Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
 • PiS chce nowelizacji ustawy o KRS. "To jest bolszewizm prawny"
 • Cypryjska firma chciała kupić działkę przy Srebrnej. "Fakty" dotarły do dokumentu w tej sprawie
Powrót do Kancelarii

"Fakty" nieoficjalnie: byli PR-owcy wracają do KPRM po "wizerunkowej katastrofie rządu"

Anna Plakwicz i Piotr Matczuk założyli spółkę Solvere, gdy odeszli z Kancelarii Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło. Prywatna spółka za państwowe pieniądze prowadziła słynną kampanię atakującą sędziów. Oboje wracają do kancelarii premiera, teraz już Mateusza Morawieckiego.

Z szefem kancelarii premiera "Fakty " rozmawiały w momencie, gdy od kilku godzin oficjalną byłą informacja, że dwoje byłych współpracowników Beaty Szydło, odpowiedzialnych za słynną kampanię billboardową, która miała atakować polskie sądy - wraca do pracy w rządzie.

- Bardzo się cieszę, że ta sprawdzona dwójka - Anna Plakwicz i Piotr Matczuk - będą nas wspierać w KPRM - mówił Michał Dworczyk, szef kancelarii.

- Powiedzieć że ta sprawa jest bulwersująca, to nic nie powiedzieć - stwierdził z kolei Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej.

"Nieprawdziwa" i "cyniczna" teza. Iustitia analizuje rządowy dokument przekazany Brukseli

Wyniki badań przytaczane w publikacji rządowej, przedstawionej Komisji Europejskiej, zostały dobrane wybiórczo i "pod tezę" - wskazuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. To odpowiedź po przeanalizowaniu prawie 100-stronicowego dokumentu...

Kalendarium sprawy

Pod koniec maja zeszłego roku dwoje ważnych urzędników, którzy odpowiadali za komunikację w rządzie Beaty Szydło, odeszło pracy. Po wakacjach Polskę zalały billboardy o sądach, za które płaciła Polska Fundacja Narodowa, wspierana przez państwowe spółki.

Szybko okazało się, że plakaty i całą kampanię na zlecenie Fundacji przygotowali byli współpracownicy premier. I zarobili na tym. Wybucha afera.

CBA zaczęło sprawdzać, czy nie było konfliktu interesów i wydało krytyczną opinię. Dalej sprawę badała prokuratura. I choć nie zakończyła tego badania, Anna Plakwicz i Piotr Matczuk wracają do pracy w kancelarii premiera.

- Wiem, że to są doskonali fachowcy i nie dziwię się, że pan premier sięgnął i po panią Plakwicz, i po pana Piotra - mówi Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu z PiS.

- Rzeczywiście fachowo skubali PFN i Polaków z pieniędzy. Tu rzeczywiście wykazali się skrajną fachowością - odpowiada Katarzyna Lubnauer, liderka .Nowoczesnej.

Dorn: po stronie amerykańskiej powstaje wrażenie, że Polska stroi fochy

Odebranie telefonu od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona przez prezydenta Andrzeja Dudę "nie byłoby złamaniem żadnej reguły dyplomatycznej" - powiedział w "Faktach po Faktach" były wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Ludwik Dorn.

"Wizerunkowa katastrofa rządu"

Według nieoficjalnych informacji "Faktów" decyzja o ściągnięciu byłych PR-owców Beaty Szydło, którzy zarabiali na wartej kilkanaście milionów kampanii o sądach, zapadła po serii, którą nawet politycy PiS nazywają "wizerunkową katastrofą rządu".

Zaczęło się od kart kredytowych, których ministrowie używali lekką ręką, a skończyło na upublicznieniu informacji o kilkudziesięciotysięcznych nagrodach. A kolejny problem to podwyżki dla ministrów i wiceministrów, których premier nie chciał w ten sposób nazwać.

Za zarządzanie kryzysem wizerunkowym tego rządu mają odpowiadać ludzie, którzy byli powodem podobnego kryzysu poprzedniego gabinetu.

- Nie zaskakuje mnie to, bo mi się wydaje, że oni cały czas realizowali politykę PiS. Czy to w kancelarii, czy w tej firmie, która wydawała publiczne pieniądze - mówi Grzegorz Schetyna, lider PO.

Anna Plakwicz i Piotr Matczuk będą w kancelarii premiera odpowiadać za komunikację rządu. To kluczowe stanowiska w otoczeniu szefa rządu, więc Mateusz Morawiecki osobiście musiał dać zielone światło na ich ponowne zatrudnienie.

KPRM poinformowała w czwartek, że Anna Plakwicz i Piotr Matczuk sprzedali udziały w swojej firmie, która zarobiła na kampanii o sądach.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Bl0to
Bl0to

Kiedy komisja w sprawie tej afery?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   nordmen

   PiS wyspecjalizowało się w wyciąganiu pieniędzy z kasy państwowej do prywatnych kieszeni!!! To co robią, jest po prostu zatrważające! Pracownicy Szydło założyli sobie spółkę tylko po to, żeby wyciągnąć miliony z państwowej kasy, czyli naszych pieniędzy!!! Jak już wyciągnęli pieniądze, to kurtyna opadła i utrzymywanie spółki rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix