Fakty - oglądaj online

Prezydent skłania się do zawetowania ordynacji. "To ustawka PiS-u z PiS-em"

Czy prezydent szykuje weto? Andrzej Duda w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" mówi, że może zablokować zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Ustawa, która promuje duże partie, czeka na jego podpis, ale małe partie żądają weta i prezydent zaprasza je na spotkanie w poniedziałek. Co na to PiS?

Andrzej Duda w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej ocenia, że PiS-owski projekt zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego to ograniczanie dostępu do niego. I podniesienie realnego progu wyborczego do co najmniej jedenastu - dwunastu procent.

- Z szacunkiem odnosimy się do zapowiedzi weta - mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Ale w dokładnie taki sam sposób PiS mówiło o prezydenckiej propozycji konstytucyjnego referendum - też ją "szanowało", ale w Senacie zdecydowało o wyrzuceniu do kosza.

- Jedyna słuszna opcja. Mam nadzieję, że prezydent zawetuje, że nie zabraknie mu odwagi - mówi o słowach prezydenta z wywiadu Paweł Szramka z Kukiz’15.

"Ustawka PiS-u z PiS-em"

Kto zyskałby na decyzji prezydenta o wecie?

Przede wszystkim prezydent, który mógłby próbować przekonywać o swojej odwadze i niezłomności tych ludzi, którzy na manifestacje przed prezydenckim pałacem przynosili długopisy jako symbol jego prezydentury. - Pan prezydent będzie mógł pokazać popatrzcie jaki ja jestem samodzielny i mocny. Mogę zawetować ustawę PiS-owską. To jest po prostu cyrk - ocenia Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

A PiS-owi prezydenckie weto też może być na rękę, bo chociaż Ryszard Terlecki przekonuje, że chodzi o uproszczenie i przybliżenie eurowyborów, to PiS wie, że przez tę sprawę Kukiz '15 może się zacząć zachowywać jak twarda opozycja, bo nowa ordynacja przekreślałaby szanse jego kandydatów.

"Prezydent jest zobowiązany do powstrzymania się od podjęcia decyzji"

Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, w której Sąd Najwyższy wydaje orzeczenia bez jasnych podstaw prawnych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Sebastian Kaleta, współpracownik ministra sprawiedliwości. Z kolei Michał Wawrykiewicz ze...

- To ustawka PiS-u z PiS-em. Podłożyli coś, żeby mógł zawetować, żeby się dalej mógł nie kompromitować - mówi Krzysztof Gawkowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

O politycznej ustawce prezydenta z PiS mówi też Platforma i przekonuje, że Jarosław Kaczyński po czasie przestraszył się swoich pomysłów.

- Efektem tej noweli jest dogadywanie się partii opozycji. Mamy deklaracje ze strony wielu partii o stworzeniu bloku. Okazuje się, że ten pomysł Kaczyńskiego, aby ograć opozycję mógł poskutkować szybkim porozumieniem partii opozycyjnych, które mogą te wybory wygrać - mówi Jan Grabiec, rzecznik PO.

Pułapka?

Europoseł PiS-u Ryszard Czarnecki ciągle ma jednak nadzieję, że prezydent podpisze nową ordynację do PE i wcale nie mówi o przybliżaniu tych wyborów obywatelom, a raczej całkiem wprost opisuje w jaki sposób PiS zastawiło pułapkę na opozycję.

- W wyborach europarlamentarnych pójście blokiem oznacza zniknięcie szyldów partyjnych na parę miesięcy przed wyborami parlamentarnymi. A z kolei pójście osobno oznacza dużo słabszy wynik - mówi Ryszard Czarnecki z PiS.

Na poniedziałek prezydent zaprosił sygnatariuszy listu, którzy apelowali o zablokowanie projektu PiS-u. Co oznacza, że chce dłużej przekonywać o tym, że powinien stać na straży reguł, które czynią parlamentaryzm, demokrację czymś realnym. Powiedział to po podpisaniu ustaw oddających prokuraturę i sądy pod kontrolę polityków.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
dawidov
dawidov

Panie Prezydencie pan swoja wiarygodnosc, praworzadnosc i przestrzeganie Konstytucji jak i jej obrona powiesil w domu na hak. Jest Pan niewiarygodny i nie przestrzega Pan prawa i Konstytucji.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   ładne _kwiatki
   ładne _kwiatki

   Po co ich zaprasza jak decyzja została już podjęta ,nie lepiej udać się na urlop?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix