Fakty - oglądaj online

  • Video: Andrzej Zaucha / Fakty TVN
  • Polscy piłkarze podnieśli z kolan niemiecki klub. Mają szanse wygrać Puchar Niemiec
  • Prognoza pogody na poniedziałek 20 lutego
Koniec dyżuru

Znika symbol moskiewskiego metra. Pilnujące porządku i schodów "babuszki" zastąpią mechanicy

Prawdziwa rewolucja w moskiewskim metrze - znikają z niego "Babuszki". Większość dyżurnych ruchu, które przez lata pilnowały porządku na podziemnych ruchomych schodach, straci pracę. A to tak, jakby moskiewskie metro straciło symbol.

Moskiewskie metro nigdy już nie będzie takie samo. Dyrekcja ma zamiar pozbyć się jednego z symboli kolejki podziemnej - chce zwolnić panie, dyżurujące przy ruchomych schodach.

W moskiewskim metrze jest ich dwa tysiące. Nazywane są pieszczotliwie "babuszkami", czyli babciami - bo większość z nich dorabia sobie w taki sposób do emerytury. Siedzą w specjalnych szklanych budkach i pilnują porządku, wydając przez mikrofon polecenia. Najważniejszym obowiązkiem dyżurnych jest zatrzymanie schodów, gdyby doszło do wypadku.

Strażniczki porządku

Moskiewskie metro to prawdziwe podziemne miasto – codziennie przewozi dziewięć milionów ludzi. Na niektórych stacjach przesiadkowych dziennie bywa nawet ponad 200 tysięcy pasażerów. Schody są więc najczęściej bardzo zatłoczone. A na nich, zamiast dotychczasowych babć, porządku mają pilnować mechanicy.

Jedno w moskiewskim metrze pozostanie bez zmian - socrealistyczna architektura. Tak jak tutaj, na stacji Plac Rewolucji.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix