Fakty - oglądaj online

  • Foto: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT
  • Prognoza pogody na niedzielę 27 lutego
  • Rosyjskie siły nacierają na Kijów. Władze informują, jak robić koktajle Mołotowa

"Jeden aktor już był bardzo wybitnym prezydentem"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dla Kremla to "cel numer jeden". Waszyngton oferował mu ewakuację, ale on, choć krąg wokół Kijowa się zacieśnia, pozostaje w mieście. Zagrzewa Ukraińców do walki i apeluje do sumienia świata.

Ukraińcy poznają swoich bohaterów z imienia i nazwiska. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pośmiertnie odznaczył Witalija Skakuna, który - by powstrzymać rosyjskie czołgi - wysadził most wiedząc, że nie zdąży uciec.

Sam prezydent też nie zamierza uciekać z Kijowa. Pokazuje się z najważniejszymi osobami w państwie, choć dobrze wie, że jest celem numer jeden. - Wszyscy jesteśmy tutaj. Bronimy naszego kraju i tak będzie dalej - zapewnia na jednym z nagrań prezydent Ukrainy.

Zełenski miał odrzucić amerykańskie propozycje ewakuacji z Kijowa. Jak podaje agencja AP - prezydent Ukrainy miał powiedzieć: "Potrzebuję amunicji, nie przejażdżki". Zełenski dodaje Ukraińcom sił i rozwiewa plotki. - Nie składamy broni. Naszą bronią jest prawda, a prawda jest taka, że to nasz kraj, nasza ziemia, nasze dzieci - zapewnia prezydent Ukrainy.

- Ocena Zełenskiego, jako szefa wojska, teraz jest wysoka - mówi Ołeh Biłecki, dziennikarz Ukraina 24. Tak mówią o nim i wcześniejsi zwolennicy, przeciwnicy, zwykli ludzie i naukowcy.

- Pamiętamy, że obrano Zełenskiego jako, no powiedzmy, showmana takiego - mówi profesor Leonid Zaszkilniak, historyk z Uniwersytetu Lwowskiego. - Wszyscy go teraz wspieramy - zapewnia.

- Jeden aktor już był bardzo wybitnym prezydentem. To był Ronald Regan - zauważa Jan Piekło, były ambasador RP w Ukrainie. Jednak nawet Regan nie był poddany takiej próbie, jak Wołodymyr Zełenski.

- Oni (Ukraińcy - przyp. red.) potrzebują wyraźnej postaci, która daje poczucie, że to, co robią, ma sens i jest naprawdę ważne. On nie gra, on jest autentyczny - uważa doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny.

Od komika do męża stanu

Zełenski zyskał popularność jako komik. W serialu komediowym grał nauczyciela, który przypadkowo został prezydentem.

Teraz showman stał się mężem opatrznościowym. - To nie jest rola w teatrze, w kinie, to jest rola w życiu i on do tej roli dorastał. Będąc już prezydentem przez kilka lat w zasadzie w sytuacji wojennej, gdzie reorganizował siły zbrojne - ocenia generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Polscy wojskowi go podziwiają także za opanowanie. Za to, że zwykłych Rosjan pyta, czy zgadzają się, by ich żołnierze zabijali i sami tracili życie. Dziękuje tym, którzy się sprzeciwiają. - To świadczy o jego dojrzałości politycznej i moralnej - dodaje generał Bieniek.

- Zełenski to jest taki de Gaulle: (wygłasza - przyp. red.) przemówienia, które podnoszą morale, ducha bojowego. To samo robi mer Kijowa (Witalij Kliczko - przyp. red.) - zauważa generał Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM.

Witalij Kliczko w przeszłości był bokserem. Dzisiaj instruuje swoich mieszkańców stolicy, co robić, budzi międzynarodową społeczność. W obronę stolicy angażuje się też jego młodszy brat. - Działajcie teraz, nie czekajcie, działajcie, zatrzymajcie wojnę - apeluje Władimir Kliczko, brat mera Kijowa.

To dodaje odwagi i sprawia, że zamiast uciekać, Ukraińcy obierają odwrotny kierunek.

REALCJA MINUTA PO MINIUCIE NA PORTALU TVN24.PL

JAK POMÓC UKRAINIE I JEJ OBYWATELOM - CZYTAJ NA PORTALU TVN24.PL

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix