Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
  • Tusk czy Trzaskowski? Ważą się losy szefostwa w Platformie Obywatelskiej
  • Gang handlarzy bronią rozbity, małżeństwo policjantów usłyszało zarzuty
Ucieczka przed pytaniami

Ministrowie milczą, więc aferę mailową komentuje opozycja. "Brak rozsądku, brak poszanowania procedur"

Pytania o wyciek maili odbijają się od milczących polityków. Nie odpowiada ani wicepremier Jarosław Kaczyński, ani sam minister Michał Dworczyk, choć wszystko się zaczęło od jego prywatnej skrzynki pełnej korespondencji służbowej. O postępach w śledztwie nie chcą mówić też ani służby, ani prokuratura.

Burzliwe obrady połączonych sejmowych komisji w sprawie afery mailowej

We wtorek odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych komisji - Komisji Administracji i Spraw...

Jarosław Kaczyński - wicepremier do spraw bezpieczeństwa - zignorował pytanie, które dotyczyło wycieku rządowych e-maili. Podobnie sytuacja wyglądała na konferencji prasowej ministra Michała Dworczyka poświęconej szczepieniom. Dziennikarze, którzy chcieli zadać niepożądane pytanie, byli usuwani z internetowego łącza. - Tą sprawą zajmują się polskie służby i powinniśmy pozwolić spokojnie działać - apeluje Jarosław Gowin, lider Porozumienia i wicepremier.

Rzecznikowi prasowemu ministra koordynatora służb specjalnych zadaliśmy pytanie o postępy w śledztwie. Odesłał nas do prokuratury, która odmówiła komentarza. Już ponad tydzień temu z oświadczenia służb wynikało, że zasadniczo mają namierzonych hakerów i są to rosyjskie służby specjalne.

Duża część tamtych informacji, plus nazwy i kryptonimy hakerów, znane już były wcześniej z publikacji - także w na stronie tvn24.pl. Zdaniem opozycji władza po prostu chowa głowę w piasek w nadziei, że sprawa sama ucichnie. Według opozycji to błąd.

- Dobrze byłoby, żeby powiedzieli: "Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dysponuje kopią skrzynki ministra Dworczyka. Wiemy, które z tych maili są prawdziwe, a które są fałszywe" - uważa Michał Gramatyka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Brak rozsądku"

Politycy PiS bagatelizują, prezydent milczy. Ciąg dalszy pytań w sprawie afery mailowej

Prezydent Andrzej Duda milczy, kiedy pada pytanie o wyciek służbowych maili z prywatnych skrzynek...

Codziennie prasa cytuje fałszywe lub prawdziwe maile Michała Dworczyka. Ostatnio o inwestycjach Toyoty w Polsce i budowie fabryki samochodów elektrycznych w jego okręgu wyborczym.

W mailach jest także dyskusja z Waldemarem Budą, sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, w której pojawia się wulgaryzm. Maile skradziono z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka.

- W sprawie cyberbezpieczeństwa rząd ma sterylność intelektualną. Brak rozsądku, brak poszanowania procedur - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy.

Wersję o ataku przeprowadzonym przez Rosjan ma potwierdzać fakt, że maile pojawiają się na rosyjskim komunikatorze. Ale samo to nie znaczy, że autorami przecieku są Rosjanie. Komunikator uchodzi za dobrze zabezpieczony i zapewnia anonimowość. - Całe zamieszki na Białorusi, protesty przeciwko Łukaszence, były również relacjonowane na tym komunikatorze - dodaje Michał Gramatyka.

Politycy rządowi domagają się, by opinia publiczna zamknęła oczy na korespondencję kluczowego urzędnika państwowego. - Najlepszą ochroną jest po prostu ignorowanie tych manipulacji - twierdzi Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

"To jest jeden wielki skandal"

Im więcej maili się pojawi, tym większe ryzyko wpadki autora przecieku - mówią eksperci. Jednak jeśli jest on ekspertem, to ująć go albo ukrócić jego publikacje będzie trudno.

- Kto ma odpowiednią wiedzę, może pozorować bycie inną osobą albo pozorować bycie w zupełnie innym miejscu - mówi Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl.

Opozycja sugeruje, że władza jest zwyczajnie bezradna.

- Każdy może wejść w posiadanie informacji o naszym państwie i ostatni dowiedzą się nasi ministrowie. To jest jeden wielki skandal - przekonuje Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z ramienia KO.

Opozycja chciała odwołania ministra Dworczyka. PiS obroniło go w sejmowym głosowaniu.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix