"Mój nieżyjący już ojczym był jednym z 900 dzieci w swojej szkole w Białymstoku w Polsce. Jako jedyny przeżył Holokaust"


Antony Blinken został przedstawiony przez prezydenta elekta Joe Bidena jako kandydat na sekretarza stanu USA w jego gabinecie. W swoim pierwszym przemówieniu Blinken wspomniał historię swojego ojczyma, który pochodził z Białegostoku i przeżył Holokaust.

Opowieść przyszłego amerykańskiego sekretarza stanu sięga do Białegostoku z czasów wojny. Ojczym Antony'ego Blinkena, kiedy był nastolatkiem, trafił do getta i przez cztery lata był więźniem obozów koncentracyjnych.

- Mój nieżyjący już ojczym, Samuel Pisar, był jednym z 900 dzieci w swojej szkole w Białymstoku w Polsce. Jako jedyny przeżył Holokaust - mówił Antony Blinken, kandydat na sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec wojny ojczym Anthony'ego Blinkena uciekł z marszu śmierci. W pobliżu swojej kryjówki usłyszał dźwięk zbliżającego się pojazdu - to był amerykański czołg.

- Podbiegł do czołgu, ze środka wyłonił się żołnierz, afroamerykanin. Mój ojczym upadł na kolana, wypowiedział jedyne trzy znane mu po angielsku słowa, których nauczyła go przed wojną matka: God bless America (Boże, pobłogosław Amerykę) - opowiadał Blinken.

Był cenionym pisarzem, obrońcą praw człowieka

Samuel Pisar urodził się w jednym z białostockich domów. Kamienica, w której mieszkał, została odrestaurowana kilka lat temu, a obok jest ulica nazwana na jego cześć.

Po wojnie w Niemczech odnalazła go jego rodzina z Francji. W Ameryce Pisar zaprzyjaźnił się z prezydentem Kennedy'm, co ukazują zdjęcia z jego książki "Z krwi i nadziei".

Ojczym Anthony'ego Binkena był cenionym pisarzem, obrońcą praw człowieka i prawnikiem. Zmarł pięć lat temu. Matka Blinkena urodziła się na Węgrzech, on sam wychowywał się w Paryżu.

- Gdy teraz (Anthony Binken - red.) słyszy o różnych wydarzeniach na świecie, na przykład o gazowaniu, czy stosowaniu broni chemicznej, jemu to się kojarzy z doświadczeniami życiowymi - ocenia Tomasz Płudowski, amerykanista, politolog.

Bliken jako sekretarz stanu USA

Prezydent Białegostoku chce zaprosić nowego sekretarza stanu w rodzinne strony jego ojczyma.

- Myślę, że pokażemy te korzenie, te korzenie jego ojczyma, ale również pokażemy to, co pozostało po przedwojennym Białymstoku - mówi Tadeusz Truskolaski.

Cztery lata temu Antony Bliken na wystąpieniu w Warszawie mówił o wartościach takich jak praworządność i prawa człowieka. - To na pewno będzie podkreślać też będąc sekretarzem stanu - twierdzi Michał Baranowski, dyrektor biura German Marshall Fund w Warszawie.

Mówiąc o swoim wyborze Joe Biden podkreśla, że Antony Bliken "to jeden z najlepiej przygotowanych ludzi na to stanowisko, moim zdaniem nikt nie jest lepiej przygotowany".

Ryszard Schnepf - były polski ambasador między innymi w Stanach Zjednoczonych - historię rodziny Anthony'ego Blinkena poznał od niego samego.

- Jego wzrok świadczył o tym, że to było bardzo osobiste, i że on żyje tą historią - dodaje Schnepf.

Może uda się zaprosić przyszłego szefa amerykańskiej dyplomacji do Polski w szczególną rocznicę - 16 sierpnia, czyli dniu wybuchu powstania w białostockim getcie.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS