Fakty - oglądaj online

Kandydaci walczą o głosy szerokiego grona wyborców. Który z nich byłby bardziej niezależny?

Polsce jest potrzebny silny i niezależny prezydent, jak przekonuje Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zapewnia, że jego szefem są wyborcy. Premier Mateusz Morawiecki, który jest zaangażowany w kampanię Andrzeja Dudy, podkreśla, że Rafał Trzaskowski wciąż jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Duda, Trzaskowski i ryzyko, że Polska może opuścić Unię. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Osiem dni przed drugą turą wyborów kandydaci na prezydenta walczą o każdy głos. Andrzej Duda i...

Kampanijnie gorąca sobota. - Dajmy szansę panu prezydentowi, dajmy szansę na kolejne pięć lat, żeby Polska była dalej Polską - przekonywał premier Mateusz Morawiecki. - Liczy się każdy głos. Nie było takich wyborów po 1989 roku, które byłyby tak nieoczywiste w swym rozstrzygnięciu - stwierdził przewodniczący PO Borys Budka.

Ten etap wyścigu, który kandydaci rozpoczęli 28 czerwca, po pierwszej turze głosowania, to walka o głosy innych wyborców niż wyborcy swoich partii. Sprowadza się to do wyścigu o tytuł prezydenta niezależnego. Ponad połowa wyborców potrzebnych do wygrania wyborów to więcej niż liczba wyborców PiS i liczba wyborców Koalicji Obywatelskiej.

- To nas różni, że pan prezydent, którego tutaj nie ma, ma tylko jednego szefa, a ja mam szefa, który liczy miliony - powtarza Rafał Trzaskowski, mówiąc o wyborach. Kandydat największej opozycyjnej partii przekonuje, że on od własnej partii się dystansuje, a jego kancelaria będzie złożona z osób bezpartyjnych. To wyraźny ukłon w stronę wyborców Szymona Hołowni.

W odpowiedzi premier Mateusz Morawiecki powtarza, że Rafał Trzaskowski jest obecny we władzach Platformy Obywatelskiej. - Jest wiceprzewodniczącym - podkreśla. - Co z tego, że Andrzej Duda pięć lat temu rzucił legitymacją partyjną? Czy ktokolwiek w Polsce ma wątpliwości, kto kieruje Andrzejem Dudą? - pyta retorycznie przewodniczący PO Borys Budka.

Sondaż. Kto będzie bardziej niezależnym prezydentem?

W najnowszym sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 zadaliśmy respondentom następujące pytanie: "Kto, w przypadku wygranej w wyborach, będzie według Pana(i) bardziej niezależnym prezydentem?".

Respondenci jako bardziej niezależnego na urzędzie prezydenta wskazali Rafała Trzaskowskiego. Odpowiedź tę wybrało 45 procent ankietowanych. Andrzeja Dudę wskazało 34 procent biorących udział w sondażu.

21 procent pytanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Pytanie o niezależność - wyniki sondażu
Wideo: Arleta Zalewska / Fakty TVN Pytanie o niezależność - wyniki sondażu

Sondaż telefoniczny dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar w dniach 2-3 lipca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pełnoletnich osób.

Czytaj więcej: Sondaż prezydencki dla "Faktów" TVN i TVN24 z 2-3 lipca

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 3 grudnia

  Fakty z 3 grudnia

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

  czytaj więcej »
 • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

  czytaj więcej »
 • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

  czytaj więcej »
 • "Teleporada to jest taki substytut"

  "Teleporada to jest taki substytut"

  Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 2 grudnia

  Fakty z 2 grudnia

  Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

  czytaj więcej »
tvnpix