Atak na 14-latkę z Turcji. Premier: nie ma miejsca na rasizm w Polsce
Na warszawskiej Ochocie doszło do pobicia 14-letniej dziewczyny. Napastnik miał krzyczeć do niej "Polska dla Polaków". Najprawdopodobniej nie spodobało mu się, że nastolatka pochodzi z Turcji. "Nie ma miejsca na rasizm w Polsce" - skomentował incydent premier. "Zero tolerancji dla bandytów" - wtórował mu minister spraw wewnętrznych i administracji. Szef MSWiA podaje również dane policji, z których wynika, że takich ataków jest coraz mniej. Zupełnie inaczej wyglądają dane podawane przez Prokuraturę Krajową.
Dziecko, rasizm, agresja i napad - te słowa nigdy nie powinny pojawiać się razem. A jednak. Do mieszkańców osiedla na warszawskiej Ochocie zapukali policjanci pytając o pobicie czternastoletniej dziewczynki.
- Dziwię się. Cóż od takiego dziecka można chcieć - mówią mieszkańcy dzielnicy.
Można chcieć wytłumaczyć dziecku pięścią, że Polska jest dla Polaków. Tak miał mówić napastnik do czternastoletniej Turczynki wracającej ze szkoły. - Podszedł około 40-letni mężczyzna i używając słów wskazujących na niechęć do dziewczyny z powodu przynależności narodowej, dopuścił się wobec niej zachowania o znamionach co najmniej naruszenia nietykalności cielesnej - mówi Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Napaść na dziecko potępili minister Błaszczak i premier Morawiecki - stanowczo i zgodnie. Choć różniąc się w szczegółach. Dla premiera to rasizm. Dla ministra Błaszczaka - to bandytyzm.
- Bardzo potrzebne są głosy potępiające rasizm, ksenofobię, uprzedzenia. nie wolno nikogo bić dlatego, że ma inny kolor skóry, mówi w innym języku, nie urodził się w Polsce, ma inne wyznanie - podkreśla Anna Tatar ze Stowarzyszenia "Nigdy więcej".
Dane policji kontra dane prokuratury
W sprawie śledztwo wszczęła prokuratura z paragrafu o nienawiści rasowej. Dziewczynka zostanie przesłuchana przez sąd. O ataku najpierw opowiedziała ojcu, który zawiózł ją do szpitala. Jak mówi prokuratura, dziewczyna ma "otarcia naskórka". Jej stan psychiczny jest jednak gorszy. Dlatego ojciec sprawy nie chce komentować publicznie.
Zaatakowana dziewczynka jest uczennicą prestiżowej międzynarodowej szkoły, biegle mówi po angielsku i aktywnie działa w szkolnym samorządzie. - Sprawa jest dla nas niezwykle ważna, dlatego że osobą pokrzywdzoną jest dziecko - podkreśla podkomisarz Edyta Wisowska z Komendy Rejonowej Policji w Warszawie.
Dla ministra Błaszczaka ważny jest też dokładny odcień karnacji dziecka. - Media przedstawiają tę dziewczynkę jako ciemnoskórą dziewczynkę, to nieprawda, to jest też bardzo ważne - mówił szef MSWiA dla Polsat News.
Minister podaje dane policji, z których wynika, że liczba stwierdzonych przestępstw z nienawiści spada, a ich wykrywalność rośnie.
Natomiast dokładnie odwrotna tendencja wynika z danych Prokuratury Krajowej - tu liczba nowych spraw prowadzonych z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych - wciąż rośnie. Ofiarami, od dwóch lat najczęściej padają muzułmanie. Coraz częściej w napaściach pojawia się też przemoc.
Według ministra Błaszczaka przestępstwa z nienawiści to jedynie niecały promil ogółu popełnianych przestępstw.
Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (3)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Rasizm to wymysl politykow zeby zrobic w Polsce i Europie bajzel. Akceptujemy turystow,Polska to nie azyl dla uchodzcow. Politycy maja malo do gadania,tu licza sie ludzie ,POLACY!!
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Dla niektórych mediów krytyka Rządu jest jak powietrze. Bez niej nie potrafią żyć
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
komentarz ukryty - pokaż
A w Niemczech I we Francji demoluja koscioly katolickie i synagogi i o tym sie niemowi ale jak muzulmaninow sie obrazi o to zaraz wielki szum .Dlaczego jest taka pozytywna dyskryminacja i nie ma rownosci ???? Mieszkam we Francji i mowie otwarcie :Arabom pozwalaja na duzo wiecej jak rdzennym francuzom czy rdzennym niemcom !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! rozwiń
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 1Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 23 marca
Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy o refundacji zapłodnienia metodą in vitro. W programie powiemy również o drugim dniu wizyty księcia Williama w Polsce, a także o tym, czemu paliwo na stacjach jest takie drogie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro trafił do Sejmu
Do Sejmu trafił obywatelski projekt "Tak dla in vitro". Jego autorzy chcą, żeby państwo refundowało tę metodę zapłodnienia rodzinom, które bardzo chcą mieć dziecko. Pod projektem podpisało się blisko pół miliona osób.
czytaj więcej »Osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy opuszczą Sejm. Nie rezygnują ze swoich postulatów
Ponad dwa tygodnie spali na sejmowej podłodze i żyli w bardzo trudnych w warunkach. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie nie mają już siły dalej protestować. W piątek wracają do domów, bo rząd i partia władzy pozostali głusi na ich postulaty.
czytaj więcej »Spotkanie z ukraińskimi uchodźcami, kolacja w popularnej knajpie. Książę William odwiedził Polskę
Zjadł kolację i spędził wieczór w lokalu wspierającym społeczność LGBT+. Rano spotkał się z Andrzejem Dudą oraz z Ukraińcami pracującymi i uczącymi się w Polsce. Brytyjski książę William niespełna dobę spędził w Polsce. Z wyrazami wsparcia przyjechał przede wszystkim do brytyjskich żołnierzy.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski z wizytą w Chersoniu. W Brukseli rozmowy o pomocy Ukrainie
"Wszystko odbudujemy" - zapewnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który kolejny dzień odwiedza przyfrontowe tereny. W czwartek był w Chersoniu, wyzwolonym w listopadzie podczas ukraińskiej kontrofensywy. Tymczasem w Brukseli unijni przywódcy rozmawiają o tym, jak dalej pomagać Ukrainie.
czytaj więcej »Gniew rolników narasta. Chcą spotkania z premierem i uregulowania importu zboża z Ukrainy
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk albo odwołuje spotkania z rolnikami, albo nie wpuszcza na nie mediów. Jednocześnie gniew, złość i determinacja rolników są coraz większe. W Szczecinie rozbili Zielone Miasteczko. Chcą spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, tarczy antykryzysowej i uregulowania importu zboża z Ukrainy.
czytaj więcej »Inflacja wpływa na wydatki Polaków. Wolą kupować mniej i oszczędzać
Jeśli ktoś w Polsce zastanawia się, dlaczego ropa na giełdach jest tańsza niż przed wojną w Ukrainie, a paliwo na stacjach droższe, to odpowiedź brzmi: podatki. Bolesna jest też prawda o sile nabywczej naszych portfeli, bo z najnowszych danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w lutym spadła o 5 procent rok do roku.
czytaj więcej »Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie musiał zaciągnąć pożyczkę w parabanku
Ministerstwo Zdrowia daje za mało pieniędzy, banki odmawiają kredytów, więc o pomoc dyrekcja zwróciła się do parabanków. Nie chodzi o prywatną firmę. Chodzi o Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Placówka nie jest w stanie płacić za leki, jedzenie czy energię.
czytaj więcej »Antyrządowe protesty w Izraelu przybierają na sile. W Tel Awiwie i Hajfie policja użyła armatek wodnych
W czwartek w Izraelu zorganizowano 150 demonstracji. W ten sposób obywatele chcą powiedzieć władzy stanowcze "nie" dla reformy sądownictwa. Blokują drogi, chcą zakłócić działanie lotniska, zbierają się też pod domami polityków.
czytaj więcej »Fernando Santos przygotowuje Polaków do meczu z Czechami
Przed Fernandem Santosem debiut w roli selekcjonera polskiej reprezentacji. Jest doświadczonym trenerem, więc presja nie robi na nim wrażenia - podkreślają eksperci. Portugalczyk już wprowadził swoje zmiany. Przemeblował Stadion Narodowy i ławkę Biało-Czerwonych przeniósł z lewej strony boiska na prawą. Zmienił się też sposób ogłaszania składu na mecz - piłkarze dowiedzą się, kto wybiegnie na murawę, dopiero 90 minut przed pierwszym gwizdkiem.
czytaj więcej »Czas ucieka, a wykonawcy znicza na Igrzyska Europejskie wciąż nie ma
Unieważniono przetarg na znicz Igrzysk Europejskich. Zabrakło pieniędzy, choć wydano już 400 milionów złotych.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 24 marca
W piątek pochmurno z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, szczególnie na północy, do 5 mm. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 22 marca
Brytyjski następca tronu książę William odwiedził Polskę. Spotkał się z żołnierzami państw NATO. W programie powiemy także o tym, co Jarosław Kaczyński obiecał Adamowi Bielanowi, by zdobyć przychylność Partii Republikańskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Książę William z wizytą w Polsce. Przyleciał do Rzeszowa
Następca tronu książę William przyleciał do Rzeszowa, by spotkać się z żołnierzami stacjonującymi przy ukraińskiej granicy, a także a uchodźcami z tego ogarniętego wojną kraju.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski oddał hołd obrońcom Bachmutu. Putin zaatakował cywili
Prezydent Ukrainy pojawił się na linii frontu w Bahmucie. Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć bohaterów i dziękował obrońcom miasta. Władimir Putin omawiał z prezydentem Chin rzekomo plan pokojowy. Potem Rosjanie użyli dronów do ataku na budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu.
czytaj więcej »