Fakty - oglądaj online

  • Foto: PAP/EPA/Jeon Heon-Kyun
  • Prognoza pogody na czwartek 26 listopada
  • Ponad połowa Polaków "źle" albo "bardzo źle" ocenia działania rządu w walce z pandemią

"Mój nieżyjący już ojczym był jednym z 900 dzieci w swojej szkole w Białymstoku w Polsce. Jako jedyny przeżył Holokaust"

Antony Blinken został przedstawiony przez prezydenta elekta Joe Bidena jako kandydat na sekretarza stanu USA w jego gabinecie. W swoim pierwszym przemówieniu Blinken wspomniał historię swojego ojczyma, który pochodził z Białegostoku i przeżył Holokaust.

Opowieść przyszłego amerykańskiego sekretarza stanu sięga do Białegostoku z czasów wojny. Ojczym Antony'ego Blinkena, kiedy był nastolatkiem, trafił do getta i przez cztery lata był więźniem obozów koncentracyjnych.

- Mój nieżyjący już ojczym, Samuel Pisar, był jednym z 900 dzieci w swojej szkole w Białymstoku w Polsce. Jako jedyny przeżył Holokaust - mówił Antony Blinken, kandydat na sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec wojny ojczym Anthony'ego Blinkena uciekł z marszu śmierci. W pobliżu swojej kryjówki usłyszał dźwięk zbliżającego się pojazdu - to był amerykański czołg.

- Podbiegł do czołgu, ze środka wyłonił się żołnierz, afroamerykanin. Mój ojczym upadł na kolana, wypowiedział jedyne trzy znane mu po angielsku słowa, których nauczyła go przed wojną matka: God bless America (Boże, pobłogosław Amerykę) - opowiadał Blinken.

Był cenionym pisarzem, obrońcą praw człowieka

Samuel Pisar urodził się w jednym z białostockich domów. Kamienica, w której mieszkał, została odrestaurowana kilka lat temu, a obok jest ulica nazwana na jego cześć.

Po wojnie w Niemczech odnalazła go jego rodzina z Francji. W Ameryce Pisar zaprzyjaźnił się z prezydentem Kennedy'm, co ukazują zdjęcia z jego książki "Z krwi i nadziei".

Ojczym Anthony'ego Binkena był cenionym pisarzem, obrońcą praw człowieka i prawnikiem. Zmarł pięć lat temu. Matka Blinkena urodziła się na Węgrzech, on sam wychowywał się w Paryżu.

- Gdy teraz (Anthony Binken - red.) słyszy o różnych wydarzeniach na świecie, na przykład o gazowaniu, czy stosowaniu broni chemicznej, jemu to się kojarzy z doświadczeniami życiowymi - ocenia Tomasz Płudowski, amerykanista, politolog.

Bliken jako sekretarz stanu USA

Prezydent Białegostoku chce zaprosić nowego sekretarza stanu w rodzinne strony jego ojczyma.

- Myślę, że pokażemy te korzenie, te korzenie jego ojczyma, ale również pokażemy to, co pozostało po przedwojennym Białymstoku - mówi Tadeusz Truskolaski.

Cztery lata temu Antony Bliken na wystąpieniu w Warszawie mówił o wartościach takich jak praworządność i prawa człowieka. - To na pewno będzie podkreślać też będąc sekretarzem stanu - twierdzi Michał Baranowski, dyrektor biura German Marshall Fund w Warszawie.

Mówiąc o swoim wyborze Joe Biden podkreśla, że Antony Bliken "to jeden z najlepiej przygotowanych ludzi na to stanowisko, moim zdaniem nikt nie jest lepiej przygotowany".

Ryszard Schnepf - były polski ambasador między innymi w Stanach Zjednoczonych - historię rodziny Anthony'ego Blinkena poznał od niego samego.

- Jego wzrok świadczył o tym, że to było bardzo osobiste, i że on żyje tą historią - dodaje Schnepf.

Może uda się zaprosić przyszłego szefa amerykańskiej dyplomacji do Polski w szczególną rocznicę - 16 sierpnia, czyli dniu wybuchu powstania w białostockim getcie.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix