Tylko na prąd
Ambitny plan Duńczyków. Za 12 lat zakończy się era samochodów spalinowych?
Plan jest bardzo ambitny i na pierwszy rzut oka mało realny, ale Duńczycy bardzo chcą być pierwsi na świecie. Już za 12 lat nie będą rejestrować aut spalinowych. Na drogach mają królować auta elektryczne, bo ekologiczne. U nas też miało się sporo zmienić, ale z naciskiem na "miało".
Samochód elektryczny już potrafi przejechać Afrykę z południa na północ. Podróżnik Arkady Fiedler pokonał tak 15 tysięcy kilometrów. 100 razy ładował auto, nie zawsze do pełna. Ekscytująca jazda pod napięciem. - Tak przebiegała moja podróż elektrykiem przez Afrykę, od gniazdka do gniazdka. Prąd do naładowania baterii na całej trasie kosztował mnie 830 złotych - mówi.
Te zalety chcą wykorzystać w 6-milionowej Dani. Z dróg mają zniknąć auta spalinowe. Dla tych elektrycznych powstanie ponad 100 stacji szybkiego ładowania. - Myślimy, że nie ma jakichkolwiek technicznych przeszkód, aby osiągnąć cel miliona elektrycznych samochodów w 2030 roku - uważa Chresten Traeholt z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.
- Dania to niewielki kraj. Można powiedzieć, kto bogatemu zabroni, jeżeli będzie ich stać na to, żeby przerzucić transport indywidualny, ale też transport zbiorowy i wszystkie inne dziedziny, na elektryki - komentuje Kacper Jeneralski z TVN Turbo.
W ciągu najbliższych dwunastu lat po duńskich drogach ma jeździć milion samochodów elektrycznych. Co więcej, od roku 2030 sprzedaż nowych aut z silnikami Diesla i benzynowymi ma zostać zakazana. - Samochody elektrycznie są niestety przyszłością -...Europa przeciw autom spalinowym. Kolejny kraj chce zakazać ich sprzedaży
Odległa perspektywa w Polsce
W Polsce w 2025 roku też ma być milion takich aut. Na razie to obietnica odmieniana przez wszystkie przypadki przez Mateusza Morawieckiego. Ale drugiej Danii nad Wisłą raczej długo nie będzie.
- Żeby Polacy kupili taki samochód, trzeba nie tylko zmniejszyć akcyzę z 3 procent do zera, ale też zredukować VAT do zera, jeszcze dopłacić 25-30 tysięcy złotych, bez dopłat nikt tych samochodów w Polsce nie będzie kupować - uważa Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych "TOR".
- Taki pomysł przyjąłby się Polsce za jakieś 20 do 30 lat - sądzi Mateusz Lewicki, mechanik samochodowy. - To jest jeszcze niemożliwe, nie mamy przygotowanej infrastruktury, nie ma wystarczająco dużo stacji ładujących samochody elektryczne, musimy jeszcze trochę poczekać - dodaje Michał Kościuszko, kierowca rajdowy.
Dochodzi do tego jeszcze jeden problem, który może się okazać Himalajami przeszkód. - Mamy niestabilną sytuację w Polsce pod względem kontaktu z górnikami i całego lobby górniczego, więc nie wiemy, ile będzie kosztował prąd. Ludzie się po prostu boją, więc nic nie wskazuje na to, żebyśmy nagle zaczęli być entuzjastami napędu elektrycznego - komentuje Julian Obrocki,
dziennikarz motoryzacyjny.
W Polsce w ubiegłym roku zarejestrowano 160 samochodów elektrycznych, a w Danii 698.
Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 21 kwietnia
Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę ogłosił zmiany w obostrzeniach, które obejmą 11 województw. W programie powiemy również o zmianach w programie szczepień, o sprawie sędziego Igora Tulei, a także o zbiórce pieniędzy dla najsłynniejszego wolontariusza WOŚP. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Raport WHO: Polska odnotowała w zeszłym tygodniu najwięcej zgodnów w Europie
W środę minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił zmiany w obostrzeniach. Od poniedziałku 26 kwietnia w 11 województwach dzieci z klas 1-3 przejdą na nauczanie hybrydowe. Otwarte zostaną salony fryzjerskie i salony kosmetyczne. W pięciu województwach, gdzie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim - obostrzenia pozostają bez zmian. Choć dane o nowych zakażeniach pokazują, że z każdym tygodniem sytuacja w Polsce jest coraz lepsza, to wciąż niepokoi wysoka liczba zgonów. Według najnowszego raportu WHO Polska odnotowała w zeszłym tygodniu najwięcej zgonów w Europie.
czytaj więcej »Rozporządzenie w sprawie wykorzystania szczepionek opublikowane. "Telefony się urywają"
We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące wykorzystania dawek szczepionki na COVID-19, które w procesie szczepień mogłyby się zmarnować. Według dokumentu niewykorzystane danego dnia dawki mogą być przeznaczone na szczepienie dla każdego chętnego powyżej 18. roku życia.
czytaj więcej »Komentarze po konferencji Gowina. "Stoi trochę w rozkroku"
Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada, że nie wyobraża sobie w Sejmie innej koalicji rządzącej niż Zjednoczona Prawicy. Jednocześnie wicepremier nie wyklucza przedterminowych wyborów. To stanowisko komentuje opozycja, która twierdzi, że wicepremier znów jest "w rozkroku".
czytaj więcej »"Za praworządność warto zapłacić każdą cenę"
Jej działalność zawiesił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a Sąd Najwyższy kwestionował jej legalność, ale to właśnie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego miała w środę zdecydować o ewentualnym doprowadzeniu siłą do prokuratury sędziego Igora Tulei. Wcześniej sąd apelacyjny orzekł, że sędziego wciąż chroni immunitet.
czytaj więcej »Wyciekły dane ponad 20 tysięcy polskich funkcjonariuszy. "Sytuacja skrajnie niebezpieczna"
Imiona, nazwiska, numery pesel i telefonów ponad 20 tysięcy policjantów oraz funkcjonariuszy służby więziennej trafiły do internetu. Chodzi też o ludzi, którzy ścigają tych najbardziej niebezpiecznych przestępców. Jak mogło dojść do takiego wycieku danych?
czytaj więcej »Putin przed Zgromadzeniem Federalnym: sami będziemy wyznaczać czerwone linie
Na chamstwo nie odpowiadamy, ale kto nas będzie prowokował, to pożałuje tak, jak dawno niczego nie żałował - to fragment z orędzia Władimira Putina przed rosyjskim Zgromadzeniem Federalnym. Prezydent Rosji mówił także o "czerwonej linii, której nie radzi przekraczać", za to słowem nie wspomniał o Aleksieju Nawalnym, o którego pyta cały świat.
czytaj więcej »Jest decyzja w sprawie zabójstwa George’a Floyda. Były policjant uznany za winnego
To jest plama na duszy naszego narodu - tak prezydent Joe Biden opisał to, co się stało, gdy zmarł George Floyd. Na werdykt w tej sprawie czekała w napięciu cała Ameryka. We wtorek ława przysięgłych zadecydowała, że Derek Chauvin, były policjant z Minneapolis oskarżony o zabójstwo George'a Floyda, został uznany winnym wszystkich zarzucanych mu czynów.
czytaj więcej »Koniec Superligi? Kolejne kluby piłkarskie wycofały się z projektu
Po kilkudziesięciu godzinach, od kiedy świat usłyszał o pomyśle najbogatszych klubów świata - po oburzeniu kibiców, a także groźbach organizacji UEFA i FIFA - projekt Superligi jest już nieaktualny, a jego twórcy przepraszają.
czytaj więcej »Najsłynniejszy wolontariusz WOŚP potrzebuje pomocy. Ruszyła zbiórka pieniędzy
Łukasz Berezak nie jest w stanie wstać, od lat porusza się na wózku. Jego największym marzeniem jest jeden dzień bez bólu. Mimo to 17-latek od zawsze pomagał innym, był wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Teraz sam potrzebuje wsparcia.
czytaj więcej »Prognoza pogody na czwartek 22 kwietnia
W czwartek w kraju wystąpią przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie burze. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 9 stopni Celsjusza na Kaszubach, Mazurach i Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach burzowych do 70 kilometrów na godzinę, z kierunku zachodniego.
czytaj więcej »Fakty z 20 kwietnia
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek 9246 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 601 osób. Trzecia fala epidemii opada, ale za jej przebieg płacimy dramatycznie wysoką cenę. W programie powiemy również o dzielącym Zjednoczoną Prawicę temacie OFE, o nowych informacjach w sprawie lotu prezydenta Andrzeja Dudy z Zielonej Góry do Warszawy, a także o tragicznym wypadku na S8. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Rząd ogłosił zmiany w harmonogramie szczepień
Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o 9246 nowych zakażeniach koronawirusem. Trzecia fala epidemii opada, ale za jej przebieg płacimy dramatycznie wysoką cenę. Zmarło 601 osób. We wtorek rząd przedstawił nowy harmonogram rejestracji na szczepienia.
czytaj więcej »Europejska Agencja Leków wydała rekomendację w sprawie szczepionki Johnson & Johnson
Europejska Agencja Leków wydała we wtorek komunikat na temat szczepionki firmy Johnson & Johnson. Korzyści z przyjęcia szczepionki przewyższają ryzyko - podkreśla EMA. Agencja napisała w oświadczeniu, że "możliwy jest związek między podaniem tego preparatu a bardzo rzadkimi przypadkami nietypowych zakrzepów krwi przy niskim poziomie płytek krwi". Jednocześnie
czytaj więcej »Głosowanie w sprawie likwidacji OFE odwołane. "Nie ma większości"
Rząd większościowy wygrywa w Sejmie każde głosowanie. Jak więc nazwać rząd, który odwołuje kolejne głosowanie, bo brakuje pewności, że je wygra? OFE dołączyło do długiej listy tematów, które dzielą koalicję.
czytaj więcej »