Alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"

Maj 2020: alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"
Maj 2020: alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"
Fakty TVN
Maj 2020: alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"Fakty TVN

Dla chorych na raka pandemia COVID-19 okazała się katastrofą. W Polsce, z powodu zagrożenia epidemicznego, odwołano - według szacunków - od 40 do 49 procent planowanych zabiegów onkologicznych. Z ankiety przeprowadzonej przez brytyjskich naukowców wynika, że na całym świecie ten wskaźnik wynosi 37,7 procent zabiegów.

Ilu pacjentów chorych na raka umrze z tego powodu, że w czasie pandemii nie otrzymało na czas pomocy? Na to pytanie brytyjscy naukowcy nie znają jeszcze odpowiedzi, ale już teraz wiedzą, że ostatnio w onkologii na całym świecie działo się źle. Z ich szacunków wynika, że 37,7 procent wszystkich operacji onkologicznych na świecie zostało odwołanych z powodu pandemii.

- Najgorsze jest to, że to badanie też pokazuje, że odwołano prawie 38 procent zabiegów, jeżeli chodzi o chirurgię nowotworów. To jest coś, co przeraża. Pytanie, jak to będzie wyglądać dalej? - komentuje prof. Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Niemal 38 procent to dużo, a są to wyniki uśrednione. Wkrótce zostaną opublikowane w prestiżowym chirurgicznym piśmie "British Journal of Surgery". Ile w Polsce w tym czasie zostało odwołanych bądź przesuniętych operacji onkologicznych?

- Pamiętajmy, że onkologia to jest często zagrożenie nie tylko zdrowia, ale zagrożenie życia. Nie było tu żadnej decyzji o odwoływaniu zabiegów planowych - przekonuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ta wypowiedź świadczy o tym, że Ministerstwo Zdrowia faktycznie nie wie, ile zabiegów onkologicznych odwołano, albo nie chce tego ujawnić.

Brytyjscy naukowcy, którzy zebrali ankiety od polskich lekarzy, twierdzą, że liczby dotyczące Polski są złe, powyżej średniej światowej.

- W Polsce problem braku, w tym okresie pandemii, wykonania zabiegów w zakresie onkologii jest na poziomie między 40 a 49 procent - mówi prof. Dawid Murawa. - To dużo. To musi się przełożyć, niestety, na wyniki leczenia onkologicznego - dodaje.

"Każdy dzień jest ważny"

Pani Katarzyna Pilarska jest w ciąży i jej historia jest przykładem tego, co działo się w onkologii w Polsce w ostatnich miesiącach.

27 lutego pani Katarzyna dowiedziała się, że ma złośliwego raka piersi. Powinna być operowana niemal natychmiast, mastektomię przeszła jednak dopiero miesiąc później i to tylko dzięki swojej determinacji. Jeździła po całym kraju, walcząc o operację. Chciała nawet płacić za zabieg.

- COVID był bezpośrednią przyczyną tego opóźnienia. Gdyby nie COVID, gdyby nie paraliż naszej służby zdrowia, byłabym zoperowana 2-3 tygodnie wcześniej. A przy tym typie nowotworu każdy dzień jest ważny - mówi dziś pani Katarzyna.

Brytyjscy naukowcy obliczają, że potrzeba niemal roku, żeby zlikwidować spowodowane koronawirusem kolejki do zabiegów onkologicznych. Ta prognoza dotyczy też Polski.

- Ja to obserwuję po pacjentach, którzy do mojej kliniki trafiali z innych ośrodków, w których mieli odmówione możliwości leczenia w danym momencie. Domyślam się, że naprawdę nad problemem leczenia onkologicznego w Polsce, w sensie całościowym, nikt nie panował - twierdzi prof. Dawid Murawa.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS