Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Jarosław Kostkowski / Fakty TVN
  • Pan Witold przyjął pod dach 80 uchodźców z Ukrainy. "Staramy się żyć jak rodzina"
  • Prognoza pogody na niedzielę 6 marca

Karetki pogotowia i wozy strażackie od Polaków dla Ukraińców. "Po drugiej stronie słychać płacz"

Wozy strażackie i karetki pogotowia jadą na Ukrainę. To konwój nadziei na ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Niektóre przekazywane pojazdy są nowe, ale są też i starsze - kupione i wyremontowane w odruchu serca.

Polacy nie ustają z pomocą dla Ukraińców. Do Iwano-Frankowska pojechały karetki

W objętej wojną Ukrainie bardzo potrzebne są leki i inne artykuły medyczne. Mówią o tym...

Paralotniarze kupili ambulans dla Ukraińców. - Na to auto złożyło się ponad 260 osób z całego świata. (...) Myślałem, że zrzutka będzie trwała tydzień, a po dwóch dniach były już pieniądze - mówi Zbigniew Gotkiewicz, organizator zbiórki.

Do Ukrainy są wysyłane z Polski ambulansy z pomocą medyczną. - Przekazujemy w darach tam, żeby służyły do pomocy, ponieważ tam jest ogromny deficyt sprzętu do transportu tych ludzi do szpitali - informuje Katarzyna Bruderek-Żyżun, ratowniczka medyczna.

Niektórzy oddają nawet własne karetki. - Wyszliśmy z założenia, że my bez tej karetki damy sobie radę, natomiast oni naprawdę wszystkiego potrzebują. W życiu nie przyszłoby nam do głowy, że karetka kiedykolwiek pojedzie na front - mówi Rafał Lukstaedt, ratownik medyczny z Gniezna.

Ambulans z Gniezna już został przekazany na granicy. - Oni są bardzo wzruszeni. Niekiedy nawet nasza rozmowa jest przerywana, bo po drugiej stronie słychać płacz - opowiada Małgorzata Popławska, dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krakowie.

Nie tylko karetki, ale też wozy strażackie

Na Ukrainę trafi też karetka z Leszna. To symboliczny gest. Witalij Skakun, który przez pół roku mieszkał w Lesznie, by zatrzymać kolumnę rosyjskich czołgów, na szali postawił własne życie. 26-latek na ochotnika wysadził most. Za ten czyn pośmiertnie wyróżniono go tytułem Bohatera Ukrainy.

- No co dzień pewnie nie myślał, że postawi go życie w takiej roli, ale wartości, którymi się kierował, były silniejsze - zaznacza Radosław Kral, mieszkaniec Leszna.

Ukraińscy strażacy muszą gasić pożary wywołane przez rosyjskie ostrzały artyleryjskie. Z Polski na pomoc jadą nie tylko kolumny karetek, ale też dziesiątki wozów strażackich.

- Są to samochody, które nie są skomplikowane technicznie. Tempo naprawy takiego samochodu będzie znacznie szybsze niż nowoczesnych konstrukcji - wyjaśnia Jędrzej Pawlak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Oprócz błękitnego i spokojnego nieba Ukraina potrzebuje solidarności i nadziei.

WOJNA ROSJA - UKRAINA. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix