Fakty - oglądaj online

Punkt widzenia

Arcybiskup Jędraszewski mówił o ekologii. "Nowa forma totalitaryzmu"

Ochrona środowiska to przejaw chrześcijaństwa - mówi papież Franciszek. Arcybiskup Marek Jędraszewski ma inne zdanie. Dla polskiego hierarchy ekologizm to zjawisko niebezpieczne i nowa forma totalitaryzmu.

Greta Thunberg z papieżem Franciszkiem spotkała się w Watykanie w połowie kwietnia. Ich wspólne zdjęcie obiegło świat i stało się symbolem wsparcia, którego głowa Kościoła udzieliła młodej aktywistce na rzecz ochrony klimatu.

To, co nowe w tej kwestii, to kontekst, jaki tamtemu spotkaniu nadały słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w bożonarodzeniowym wywiadzie przestrzegał przed młodą aktywistką.

- To już jest coś, co jest bardzo niebezpieczne - mówił na antenie Telewizji Republika metropolita krakowski.

Te słowa padły po pytaniu o fragment manifestu, który na ostatnim szczycie klimatycznym w Hiszpanii opublikowała młoda Szwedka.

"Kryzys klimatyczny dotyczy nie tylko środowiska. To kryzys praw człowieka, sprawiedliwości i woli politycznej. Systemy ucisku, takie jak kolonializm, rasizm i patriarchalizm, stworzyły go i podsyciły. Musimy je rozmontować" - można przeczytać w manifeście Grety.

"Nowa forma totalitaryzmu"?

10-letni Kolumbijczyk idzie w ślady Grety Thunberg

Ma dziesięć lat i namawia swoich rówieśników do walki ze zmianami klimatycznymi. Francisco Javier...

- To jest już coś narzucane, a ta aktywistka staje się już jakby wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych, jak należy myśleć i w konsekwencji jak należy postępować - uważa arcybiskup Jędraszewski.

Metropolita krakowski, kiedy wskazywał niebezpieczeństwa, jakie stwarza "ekologia jako ideologia", przytoczył fragment z Biblii. Mówił o odwracaniu porządku świata.

- Tam jest też wyraźnie powiedziane "czyńcie sobie Ziemię poddaną". Adam w tej opowieści biblijnej jest tam kimś, kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje - tłumaczył arcybiskup Jędraszewski.

- Za tym też idzie jakaś nowa forma totalitaryzmu. Niepolegająca na tym, że się kogoś fizycznie eliminuje, ale na pewno duchowo próbuje zdegradować - dodaje.

W szerszym kontekście

Zdaniem filozofa i etyka, byłego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego księdza profesora Andrzeja Szostka biblijny fragment o "czynieniu sobie Ziemi poddanej" należy czytać w szerszym kontekście.

- Kiedy człowiek ma dalej tym światem zarządzać, ma on tak nim zarządzać, żeby świat nadal rósł i piękniał, a nie był wykorzystywany w tak grabieżczy sposób, jak to się dzisiaj często zdarza - tłumaczy ksiądz Szostek.

Problem dla wierzących i niewierzących

Klimatolog profesor Bogdan Chojnicki słowa duchownego zderza z brutalnymi faktami. W tym z coraz gwałtowniejszymi zjawiskami pogodowymi.

- Zarówno wierzący, jak i niewierzący, będą doświadczać tych samych problemów. Rolnicy będą mieli problemy z produkcją roślinną. Starsi ludzie pod wpływem fal upałów będą cierpieć - podkreśla klimatolog.

Na ostatnim spotkaniu z młodzieżą papież Franciszek powiedział wprost, że to dorośli od młodych mogą uczyć się wrażliwości wobec środowiska naturalnego i jego obrony. Dzień wcześniej młodzi ludzie po raz kolejny - również w Polsce - wyszli na ulice.

Inicjatorem tego strajku była młoda Szwedka.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

 • Fakty z 3 grudnia

  Fakty z 3 grudnia

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

  czytaj więcej »
 • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

  czytaj więcej »
 • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

  czytaj więcej »
 • "Teleporada to jest taki substytut"

  "Teleporada to jest taki substytut"

  Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 2 grudnia

  Fakty z 2 grudnia

  Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

  czytaj więcej »
tvnpix