"Mój nieżyjący już ojczym był jednym z 900 dzieci w swojej szkole w Białymstoku w Polsce. Jako jedyny przeżył Holokaust"


Antony Blinken został przedstawiony przez prezydenta elekta Joe Bidena jako kandydat na sekretarza stanu USA w jego gabinecie. W swoim pierwszym przemówieniu Blinken wspomniał historię swojego ojczyma, który pochodził z Białegostoku i przeżył Holokaust.

Opowieść przyszłego amerykańskiego sekretarza stanu sięga do Białegostoku z czasów wojny. Ojczym Antony'ego Blinkena, kiedy był nastolatkiem, trafił do getta i przez cztery lata był więźniem obozów koncentracyjnych.

- Mój nieżyjący już ojczym, Samuel Pisar, był jednym z 900 dzieci w swojej szkole w Białymstoku w Polsce. Jako jedyny przeżył Holokaust - mówił Antony Blinken, kandydat na sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec wojny ojczym Anthony'ego Blinkena uciekł z marszu śmierci. W pobliżu swojej kryjówki usłyszał dźwięk zbliżającego się pojazdu - to był amerykański czołg.

- Podbiegł do czołgu, ze środka wyłonił się żołnierz, afroamerykanin. Mój ojczym upadł na kolana, wypowiedział jedyne trzy znane mu po angielsku słowa, których nauczyła go przed wojną matka: God bless America (Boże, pobłogosław Amerykę) - opowiadał Blinken.

Był cenionym pisarzem, obrońcą praw człowieka

Samuel Pisar urodził się w jednym z białostockich domów. Kamienica, w której mieszkał, została odrestaurowana kilka lat temu, a obok jest ulica nazwana na jego cześć.

Po wojnie w Niemczech odnalazła go jego rodzina z Francji. W Ameryce Pisar zaprzyjaźnił się z prezydentem Kennedy'm, co ukazują zdjęcia z jego książki "Z krwi i nadziei".

Ojczym Anthony'ego Binkena był cenionym pisarzem, obrońcą praw człowieka i prawnikiem. Zmarł pięć lat temu. Matka Blinkena urodziła się na Węgrzech, on sam wychowywał się w Paryżu.

- Gdy teraz (Anthony Binken - red.) słyszy o różnych wydarzeniach na świecie, na przykład o gazowaniu, czy stosowaniu broni chemicznej, jemu to się kojarzy z doświadczeniami życiowymi - ocenia Tomasz Płudowski, amerykanista, politolog.

Bliken jako sekretarz stanu USA

Prezydent Białegostoku chce zaprosić nowego sekretarza stanu w rodzinne strony jego ojczyma.

- Myślę, że pokażemy te korzenie, te korzenie jego ojczyma, ale również pokażemy to, co pozostało po przedwojennym Białymstoku - mówi Tadeusz Truskolaski.

Cztery lata temu Antony Bliken na wystąpieniu w Warszawie mówił o wartościach takich jak praworządność i prawa człowieka. - To na pewno będzie podkreślać też będąc sekretarzem stanu - twierdzi Michał Baranowski, dyrektor biura German Marshall Fund w Warszawie.

Mówiąc o swoim wyborze Joe Biden podkreśla, że Antony Bliken "to jeden z najlepiej przygotowanych ludzi na to stanowisko, moim zdaniem nikt nie jest lepiej przygotowany".

Ryszard Schnepf - były polski ambasador między innymi w Stanach Zjednoczonych - historię rodziny Anthony'ego Blinkena poznał od niego samego.

- Jego wzrok świadczył o tym, że to było bardzo osobiste, i że on żyje tą historią - dodaje Schnepf.

Może uda się zaprosić przyszłego szefa amerykańskiej dyplomacji do Polski w szczególną rocznicę - 16 sierpnia, czyli dniu wybuchu powstania w białostockim getcie.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN