"Test dla pana prezydenta na ten jego antykomunizm". Czy przyjmie ślubowanie Piotrowicza?

26.11.2019 | "Test dla pana prezydenta na ten jego antykomunizm". Czy przyjmie ślubowanie Piotrowicza?
26.11.2019 | "Test dla pana prezydenta na ten jego antykomunizm". Czy przyjmie ślubowanie Piotrowicza?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
26.11.2019 | "Test dla pana prezydenta na ten jego antykomunizm". Czy przyjmie ślubowanie Piotrowicza?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Prezydent, kandydat i Trybunał Konstytucyjny. Stanisław Piotrowicz jest przed ślubowaniem i Andrzej Duda ma je przyjąć. A że prezydent chciał sądów wolnych od komuny i wiele razy dał temu wyraz, to warto te słowa przypomnieć, kiedy prokurator z PRL ma być sędzią w Trybunale.

Prezydent Duda ma jeszcze czas na przyjęcie ślubowania na sędziego Trybunału Konstytucyjnego od prokuratora stanu wojennego Stanisława Piotrowicza. W deklaracjach prezydent Duda jest radykalnie antykomunistyczny. Zwłaszcza, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości.

- W Sądzie Najwyższym jest grupa sędziów, którzy nie tylko byli członkami komunistycznej partii przed 89 rokiem, ale jeszcze są wśród nich tacy, którzy splamili się tym, że byli funkcjonariuszami partyjnymi w stanie wojennym, jako sędziowie właśnie. Dzisiaj udają uczciwych, rzetelnych - mówił prezydent Andrzej Duda.

Stanisław Piotrowicz był kiedyś w PZPR. Dziś, mówiąc słowami prezydenta, może udawać uczciwego, choć dla takich ludzi Andrzej Duda ma prostą radę.

- Czas najwyższy, żeby tacy ludzie z polskiego wymiaru sprawiedliwości odeszli raz na zawsze - brzmi stanowisko prezydenta Polski.

Można powiedzieć, że wyborcy posłuchali prezydenta. Nie wybrali Piotrowicza na posła. PiS więc wybrał go do Trybunału Konstytucyjnego. Piotrowicz był prokuratorem w stanie wojennym. Są jego podpisy pod śledztwami wobec opozycjonistów. Tak więc te słowa idealnie pasują.

- Ci, którzy kiedyś ciemiężyli, lepiej, żeby poszli na emeryturę - mówił prezydent.

Przez całą kadencję Andrzej Duda przedstawiał się jako ten, który chce oczyścić wymiar sprawiedliwości z członków aparatu komunistycznego reżimu. Takich, jak Stanisław Piotrowicz.

- Byłem zszokowany, kiedy dowiedziałem się, że w Sądzie Najwyższym zasiada kilkunastu sędziów, którzy byli członkami komunistycznego aparatu represji - opowiadał Andrzej Duda, a w innej swojej wypowiedzi stwierdził, że wielu z tych ludzi dosyć skrzętnie zaciera swoją przeszłość, albo przynajmniej ją przemilcza.

Tych słów prezydent nie mówił do Piotrowicza, ale pasują jak ulał.

"Nie jest traktowany poważnie"

- Zwykły człowiek nie chciałby z takim gościem mieć nic wspólnego, a prezydent Polski? - pyta działacz opozycji w PRL Bogdan Lis.

Już raz Andrzej Duda nie przyjął ślubowania od legalnie wybranych sędziów.

- Prezydent przyjmuje to ślubowanie i nie może merytorycznie oceniać tego wyboru. Tak, jak w 2015 roku, pan prezydent popełnił delikt konstytucyjny odmawiając przyjęcia ślubowania przez trzech sędziów, tak samo popełni go teraz, jeżeli odmówi przyjęcia tego ślubowania - tłumaczy doktor Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

Prezydent poczekał aż Sejm unieważni ich wybór. Pod osłoną nocy przyjął ślubowanie od sędziów dublerów. Czy prezydentowi podoba się wybór Piotrowicza? Nie wiadomo. Ale biorąc po uwagę jego słowa, to powinien być przeciwny.

- Nie jest traktowany poważnie, musi wykonać każdy rozkaz, jaki płynie z Nowogrodzkiej, jest trzymany na takiej politycznej smyczy - uważa Kamil Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

- Prezydent pewnie się zastanawia, ale na końcu, jak zwykle, podpisze wszystko, co przyjdzie z Nowogrodzkiej - uważa Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

PiS wybrało Piotrowicza mimo jego komunistycznej przeszłości.

- Senat nie bierze udziału w kreowaniu Trybunału Konstytucyjnego - przypomina Jan Maria Jackowski z KP PiS.

Prezydent, który już rozpoczął walkę o reelekcję, też unika deklaracji. A ludziom powtarza, że wierzy w to, że będziemy mieli silną, wolną i sprawiedliwą Polskę, wolną od komunistów i postkomunistów.

Prezydent, zgodnie z wolą PiS-u, akceptuje prokuratora stanu wojennego i członka PZPR, jako sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS