Atak na 14-latkę z Turcji. Premier: nie ma miejsca na rasizm w Polsce

05.01.2018 | Atak na 14-latkę z Turcji. Premier: nie ma miejsca na rasizm w Polsce
05.01.2018 | Atak na 14-latkę z Turcji. Premier: nie ma miejsca na rasizm w Polsce
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
05.01.2018 | Atak na 14-latkę z Turcji. Premier: nie ma miejsca na rasizm w PolsceKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Na warszawskiej Ochocie doszło do pobicia 14-letniej dziewczyny. Napastnik miał krzyczeć do niej "Polska dla Polaków". Najprawdopodobniej nie spodobało mu się, że nastolatka pochodzi z Turcji. "Nie ma miejsca na rasizm w Polsce" - skomentował incydent premier. "Zero tolerancji dla bandytów" - wtórował mu minister spraw wewnętrznych i administracji. Szef MSWiA podaje również dane policji, z których wynika, że takich ataków jest coraz mniej. Zupełnie inaczej wyglądają dane podawane przez Prokuraturę Krajową.

Dziecko, rasizm, agresja i napad - te słowa nigdy nie powinny pojawiać się razem. A jednak. Do mieszkańców osiedla na warszawskiej Ochocie zapukali policjanci pytając o pobicie czternastoletniej dziewczynki.

- Dziwię się. Cóż od takiego dziecka można chcieć - mówią mieszkańcy dzielnicy.

Można chcieć wytłumaczyć dziecku pięścią, że Polska jest dla Polaków. Tak miał mówić napastnik do czternastoletniej Turczynki wracającej ze szkoły. - Podszedł około 40-letni mężczyzna i używając słów wskazujących na niechęć do dziewczyny z powodu przynależności narodowej, dopuścił się wobec niej zachowania o znamionach co najmniej naruszenia nietykalności cielesnej - mówi Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Napaść na dziecko potępili minister Błaszczak i premier Morawiecki - stanowczo i zgodnie. Choć różniąc się w szczegółach. Dla premiera to rasizm. Dla ministra Błaszczaka - to bandytyzm.

- Bardzo potrzebne są głosy potępiające rasizm, ksenofobię, uprzedzenia. nie wolno nikogo bić dlatego, że ma inny kolor skóry, mówi w innym języku, nie urodził się w Polsce, ma inne wyznanie - podkreśla Anna Tatar ze Stowarzyszenia "Nigdy więcej".

Dane policji kontra dane prokuratury

W sprawie śledztwo wszczęła prokuratura z paragrafu o nienawiści rasowej. Dziewczynka zostanie przesłuchana przez sąd. O ataku najpierw opowiedziała ojcu, który zawiózł ją do szpitala. Jak mówi prokuratura, dziewczyna ma "otarcia naskórka". Jej stan psychiczny jest jednak gorszy. Dlatego ojciec sprawy nie chce komentować publicznie.

Zaatakowana dziewczynka jest uczennicą prestiżowej międzynarodowej szkoły, biegle mówi po angielsku i aktywnie działa w szkolnym samorządzie. - Sprawa jest dla nas niezwykle ważna, dlatego że osobą pokrzywdzoną jest dziecko - podkreśla podkomisarz Edyta Wisowska z Komendy Rejonowej Policji w Warszawie.

Dla ministra Błaszczaka ważny jest też dokładny odcień karnacji dziecka. - Media przedstawiają tę dziewczynkę jako ciemnoskórą dziewczynkę, to nieprawda, to jest też bardzo ważne - mówił szef MSWiA dla Polsat News.

Minister podaje dane policji, z których wynika, że liczba stwierdzonych przestępstw z nienawiści spada, a ich wykrywalność rośnie.

Natomiast dokładnie odwrotna tendencja wynika z danych Prokuratury Krajowej - tu liczba nowych spraw prowadzonych z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych - wciąż rośnie. Ofiarami, od dwóch lat najczęściej padają muzułmanie. Coraz częściej w napaściach pojawia się też przemoc.

Według ministra Błaszczaka przestępstwa z nienawiści to jedynie niecały promil ogółu popełnianych przestępstw.

Dane policji kontra dane prokuraturyFakty TVN

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN Warszawa

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS