Tylko na prąd
Ambitny plan Duńczyków. Za 12 lat zakończy się era samochodów spalinowych?
Plan jest bardzo ambitny i na pierwszy rzut oka mało realny, ale Duńczycy bardzo chcą być pierwsi na świecie. Już za 12 lat nie będą rejestrować aut spalinowych. Na drogach mają królować auta elektryczne, bo ekologiczne. U nas też miało się sporo zmienić, ale z naciskiem na "miało".
Samochód elektryczny już potrafi przejechać Afrykę z południa na północ. Podróżnik Arkady Fiedler pokonał tak 15 tysięcy kilometrów. 100 razy ładował auto, nie zawsze do pełna. Ekscytująca jazda pod napięciem. - Tak przebiegała moja podróż elektrykiem przez Afrykę, od gniazdka do gniazdka. Prąd do naładowania baterii na całej trasie kosztował mnie 830 złotych - mówi.
Te zalety chcą wykorzystać w 6-milionowej Dani. Z dróg mają zniknąć auta spalinowe. Dla tych elektrycznych powstanie ponad 100 stacji szybkiego ładowania. - Myślimy, że nie ma jakichkolwiek technicznych przeszkód, aby osiągnąć cel miliona elektrycznych samochodów w 2030 roku - uważa Chresten Traeholt z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.
- Dania to niewielki kraj. Można powiedzieć, kto bogatemu zabroni, jeżeli będzie ich stać na to, żeby przerzucić transport indywidualny, ale też transport zbiorowy i wszystkie inne dziedziny, na elektryki - komentuje Kacper Jeneralski z TVN Turbo.
W ciągu najbliższych dwunastu lat po duńskich drogach ma jeździć milion samochodów elektrycznych. Co więcej, od roku 2030 sprzedaż nowych aut z silnikami Diesla i benzynowymi ma zostać zakazana. - Samochody elektrycznie są niestety przyszłością -...Europa przeciw autom spalinowym. Kolejny kraj chce zakazać ich sprzedaży
Odległa perspektywa w Polsce
W Polsce w 2025 roku też ma być milion takich aut. Na razie to obietnica odmieniana przez wszystkie przypadki przez Mateusza Morawieckiego. Ale drugiej Danii nad Wisłą raczej długo nie będzie.
- Żeby Polacy kupili taki samochód, trzeba nie tylko zmniejszyć akcyzę z 3 procent do zera, ale też zredukować VAT do zera, jeszcze dopłacić 25-30 tysięcy złotych, bez dopłat nikt tych samochodów w Polsce nie będzie kupować - uważa Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych "TOR".
- Taki pomysł przyjąłby się Polsce za jakieś 20 do 30 lat - sądzi Mateusz Lewicki, mechanik samochodowy. - To jest jeszcze niemożliwe, nie mamy przygotowanej infrastruktury, nie ma wystarczająco dużo stacji ładujących samochody elektryczne, musimy jeszcze trochę poczekać - dodaje Michał Kościuszko, kierowca rajdowy.
Dochodzi do tego jeszcze jeden problem, który może się okazać Himalajami przeszkód. - Mamy niestabilną sytuację w Polsce pod względem kontaktu z górnikami i całego lobby górniczego, więc nie wiemy, ile będzie kosztował prąd. Ludzie się po prostu boją, więc nic nie wskazuje na to, żebyśmy nagle zaczęli być entuzjastami napędu elektrycznego - komentuje Julian Obrocki,
dziennikarz motoryzacyjny.
W Polsce w ubiegłym roku zarejestrowano 160 samochodów elektrycznych, a w Danii 698.
Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 19 sierpnia
Słonowodne glony, tzw. złote algi, to kolejna z hipotez w sprawie przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze. W programie również o tym, jak drożyzna wpłynęła na finanse Polaków, a także o bojkocie podręcznika do HiT-u. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Co zatruło Odrę? Złote algi, czyli słonowodne glony, to wciąż tylko hipoteza
Słonowodne glony, tzw. złote algi, mogą odpowiadać za zatrucie Odry. Eksperci próbują ustalić, jak słonowodne organizmy mogły zakwitnąć w Odrze. To jednak wciąż tylko jedna z hipotez.
czytaj więcej »Skażona Odra. Opozycja ruszyła z kontrolami w państwowych instytucjach
Im bardziej rządzący chcą kryzys związany z sytuacją na Odrze wyciszyć, tym bardziej opozycja drąży. Dlatego politycy Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli serię kontroli w instytucjach, które powinny były reagować.
czytaj więcej »RCB miało kilkukrotnie pytać, czy wysłać alerty w związku z sytuacją na Odrze
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 10 sierpnia pytało oddziały wojewódzkie, czemu nie wysłały alertów w związku z zatruciem Odry. Nie zostały odesłane żadne konstruktywne odpowiedzi. Zanim zadziałały służby, to wędkarze usuwali martwe ryby.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie: kolejne eksplozje na Krymie, obawy o katastrofę nuklearną
Kolejne eksplozje wstrząsnęły Krymem. W pobliżu mostu w Kerczu, który łączy półwysep w Rosją, ale też w okolicy rosyjskiego lotniska wojskowego Belbek. Prezydent Zełenski alarmuje: uzbrojeni żołnierze w zaporoskiej elektrowni jądrowej to groźba katastrofy nuklearnej na globalną skalę.
czytaj więcej »Polacy zdecydowanie odczuwają drożyznę i krytykują za to rząd. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Z drożyzną boryka się coraz więcej Polaków. Aż 74 procent respondentów deklaruje, że w związku z rosnącymi cenami w ostatnim czasie ograniczyło swoje wydatki - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Zaledwie 25 procent Polaków przyznało, że nie ograniczyło swoich wydatków w związku z rosnącymi cenami. Ponadto 75 procent badanych negatywnie oceniło działania rządu w walce z drożyzną.
czytaj więcej »Stadion Narodowy zmieni zarządcę. Przejdzie w ręce nowej agencji rządowej
Stadion Narodowy przejdzie w ręce nowej agencji rządowej. Polska Agencja Obiektów Sportowych ma mieć 50-milionowy budżet roczny, a prezes agencji miesięczną pensję w wysokości niemal 40 tysięcy złotych. Chociaż w nazwie jest liczba mnoga, to nowa jednostka będzie miała pieczę na razie tylko właśnie nad Stadionem Narodowym. Obecnie obiektem zarządza PL.2012+, spółka Skarbu Państwa.
czytaj więcej »Jak Polacy oceniają pracę ministra Przemysława Czarnka? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Kolejne miasta i organizacje przyłączają się do bojkotu podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość. Jednocześnie narasta też krytyka wobec Przemysława Czarnka. Jego działania jako ministra edukacji i nauki negatywnie ocenia 56 procent Polaków, a pozytywnie - 27 procent. Tak wynika z najnowszego sondażu Kantar przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24.
czytaj więcej »Robert Karaś wyjaśnił, dlaczego musiał wycofać się z 10-krotnego Ironmena
Robert Karaś nie wróci na trasę 10-krotnego Ironmena. Walkę o mistrzostwo świata przerwał na ostatnim etapie wyścigu, w którym był faworytem. Polski triatlonista w specjalnym nagraniu wyjaśnił kibicom powody swojej decyzji.
czytaj więcej »Muzyczna odsłona Top of the Top Sopot Festival dobiegła końca
W czwartek wieczorem w Operze Leśnej zakończył się Top of the Top Sopot Festival. Podczas imprezy odbył się koncert dla widzów TVN z okazji 25 lat istnienia stacji.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 20 sierpnia
W piątek w zachodniej części Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotny deszcz i burze (10-30 mm opadu i porywy wiatru o prędkości 60-90 km/h), miejscami grad - zwłaszcza na Śląsku, Ziemi Łódzkiej, Kujawach i w Wielkopolsce. Na wschodzie kraju przeważnie słonecznie. Temperatura maksymalna od 29 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 34 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół południowo-wschodni.
czytaj więcej »Fakty z 18 sierpnia
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała w czwartek, że wyniki badań wykazały obecność w wodzie z Odry tzw. złotych alg. W programie powiemy również o tym, jak Polacy oceniają działania rządu w sprawie Odry, o rosyjskich atakach na Charków, a także o finansowych sukcesach ludzi związanych z PiS. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »"Złote algi" w Odrze. Minister klimatu: badania potwierdziły ich obecność
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała w czwartek, że wyniki badań wykazały obecność w wodzie z Odry tzw. złotych alg, które są toksyczne dla organizmów słodkowodnych. Ekolodzy wskazują, że złote algi występują tylko w wodach słonych. Dlatego trop może prowadzić do wniosku, że za zatrucie rzeki odpowiadają zrzuty kopalniane.
czytaj więcej »Katastrofa na Odrze. Kto powinien ponieść odpowiedzialność? Sondaż dla "Faktów" TVN
Sprawa zatrucia Odry od trzech tygodni bulwersuje Polaków. Z rzeki wyławiane są tony martwych ryb, a służby starają się ustalić przyczynę katastrofy. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, większość Polaków negatywnie ocenia działania rządu w sprawie zatrucia rzeki. Ankietowani stwierdzili też, że największą odpowiedzialność za kryzys ponoszą ministrowie, a w drugiej kolejności - wojewodowie.
czytaj więcej »Katastrofa ekologiczna na Odrze. Podsumowanie wydarzeń dzień po dniu
Pierwsze sygnały o zatruciu Odry pojawiły się już pod koniec lipca, ale służby zbagatelizowały zawiadomienia wędkarzy. Podsumowaliśmy katastrofę ekologiczną dzień po dniu.
czytaj więcej »