Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
 • Dymisja Ziobry? "Tak urósł, że nawet Jarosław Kaczyński jest tym zadziwiony"
 • Marek F. przeniesiony z aresztu na Białołęce. "Standardowa procedura"

Pytania o odpowiedzialność Ziobry. "Prokurator generalny nie jest zainteresowany tym, żeby sam siebie pogrążyć"

Wiceminister Łukasz Piebiak miał zlecać tworzenie hejtu wobec sędziów nieprzychylnych rządowi PiS, a z tych działań miał się "cieszyć szef". Działania podjęły już prokuratura, Urząd Ochrony Danych Osobowych i rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. Pojawiły się jednak apele o to, by powołać komisję śledczą, by Zbigniew Ziobro nie był sędzią we własnej sprawie.

"Nie ma takich planów, żeby minister Ziobro został odwołany"

- Nie ma takich planów, żeby minister Ziobro został odwołany - mówiła na środowej konferencji...

Jeden okrzyk: "Ziobro musi odejść" i wiele argumentów. W środę pod siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie odbyła się pikieta tych, którzy domagają się dymisji ministra Zbigniewa Ziobry.

- Oczekujemy działań prokuratury niezależnej i dymisji pana prokuratora generalnego - powiedziała na konferencji prasowej sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

CZYTAJ WIĘCEJ: ZORGANIZOWANA AKCJA HEJTU WOBEC SĘDZIÓW

Odpowiedzialność Ziobry

Pierwszy argument protestujących to odwołanie się do standardów i dobrego obyczaju życia politycznego.

- Minister Zbigniew Ziobro ponosi pełną odpowiedzialność za wszystko, co się dzieje w ministerstwie - twierdzi posłanka PO Kamila Gasiuk-Pihowicz. - On za dobór swoich współpracowników także powinien politycznie odpowiadać - dodaje Piotr Kładoczny, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wśród argumentów za odejściem Zbigniewa Ziobry jest ten o odpowiedzialności bezpośredniej, skoro w dyskusji wiceministra Piebiaka z internautką pojawiło się zdanie, że "szef się ucieszy". Pojawia się więc pytanie, czy Zbigniew Ziobro brał udział w tej kampanii hejtu, czy też wiedział on o niej. W to, że wiceminister Piebiak działał "bez politycznego umocowania swojego szefa" nie wierzy Borys Budka, poseł PO i były minister sprawiedliwości.

Parchimowicz: mam informację, że w Ministerstwie Sprawiedliwości kupiono telefony prepaidowe

Prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia" Krzysztof Parchimowicz, odnosząc się do...

Śledztwo przeciwko szefowi

Możliwy udział Zbigniewa Ziobry w kampanii hejtu to wątek, który prokuratura przynajmniej powinna zbadać, ale problem w tym, że Zbigniew Ziobro jest też szefem Prokuratury Generalnej, przełożonym wszystkich prokuratorów.

- Prokurator generalny nie jest zainteresowany tym, żeby sam siebie pogrążyć, więc jego podwładni nie będą tego realizować - ocenia poseł PO Robert Kropiwnicki.

Zdaniem opozycji jest to niedopuszczalny konflikt interesów, a na czele prokuratury rzetelnie badającej tę sprawę powinien stać już ktoś inny. Nawet, jeśli miałoby się okazać, że Zbigniew Ziobro o niczym nie wiedział, a Łukasz Piebiak, mówiąc o szefie, tylko sobie żartował.

Zmiana miała być dobra

W Polsce od 2016 roku minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem generalnym. Dzięki swoim uprawnieniom wie i może zrobić dużo więcej. - Czwartego marca 2016 roku kończy się państwo teoretyczne - tak te zmiany podsumował trzy lata temu ówczesny wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Iustitia żąda powołania komisji śledczej w sprawie wycieku danych o sędziach

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" przyjęło w środę uchwałę, w której zawarto pięć...

W dzisiejszym "państwie praktycznym" Zbigniew Ziobro sprawuje kontrolę nad prokuraturą i ma wgląd w materiały śledztwa. Może też zlecać określone czynności. W razie sprzeciwu podwładnych ustawa zakłada postępowania służbowe i dyscyplinarne. Zbigniew Ziobro ma pełnię władzy nad śledztwami, także tymi, które dotyczą jego samego i jego resortu.

- Kompetencje prokuratora generalnego są nieograniczone, jeśli chodzi o zwierzchność nad prokuratorami, nad postępowaniami - przypomina adwokat Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne sądy".

Tak właśnie miało być - jawna kontrola i władza. - Bo najgorsze są naciski niejawne, to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, za kulisami - mówił w przeszłości Zbigniew Ziobro.

Teraz doszło do sytuacji, kiedy to hejterzy w internecie naciskają na sędziów, a zakulisowy udział w tym ma samo kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro zasiada w Krajowej Radzie Sądownictwa, Zbigniew Ziobro powołuje rzeczników dyscyplinarnych, Zbigniew Ziobro wreszcie powołał specjalny zespół do spraw dyscyplinarnych, na którego czele stanął Łukasz Piebiak.

Prokuratura w sprawie afery Łukasza Piebiaka wszczęła postępowanie sprawdzające. To jeszcze nie oznacza, że będzie dążyła do postawienia komukolwiek zarzutów.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Night King
Night King

wzywalo sie innych ale ja dymisja-nigdy,ale co potem wkoncu stolka nie bedzie i cale zycie swiadomosc ze bylo sie...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix