Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcji

05.12.2020 | Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcji
05.12.2020 | Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcji
Magda Łucyan | Fakty TVN
05.12.2020 | Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcjiMagda Łucyan | Fakty TVN

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wciąż nie został opublikowany, więc szpitale nie mają prawa odmawiać kobietom zaplanowanego zabiegu przerwania ciąży. Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy kobiety z ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem płodu, skierowane na przerwanie ciąży, są przyjmowane do szpitali. Nie wszędzie są.

To, jak wygląda sytuacja po październikowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w szpitalach w całej Polsce, postanowiła sprawdzić Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

- Dopóki wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został formalnie opublikowany, do tego czasu nie doszło do zmiany stanu prawnego i nadal jest podstawa, by kobiety, które chcą wykonać zabieg przerwania ciąży, miały taką możliwość - podkreśla Jarosław Jagura z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Niektóre szpitale przekonują, że terminacja ciąży nadal jest wykonywana. Inne powołują się na klauzulę sumienia. Są też takie szpitale, jak Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdniku, który oficjalnie przyznał, że właśnie w związku z orzeczeniem Trybunału "nie ma obecnie możliwości przeprowadzenia zabiegu przerywania ciąży ze względów embriopatologicznych". Jednocześnie szpital podkreślił, że działają "w zgodzie z przepisami polskiego prawa".

Helsińska Fundacja Praw Człowieka odpowiada krótko: to nieprawda. - Brak wykonania tego zabiegu w obecnej sytuacji stanowi złamanie prawa - podkreśla Jarosław Jagura.

Różne tłumaczenia szpitali

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie w odpowiedzi na pytania Fundacji też przyznał, że terminacji ciąży z powodu ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu nie wykonuje do czasu opublikowania "wiążących aktów prawnych". Pod pismem z odpowiedzią podpisał się kierownik kliniki ginekologii i położnictwa, a także dyrektor szpitala.

Gdy kilka dni później poprosiliśmy przedstawicieli szpitala o komentarz, nagle uległ on zmianie. W nowym piśmie przeczytaliśmy, że poprzednia odpowiedź była "jednostkową opinią", a stanowisko szpitala jest takie, że zabiegi są wykonywane.

Tyle w teorii. Praktyka w całym kraju wygląda zupełnie inaczej. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny szacuje, że szpitale, które wykonują terminację ciąży w przypadkach patologicznych wad płodu, stanowią 5 procent wszystkich szpitali.

- Około 80 przypadków legalnej aborcji musiałyśmy monitorować i wspierać kobiety od samego początku tej drogi do końca, bo im odmówiono, bo lekarz prowadzący ciążę powiedział, że "u nas na pewno nie" - mówi Krystyna Kacpura, dyrektorka wykonawcza Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Ogólnopolski Strajk Kobiet kolejne duże protesty zapowiada na 13 grudnia.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS