Trudna wiosna dla alergików. W tym roku pyłki są bardziej dokuczliwe

28.04.2019 | Trudna wiosna dla alergików. W tym roku pyłki są bardziej dokuczliwe
28.04.2019 | Trudna wiosna dla alergików. W tym roku pyłki są bardziej dokuczliwe
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.04.2019 | Trudna wiosna dla alergików. W tym roku pyłki są bardziej dokuczliweMarek Nowicki | Fakty TVN

Bez deszczu, za to wietrznie i ciepło, i tak od tygodni. Sucha wiosna jest trudna dla alergików. Pyłków jest więcej i więcej jest osób uczulonych.

Tak pięknie i dlatego tak źle - nie było od dawna. Potwierdzają to pacjenci i alergolodzy, w laboratoriach i w szpitalach.

- Ten rok jest wyjątkowo zły. Sucha pogoda, silny wiatr, który unosi pyły, plus duże zanieczyszczenie powietrza powodują, że pyłki roślin stają się o wiele bardziej agresywne i powodują częściej dolegliwości niż w poprzednich latach - tłumaczy prof. Piotr Kuna, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Ludzie się duszą, świszczą oskrzela, na skórze wysypki, oczy i nos zatkane. Prawdziwy koszmar. - Zaczęłam mieć objawy na początku marca i, rzeczywiście, alergia utrzymuje się dłużej - mówi pani Marta.

Winowajcy na dłoni

Sprawców jest wielu. Jeden z głównych to brzoza i jej pyłki. Widoczne są jak na dłoni na pasku, który je zbiera. - Bardzo dużo znaleźliśmy pyłków brzozy, które w takich ilościach nie powinny być - pokazuje dr hab. Dorota Maszkowska z UJ.

Lekarze alarmują, że w tym roku zaczęli się uczulać także ci, którzy do tej pory nie mieli kłopotów z pyłkami. Już co drugi Polak jest alergikiem. To prawdziwa i kosztowna dla gospodarki epidemia. Niewyspani, zmęczeni, niedotlenieni ludzie z powodu alergii biorą zwolnienia lub są mniej efektywni w pracy i, jak się okazuje, niebezpieczni na drodze.

- Osoby cierpiące na alergię dwukrotnie częściej powodują wypadki samochodowe. Jedzie samochód po pięknej, prostej drodze i się rozbija nagle na drzewie. Dlaczego? Bo człowiek kichnął. To są osoby zmęczone, niewyspane, bo przez zatkany nos nie da się oddychać - mówi prof. Piotr Kuna.

Warto myć twarz

Z atakiem pyłków możemy sobie w pierwszej kolejności radzić sami. Trzeba często przemywać twarz i oczy, zwłaszcza po powrocie do domu. Powietrze w pokoju, gdzie śpimy, dobrze jest nawilżać. Należy też pamiętać o zmianie filtrów powietrza w samochodzie. Można też się wspomagać lekami antyalergicznymi, które są dostępne bez recepty. Jeżeli nic nie pomaga, nie odwlekajmy wizyty u lekarza.

- Na szczęście jest to już końcówka i weekend majowy zapewne będzie bardzo dobry dla alergików, bo spada stężenie pyłków brzozy - stwierdza prof. Ewa Czarnobilska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Niestety, to dobra informacja jedynie na najbliższe dni. Bo już za chwilę, jak tylko skończą drzewa, pylić zaczną trawy i chwasty.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS