"Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"

02.05.2021 | "Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"
02.05.2021 | "Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
02.05.2021 | "Żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni"Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Andżelika Rutkowska i Ania Jałowiczor zaginęły wiele lat temu. Ich rodziny cały czas czekają i mają nadzieję na szczęśliwe odnalezienie swoich bliskich. Jak podkreśla Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji ITAKA, wbrew pozorom z każdym rokiem oczekiwanie bliskich jest jeszcze silniejsze.

Andżelika Rutkowska zaginęła w 1997 roku. Ania Jałowiczor zaginęła, gdy miała 10 lat. Jeżeli żyje, ma teraz 36 lat. Rodziny zaginionych nigdy nie zapominają. Mimo upływu nawet kilkudziesięciu lat, wciąż mają nadzieję i czekają na powrót bliskich.

- Miałem wtedy osiem lat. Ania jest dwa lata starsza ode mnie - opowiada Dominik Jałowiczor, brat zaginionej Anny.

Dominik Jałowiczor od 26 lat ma nadzieję na powrót siostry. Zaginęła w Simoradzu, w drodze ze szkoły do domu, gdy miała dziesięć lat. Dominik nigdy nie stracił i - jak mówi - nie straci nadziei, że kiedyś odnajdzie siostrę.

- Jest dorosłą kobietą. Myślę, że może mieć już nawet gromadkę dzieci. Może mieszkać daleko, może być gdzieś bliżej, może nawet ją spotkałem, przechodząc gdzieś na chodniku, nie wiedząc, że to ona i ona nie wiedziała, że ja jestem jej bratem. Może prowadzić normalne życie. Może nie pamięta, co się wtedy wydarzyło - mówi Dominik Jałowiczor.

"Cały czas będę czekać"

Nadziei na odnalezienie swojej siostrzenicy nie straciła też Izabela Jankowska z Koła. 24 lata temu jej 10-letnia chrześniaczka Andżelika Rutkowska wyszła z domu pobawić się. Ślad po niej zaginął.

- Póki sprawa się nie rozwiąże i nie wyjaśni się, co się stało, no to cały czas będę czekać - zapewnia Izabela Jankowska, ciocia Andżeliki Rutkowskiej.

Rodziny czekają, choć z upływem czasu szanse na odnalezienie zaginionych są coraz mniejsze. Miłość, tęsknota i niepewność, co stało się z bliską osobą, z biegiem lat jednak nie maleją.

- Oczekiwanie jest właściwie cały czas. Z każdym rokiem jest ono silniejsze. Nawet jeśli umysł podpowiada, że po 20 latach ta szansa na odnalezienie jest znikoma, to i tak serce każe wierzyć, że ta osoba żyje - tłumaczy Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji ITAKA.

"Żyjemy w takim zawieszeniu"

Przez lata odbyło się wiele śledztw w tych sprawach. Byli detektywi, jasnowidze, ale również oszuści, którzy próbowali przy okazji tragedii zarobić.

- Żadnego telefonu, żadnego listu. Nikt przez 26 lat nie upomniał się o pieniądze, nie dał znać, gdzie Ania jest. Nie dał znać, czy cokolwiek widział - opowiada Dominik Jałowiczor.

- Te rodziny bardzo często zostają w tym świecie, w którym doszło do tego zaginięcia. Zostają w tym miejscu, w tym mieszkaniu, bojąc się zmienić numer telefonu, bo może ta osoba będzie chciała się skontaktować - wyjaśnia Izabela Jezierska-Świergiel.

Słowa pani Izabeli Jezierskiej-Świergiel potwierdza fakt, że z ciocią Andżeliki Rutkowskiej ekipa "Faktów" TVN rozmawiała w tym samym pokoju, z którego 10-latka po raz ostatni wyszła. - Cały czas się czeka. My to żyjemy w takim zawieszeniu, dopóki się ta sprawa nie wyjaśni - mówi pani Izabela Jankowska.

Rodziny zaginionych wierzą, że na pewno ktoś coś widział, albo ktoś coś wie.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS