcale nie są zdrowsi. Wręcz przeciwnie. O 30 procent rośnie ryzyko ich wcześniejszej śmierci w porównaniu z tymi, co śpią mniej.

Większość jednak śpi mniej, dlaczego więc niektórzy śpią po dziesięć godzin? - Prawdopodobnie ten sen dziesięciogodzinny nie jest snem wynikającym z naturalnej potrzeby, tylko są to osoby obciążone dodatkowymi chorobami, więc mają dodatkowe czynniki ryzyka - ocenia Aleksandra Wierzbicka z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Dziesięć godzin i więcej mogą spać osoby dotknięte cukrzycą, depresją, chorobami układu krążenia, nerek, wątroby, endokrynologicznymi i ci, którzy cierpią na bezdech senny. Długi sen może być więc symptomem choroby, ale sam w sobie też może być niezdrowy.

Domy wielkie, szkoły prywatne, wakacje w tropikach. Polacy kończą u psychiatry

Szpitale psychiatryczne i gabinety psychiatrów pękają w szwach. Płacimy za postęp cywilizacyjny i ekonomiczny, jaki dokonał się w Polsce przez ostatnie 25 lat. Domy muszą być wielkie, szkoły prywatne, wakacje w tropikach. Dopóki są siły, jakoś się...

Mniejsza aktywność - dłuższy sen

- Jeśli my śpimy za długo, to jesteśmy za mało aktywni. Czyli dzień takiej osoby się skraca i powoduje to, że nasza potrzeba snu się nie nakręca i sen staje się mniej efektywny - tłumaczy psycholog kliniczny dr Małgorzata Fornal-Pawłowska. Przyznaje jednocześnie, że zapotrzebowanie na sen może być różne u różnych osób i jest uwarunkowane także genetycznie.

Mało efektywny dzień, to potem mało efektywna noc i sen. Sytuacja bez wyjścia. Ciekawie pokazuje to ten film, bardzo popularny ostatnio w internecie.

"Dobry i zdrowy sen nie sprowadza się do udanego wejścia do łóżka i spędzenia tam 8 czy 10 godzin. To, co dzieje się w sypialni, zależy w dużej mierze od tego, co robisz poza nią - słychać w nagraniu na kanale "Nieprzeciętne Życie".

A więc do dzieła. Zapracujmy za dnia na dobry, a więc niekoniecznie długi, ale i nie za krótki sen. I nie martwmy się, jeżeli czasami pośpimy dłużej. Bo nie musi to oznaczać choroby.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
mateusz_zimowskipd1e
mateusz_zimowskipd1e

pominiecie przyczyn gorszego lecz dluzszego snu, pomylenie przyczyny ze skutkiem, propaganda wladcow niewolnikow xD

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   lastanetaarion
   lastanetaarion

   A gdzie indziej badania podają, że ze względu na nadmiar przetwarzanych informacji ze smartfonów/laptopów/komputerów/tv mózg potrzebuje dłuższego czasu na wyciszenie, odpoczynek i regeneracje - niby 8,5 h... Tam i tutaj informacje, które są sobie sprzeczne...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix