Sprzedaje złoty medal, by wystartować w zawodach. "Nie chcę wyglądać jak sportowiec żebrak"

28.09.2019 | Sprzedaje złoty medal, by wystartować w zawodach. "Nie chcę wyglądać jak sportowiec żebrak"
28.09.2019 | Sprzedaje złoty medal, by wystartować w zawodach. "Nie chcę wyglądać jak sportowiec żebrak"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
28.09.2019 | Sprzedaje złoty medal, by wystartować w zawodach. "Nie chcę wyglądać jak sportowiec żebrak"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Polska szablistka wystawiła na licytację swój złoty medal, bo potrzebne są jej pieniądze, by walczyć o następne medale. Angelika Wątor w 2015 roku wygrała na igrzyskach europejskich, teraz chce startować w Pucharze Świata. Cel jest ambitny, a pieniędzy brak.

25-letnia Angelika Wątor w 2015 r. ma igrzyskach europejskich w Baku zdobyła złoty medal w indywidualnej rywalizacji szablistek.

Teraz krążek, wystawiony na licytację, ma pomóc zebrać osiem tysięcy złotych, czyli pieniądze potrzebne na starty w zawodach Pucharu Świata.

- Jest to dla mnie bardzo przykre, ale nie chcę wyglądać jak sportowiec żebrak - przyznaje szablistka. - To jest bardzo dużo treningów, wylanego potu, łez też, bo nie zawsze jednak sportowiec wygrywa - dodaje.

Rzadko kiedy sportowiec sam siebie pozbawia zdobytego medalu. - To jest bolesne, bo to jest tak naprawdę pierwszy medal, który był tak ważny dla mnie. Wtedy poczułam wszystko, co jest piękne, bo zobaczyłam, jak wszyscy ludzie wstają, kiedy zagrano Mazurka Dąbrowskiego. Coś pięknego - mówi szablistka.

- Przed tymi igrzyskami w Baku również zbierała pieniądze na wyjazdy, więc ten medal jest symbolem tego wszystkiego - zdradza Gabriela Drygała, szablistka, przyjaciółka Angeliki Wątor.

Desperackim gestem szablistka zszokowała sportowy świat. - Zaskoczyła mnie ta decyzja Angeliki. Po części jednak nie, ponieważ wiem, jak wygląda sytuacja u nas z finansowaniem. Rozumiem jej ambicję, chęć po prostu rozwijania się i pójścia do przodu - komentuje szablista Jakub Ociński.

Inne priorytety

Polski Związek Szermierczy stawia na konkurencje drużynowe, zaś konkurencje indywidualne są u nich na dalszym planie. Jak przekonują, nie zawsze też trzeba krzyżować szpady i szable.

- W szkoleniu i postępie sportowym nie o to chodzi, aby dużo startować, tylko żeby wyciągać wnioski z tych startów i roztoczyć sobie jakąś perspektywę na postęp - wyjaśnia Ryszard Sobczak, dyrektor sportowy Polskiego Związku Szermierczego. - Te starty, w które Angelika zainwestowała, to były starty indywidualne tylko - dodaje.

- Sprawa z medalem jest smutna, no bo żaden sportowiec nie powinien tak naprawdę oddawać swojego medalu, żeby gdzieś dalej startować - uważa Mateusz Knes, zawodnik i trener sekcji szermierczej.

To, na co zamierza przeznaczyć pieniądze z licytacji, pokazuje, z jakimi niedostatkami Angelika Wątor musi się mierzyć. - Mogłabym korzystać więcej razy z psychologa, z fizjoterapeuty, mogłabym jeszcze uzyskać trening mentalny - wymienia.

Więcej pieniędzy to więcej startów w zawodach i rywalizacji - w końcu chodzi o to w każdej dyscyplinie.

- Jako sportowiec wielokrotnie zauważałam, że nie warto się poddawać, bo zazwyczaj, kiedy już miałam w głowie, że czas się poddać, to dawałam sobie kolejną szansę i wtedy przychodziło najlepsze - twierdzi Angelika Wątor.

Szablistka jest pewna, że i tym razem tak będzie.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS