Fakty - oglądaj online

Miesięcznice mają skończyć się za pół roku. "Przeprosiny należą się wszystkim Polakom"

Albo będzie prawda albo stwierdzenie, że ustalić się jej nie da - w ten sposób prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał, że prace podkomisji Antoniego Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej mogą skończyć się niczym. Za pół roku mają się zakończyć regularne miesięcznice na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

- Za sześć miesięcy powinno być zrobione to, co miało być zrobione, i wtedy spotkamy się tutaj po raz ostatni - tak we wtorek prezes Kaczyński zapowiedział koniec regularnych miesięcznic. - Powinniśmy mieć pomniki niedaleko stąd, choć w trochę innym miejscu niż planowaliśmy, powinniśmy mieć ostateczne raporty - dodał.

- Jarosław Kaczyński zastanawia się, jak z twarzą wyjść z czegoś, co nazwalibyśmy kłamstwem smoleńskim - ocenia Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Będzie prawda lub nie będzie

W przemówieniu prezesa PiS nie było słowa o czyjejś winie, nie było cienia sugestii, że był zamach. Za to była sugestia, że może nie być też cienia dowodów na zamach.

- I będzie prawda. Prawda, której jeszcze dzisiaj nie znamy, i ja jej nie znam, ale prawda albo stwierdzenie: dzisiaj, w tych okolicznościach, które mamy, tej prawdy do końca ustalić się nie da - zapowiedział.

- Przeprosiny należą się wszystkim Polakom za te 7 lat kłamstw, pomawiania - komentuje Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Bezpodstawne oskarżenia

PKBWL ustaliła, że do katastrofy doprowadziły błędy załogi i rosyjskich kontrolerów. Lasek, podobnie jak wszyscy w Polsce, przez siedem lat musiał żyć w cieniu różnych teorii spiskowych.

Swego czasu Jarosław Kaczyński przekonywał, że tupolew powinien ściąć drzewa jak kosa zboże. Mówił o zdradzie i zbrodni, wskazywał winnych, a Antoni Macierewicz mówił o zamachu. Bez żadnych dowodów i przez lata - bez konsekwencji.

- Sprawa jest całkowicie porównywalna z atakiem w Nowym Jorku - przekonywał prezes, a Antoni Macierewicz mówił, że "to, co się stało w Doniecku, zaczęło się w Smoleńsku". Liderzy PiS przekonywali także o "zbrodni smoleńskiej", że "mieliśmy do czynienia z zamachem", a prezes PiS oskarżał polityków opozycji. - Niszczyliście go (Lecha Kaczyńskiego - red.), zamordowaliście, jesteście kanaliami - grzmiał w Sejmie w lipcu.

Brak dowodów

Te oskarżenia bez dowodów były polityczną bronią PiS przeciw poprzednim rządom. Partia ta rządzi już jednak dwa lata, wydała duże pieniądze podatników i nie znalazła dowodów na zamach.

Wiosną, podkomisja Antoniego Macierewicza przekonywała, że bomba termobaryczna zwykle nie zostawia śladów. Pokazała, że można dalej sugerować zamach bez pokazania dowodów. A teraz prezes PiS mówi, że może nie uda się ich wskazać. I przy okazji nie pada słowo "przepraszam".

- Kaczyński nie przeprosi za to, bo jest człowiekiem z gruntu złym. Jest politykiem, który myśli wyłącznie o zemście i jak największym zakresie władzy. Dawno zapomniał o słowach "moralność" i "przyzwoitość" w polityce - komentuje Rafał Grupiński (PO).

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
pirat2

Cyrk Smoleński zakończy swoje występy na Krakowskim Przedmieściu i to bez dojścia do całkowitej prawdy, PIS-owskiej prawdy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Yaspi

   "Przeprosiny należą się wszystkim Polakom za te 7 lat kłamstw" - nie tylko przeprosiny, ale wysokie kary dla kłamców.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix