"Pan prezydent z panem premierem jeżdżą i szkalują polskich sędziów"

13.06.2019 | "Pan prezydent z panem premierem jeżdżą i szkalują polskich sędziów"
13.06.2019 | "Pan prezydent z panem premierem jeżdżą i szkalują polskich sędziów"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
13.06.2019 | "Pan prezydent z panem premierem jeżdżą i szkalują polskich sędziów"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W trakcie spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Donalda Trumpa w Białym Domu przywódcy dwukrotnie byli pytani o przestrzeganie praworządności w Polsce. Prezydent USA stwierdził, że nie niepokoi go stan demokracji w Polsce, ale nie popiera wcześniejszego wysyłania na emeryturę sędziów Sądu Najwyższego. Andrzej Duda broniąc zmian w sądownictwie mówił o sędziach, którzy orzekali w stanie wojennym. Te słowa spotkały się z odpowiedzią w kraju.

Pytania o praworządność padły dwukrotnie w czasie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Najpierw w Gabinecie Owalnym, później na konferencji prasowej. Pytali amerykańscy dziennikarze.

- Nie, nie niepokoi mnie stan demokracji w Polsce. Znam Polaków i ich liderów - mówi w Gabinecie Owalnym prezydent USA. - Ktoś musiał panią oszukać. Nie ma problemu z demokracją w Polsce, wszystko jest doskonale - dodał prezydent Andrzej Duda.

Krótkie "nie" Trumpa

Jednak te słowa nie wystarczyły. Na konferencji prasowej wrócił wątek zmian w Sądzie Najwyższym, które próbował dokonać PiS. Na pytanie dziennikarza o to, czy wysyłanie sędziów na wcześniejszą emeryturę jest zgodne z demokratycznymi standardami i czy to jest coś, co popiera prezydent USA - Donald Trump odpowiedział krótko - "nie".

Prezydent Duda długo tłumaczył historyczne okoliczności wychodzenia z komunizmu.

- Ze zdumieniem odkryłem, że w polskim Sądzie Najwyższym znajduje się cała grupa sędziów, którzy orzekali, jako sędziowie należący do komunistycznej partii, którzy nawet orzekali w czasie stanu wojennego, skazując ludzi na więzienie - mówił prezydent Andrzej Duda.

Z tego właśnie powodu konieczne miało być wysłanie sędziów w stan spoczynku. - Jak widać, mimo upływu 30 lat, wpływy ich budowane po 1989 roku, kiedy to przefarbowali się jako elita nowego państwa, są nadal duże - dodał.

Odpowiedź z SN

Prezydent nie podał żadnych nazwisk i żadnych danych. W Sądzie Najwyższym słychać oburzenie, ale i chłodne przedstawienie faktów.

- W czasie wprowadzania nowych przepisów o Sądzie Najwyższym, maksymalnie licząc, było 10 sędziów, którzy orzekali w stanie wojennym. Obecnie jest ich trzech - komentuje Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

W ustawie, która wprowadzała zmiany w Sądzie Najwyższym nie chodziło o wysłanie na emeryturę sędziów z komunistyczną przeszłością, ale o usunięcie prawie połowy składu Sądu Najwyższego.

- Wśród nich była pani profesor Gersdorf, która w czasie stanu wojennego była profesorem uniwersytetu i nigdy nie miała nic wspólnego ani z partią, ani z komunistami. Był pan prezes Zabłocki - przypomina Laskowski.

Biografia sędziego Stanisława Zabłockiego, którego władza chciała wyrzucić z Sądu Najwyższego przeczy temu, co w Waszyngtonie powiedział prezydent.

W stanie wojennym sędzia Zabłocki był obrońcą opozycjonistów i prześladowanych, w wolnej Polsce - obrońcą w procesie rehabilitującym rotmistrza Pileckiego.

"Wynajdywanie pretekstu"

Stowarzyszenia sędziowskie są zdumione, że prezydent za granicą atakował polskich sędziów, posługując się nieprawdziwymi informacjami.

- Jest to próba uzasadnienia przejęcia politycznej kontroli nad sądownictwem. Jest to wyłącznie wynajdywanie pretekstu - ocenia Dariusz Mazur, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis". - Pan prezydent z panem premierem jeżdżą i szkalują polskich sędziów - dodaje Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Czystkę w Sądzie Najwyższym zatrzymał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Na litość boską. Ci ludzie muszą odejść w stan spoczynku. I tak też zrobiliśmy - mówił w USA prezydent Andrzej Duda.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS