Fakty - oglądaj online

  • Foto: TVN24/prezydent.pl | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
  • "Mafijny boss i afera w Ministerstwie Finansów". Reportaż "Superwizjera" w TVN24 i TVN24 GO
  • Obrońcy praw zwierząt chcą zablokować powstanie domu aukcyjnego futer. "Minister nie ma kompetencji"
Strażnik polskości?

"Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

"O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"

Krystyna Pawłowicz ma być przewodniczącą składu sędziowskiego Trybunału Konstytucyjnego, który w...

1 maja Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar udzielił wywiadu francuskiej agencji prasowej. Przestrzegał w nim po pierwsze przed prawnym polexitem, po drugie - przed wejściem Polski na drogę państwa niedemokratycznego. Wywiad był komentarzem, który został wygłoszony w kontekście wniosku premiera do Trybunału Konstytucyjnego, żeby zbadać konstytucyjność określonych przepisów traktatu o Unii Europejskiej. Wyrok w tej sprawie ma zapaść w połowie maja. Zaskarżone przepisy dotyczą kompetencji TSUE.

4 maja słowa Bodnara skomentował prezydent Andrzej Duda.

- Szkoda, że pan Adam Bodnar, głosząc takie ogólne hasła, które w gruncie rzeczy w moim przekonaniu są po prostu antypolskie i z punktu widzenia polskiego antypaństwowe, nie podaje żadnych konkretnych faktów - powiedział.

Zdaniem prof. Andrzeja Zolla takie słowa "nie przystoją prezydentowi". - Nie jest propolskim ten, kto popiera partię sprawującą władzę. (...) Postawa propolska to jest postawa tych, którzy walczą o przestrzeganie praworządności - powiedział prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich.

Adam Bodnar kontra rząd

Ze swoją krytyką, z jej treścią i charakterem, prezydent dołączył do byłych posłów PiS i obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Krystyna Pawłowicz w przeszłości nazwała Adama Bodnara "rzecznikiem antypolskim". Stanisław Piotrowicz zarzucił mu, że realizuje "misję polityczną".

- To mentalność polegająca na tym, że jeśli się krytykuje ich, to się krytykuje Polskę, a jeżeli się krytykuje Polskę na arenie międzynarodowej, to jest się zdrajcą - skomentował słowa prezydenta dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Ocena pana prezydenta jest zupełnie nietrafiona. Sam prezydent się przyczynił do tego, że mamy zdegradowany system prawny i system praworządności w Polsce - dodał.

Nie jest tajemnicą, że Adam Bodnar w czasie swojej kadencji wielokrotnie stawał w obronie praw tych, którzy władzy wchodzili w drogę: od sędziów po osoby LGBT+ i kobiety z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W ostatnich tygodniach to po jego wniosku sąd nakazał wstrzymanie się przejęcia Polska Press przez państwowy Orlen.

- Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu. Obywatele i demokracja przeciwko autorytarnym rządom i łamaniu praworządności - skomentowała posłanka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.

Prezydent zdecydował się na podważenie kwalifikacji Rzecznika Praw Obywatelskich podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Estonii.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix