Tylko na prąd
Ambitny plan Duńczyków. Za 12 lat zakończy się era samochodów spalinowych?
Plan jest bardzo ambitny i na pierwszy rzut oka mało realny, ale Duńczycy bardzo chcą być pierwsi na świecie. Już za 12 lat nie będą rejestrować aut spalinowych. Na drogach mają królować auta elektryczne, bo ekologiczne. U nas też miało się sporo zmienić, ale z naciskiem na "miało".
Samochód elektryczny już potrafi przejechać Afrykę z południa na północ. Podróżnik Arkady Fiedler pokonał tak 15 tysięcy kilometrów. 100 razy ładował auto, nie zawsze do pełna. Ekscytująca jazda pod napięciem. - Tak przebiegała moja podróż elektrykiem przez Afrykę, od gniazdka do gniazdka. Prąd do naładowania baterii na całej trasie kosztował mnie 830 złotych - mówi.
Te zalety chcą wykorzystać w 6-milionowej Dani. Z dróg mają zniknąć auta spalinowe. Dla tych elektrycznych powstanie ponad 100 stacji szybkiego ładowania. - Myślimy, że nie ma jakichkolwiek technicznych przeszkód, aby osiągnąć cel miliona elektrycznych samochodów w 2030 roku - uważa Chresten Traeholt z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.
- Dania to niewielki kraj. Można powiedzieć, kto bogatemu zabroni, jeżeli będzie ich stać na to, żeby przerzucić transport indywidualny, ale też transport zbiorowy i wszystkie inne dziedziny, na elektryki - komentuje Kacper Jeneralski z TVN Turbo.
W ciągu najbliższych dwunastu lat po duńskich drogach ma jeździć milion samochodów elektrycznych. Co więcej, od roku 2030 sprzedaż nowych aut z silnikami Diesla i benzynowymi ma zostać zakazana. - Samochody elektrycznie są niestety przyszłością -...Europa przeciw autom spalinowym. Kolejny kraj chce zakazać ich sprzedaży
Odległa perspektywa w Polsce
W Polsce w 2025 roku też ma być milion takich aut. Na razie to obietnica odmieniana przez wszystkie przypadki przez Mateusza Morawieckiego. Ale drugiej Danii nad Wisłą raczej długo nie będzie.
- Żeby Polacy kupili taki samochód, trzeba nie tylko zmniejszyć akcyzę z 3 procent do zera, ale też zredukować VAT do zera, jeszcze dopłacić 25-30 tysięcy złotych, bez dopłat nikt tych samochodów w Polsce nie będzie kupować - uważa Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych "TOR".
- Taki pomysł przyjąłby się Polsce za jakieś 20 do 30 lat - sądzi Mateusz Lewicki, mechanik samochodowy. - To jest jeszcze niemożliwe, nie mamy przygotowanej infrastruktury, nie ma wystarczająco dużo stacji ładujących samochody elektryczne, musimy jeszcze trochę poczekać - dodaje Michał Kościuszko, kierowca rajdowy.
Dochodzi do tego jeszcze jeden problem, który może się okazać Himalajami przeszkód. - Mamy niestabilną sytuację w Polsce pod względem kontaktu z górnikami i całego lobby górniczego, więc nie wiemy, ile będzie kosztował prąd. Ludzie się po prostu boją, więc nic nie wskazuje na to, żebyśmy nagle zaczęli być entuzjastami napędu elektrycznego - komentuje Julian Obrocki,
dziennikarz motoryzacyjny.
W Polsce w ubiegłym roku zarejestrowano 160 samochodów elektrycznych, a w Danii 698.
Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Premier rozmawiał o szczepieniach z przedstawicielami sejmowych klubów
Rozmowy na szczycie i ważny postulat - kupmy szczepionki także poza Unią. Premier na spotkanie zaprosił wszystkie sejmowe kluby i prawie wszyscy wiedzą jedno - trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej Polaków. Co jeszcze wiadomo po tych rozmowach?
czytaj więcej »Unia Europejska pyta producentów o mniejszą liczbę szczepionek
Dlaczego jest mniej szczepionek? Pyta Unia, bo w umowach jest wszystko czarno na białym, a na fakturach są setki milionów euro. Odpowiedź producentów szczepionek podobno Unii nie satysfakcjonuje. W czym jest problem?
czytaj więcej »Kajetan P. został skazany na dożywocie
Kajetan P. został skazany na dożywocie. Pięć lat temu brutalnie zamordował lektorkę języka włoskiego. Poćwiartował jej zwłoki, a potem je spalił. Do końca życia ma siedzieć w takim więzieniu, w którym jest oddział psychiatryczny.
czytaj więcej »Branża fitness zapowiada otwarcie. Trwa walka o odszkodowania
Siłownie i kluby fitness od 1 lutego będą otwarte. Za zgodą rządu, lub bez. To kolejna taka zapowiedź, bo to kolejna branża, która ledwo żyje. W Senacie trwa walka o odszkodowania zapisane w ustawie - czy jest na nie szansa?
czytaj więcej »"29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza". O 20:30 w TVN24 GO
60 milionów złotych od rządu - to nie kolejna tarcza dla biznesu, to dar dla biznesu Rydzyka. Za te pieniądze powstaje właśnie w Toruniu nowe muzeum, ale to nie jedyne pieniądze, które na ten cel od rządu poszły.
czytaj więcej »Jest akt oskarżenia wobec Donalda Trumpa
Donald Trump popełnił przestępstwo - takie słowa padły w amerykańskim Senacie. Po ataku na Kapitol jest akt oskarżenia wobec byłego prezydenta. Trump ma dwa tygodnie na przygotowanie obrony.
czytaj więcej »Nie żyje Polak ze szpitala w Plymouth
Nie żyje Polak, który w stanie wegetatywnym przebywał w szpitalu w brytyjskim Plymouth. Mieszkający na stałe w Anglii mężczyzna po rozległym ataku serca zapadł w śpiączkę. Walka o utrzymanie go przy życiu trafiła do sądu. O sprowadzenie go do Polski zabiegało MSZ i Ministerstwo Sprawiedliwości.
czytaj więcej »Fakty z 25 stycznia
Rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej siedemdziesiątego roku życia. Do końca marca dwie dawki mają dostać trzy miliony osób. W programie powiemy również o ataku zimy, słowach prezydenta Rosji i nadchodzącym Finale WOŚP. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Ruszyły szczepienia seniorów. "Każda szczepionka ratuje życie"
Rozpoczęły się szczepienia seniorów w wieku powyżej siedemdziesięciu lat. Na szczepienia udali się ci, którym udało się zapisać, zanim zabrakło szczepionek. Do końca marca dwie dawki mają dostać trzy miliony osób. Samych seniorów w wieku 70 plus jest ponad cztery i pół miliona.
czytaj więcej »Wypadki na drogach i przerwy w dostawach prądu. Zima sparaliżowała część Polski
Zima postanowiła o sobie przypomnieć. Szczególnie na południowym wschodzie, Polski. 40 tysięcy rodzin nie miało w poniedziałek prądu.
czytaj więcej »Lokale wznawiają działalność. "Wybór był prosty: albo się otworzymy, albo zamkniemy"
Bunt przedsiębiorców narasta. Otwarte są już nie tylko niektóre restauracje i kawiarnie, ale też niektóre kluby. Eksperci ostrzegają: w takich miejscach nie ma mowy o zachowaniu dystansu.
czytaj więcej »"Pełna obsada" w Jarosławiu, jeden wakat w Śremie. Tam delegowano prokuratorów
Zdaniem Prokuratury Krajowej delegowanie prokuratorów ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia" "ma usprawnić prowadzenie postępowań w najmniejszych i najbardziej obciążonych pracą jednostkach prokuratury w Polsce". Okazuje się jednak, że w prokuraturze w Jarosławiu jest "pełna obada", a w prokuraturze w Śremie – jeden wakat. - To obnaża motywację prokuratora krajowego – komentuje prokurator Ewa Wrzosek.
czytaj więcej »Kolejni członkowie międzynarodowej grupy przestępczej zatrzymani
Akcja CBŚ i kolejni członkowie gangu w rękach policji. Chodzi o międzynarodową grupę, dla której pracowało siedmiu Polaków. Narkotykami handlowali w całej Europie, samej marihuany mogli sprzedać kilkanaście ton.
czytaj więcej »Władimir Putin zabrał głos w sprawie protestów w Rosji
Władimir Putin zabrał głos w sprawie ostatnich wydarzeń w Rosji. W masowych protestach widzi terrorystyczne metody, a w łamaniu prawa - niebezpieczeństwo. Prawo - według Putina - złamali protestujący, bo demonstracje były nielegalne.
czytaj więcej »Cztery niepokojące warianty koronawirusa. "Mają pewną wspólną cechę"
Naukowcy z całego świata badają sekwencje genetyczne wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Na razie zaniepokoiły ich cztery mutacje wirusa: brytyjska, brazylijska, południowoafrykańska i kalifornijska. Warianty różnią się od siebie miejscem pochodzenia i zapisem genetycznym, ale mają także cechę wspólną – stały się zdolne do szybszej transmisji.
czytaj więcej »