Dyskusja o awarii w Warszawie zamieniła się w awanturę. "Choroba dzisiejszej polityki"

29.08.2019 | Dyskusja o awarii w Warszawie zamieniła się w awanturę. "Choroba dzisiejszej polityki"
29.08.2019 | Dyskusja o awarii w Warszawie zamieniła się w awanturę. "Choroba dzisiejszej polityki"
Maciej Knapik | Fakty TVN
29.08.2019 | Dyskusja o awarii w Warszawie zamieniła się w awanturę. "Choroba dzisiejszej polityki"Maciej Knapik | Fakty TVN

Przy okazji awarii oczyszczalni trochę szamba wlało się do polityki. Posłowie PiS straszą warszawiaków i porównują to, co się stało w Warszawie, z katastrofą w Czarnobylu. Z poważnej sytuacji robią groteskę. Według niektórych - Wisła zaczyna płynąć z północy na południe.

Marek Suski z PiS-u pisze w internecie, że sytuacja przypomina mu katastrofę w Czarnobylu. A w TVP apeluje, by ludzie robili zapasy wody. Przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Cezary Jurkiewicz uważa jednak, że masowe wykupywanie wody jest niepotrzebne.

- Trudno porównywać katastrofę w Czarnobylu do obecnej. Natomiast na pewno to jest swego rodzaju katastrofa - mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Słowa Suskiego korygują sami koledzy partyjni i rządowi, a prezydent Płocka Andrzej Nowakowski uspokaja.

- Sytuacja przypomina tę sprzed roku 2012 - uważa prezydent Płocka.

Na konferencji można było usłyszeć, że zepsuty kolektor istnieje dopiero od siedmiu lat. Wcześniej ścieki płynęły do rzeki na co dzień i nikt nie ogłaszał stanu klęski żywiołowej, ani żadnej innej. Po prostu trzeba było wodę uzdatniać.

- Nie ma żadnej katastrofy ekologicznej, mamy bardzo poważną awarię, nikt tej awarii nie próbuje bagatelizować - zapewnia Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Politycy PiS-u twierdzą jednak, że kiedyś ścieki były inne i było ich mniej.

"Choroba dzisiejszej polityki"

- Jesteśmy w obliczu katastrofy ekologicznej - uważa Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Katastrofy, która dotyczy nie tylko Warszawy. - Dotyczy mieszkańców miast, miejscowości położonych na południe od stolicy - dodaje Dworczyk.

Tu konieczne sprostowanie, bo informacja pojawiła się też w internecie. Wisła płynie z południa na północ. Od gór do morza. Zatem zagrożenia na południu raczej nie ma. Ta pomyłka może wynikać z wcześniejszych doniesień Joachima Brudzińskiego z PiS-u, który informował o brunatnej, cuchnącej mazi w okolicach mostu Poniatowskiego w centrum Warszawy, kilka kilometrów na południe od awarii.

Brudziński potem przyznał, że pomyliły mu się mosty.

- To też jest choroba dzisiejszej polityki. Minister podający fakty, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - mówi Trzaskowski.

Sławomir Nitras z PO nazwał Brudzińskiego zawodowym manipulatorem i kłamcą. Brudziński wcześniej zarzucał z kolei Nitrasowi, że kryje niekompetencję Trzaskowskiego. Obaj politycy PO i PiS są ze Szczecina, daleko od Warszawy i nie nad Wisłą, ale wystarczy do wzajemnych ataków.

Dyskusja o awarii zamieniła się w awanturę. Politycy PO i PiS apelują o nieupolitycznianie sprawy. Posłanka Pawłowicz w internecie przypuszcza, że to sabotaż i celowe działanie przed wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa. "Ciekawa sprawa" - podsumowuje.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielkie sprzątanie po wielkim deszczu. Największe od dziesięcioleci opady nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Pod wodą znalazł się między innymi Dubaj. Niektóre dzielnice zostały odcięte od świata. W ciągu pół doby spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się tam przez kilkanaście miesięcy. Wpływ na to mogły mieć zmiany klimatyczne.

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS