"Przeszła tortury i wyszła z tego cało". Nadia wciąż potrzebuje pomocy

26.12.2019 | "Przeszła tortury i wyszła z tego cało". Nadia wciąż potrzebuje pomocy
26.12.2019 | "Przeszła tortury i wyszła z tego cało". Nadia wciąż potrzebuje pomocy
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.12.2019 | "Przeszła tortury i wyszła z tego cało". Nadia wciąż potrzebuje pomocyRenata Kijowska | Fakty TVN

9-letnia Nadia marzy, by jeździć na rowerze. Po operacji w Stanach Zjednoczonych wydaje się to coraz bardziej prawdopodobne - już chodzi, a skrzywiony dotąd kręgosłup nie miażdży jej narządów wewnętrznych. Potrzebne są jednak kolejne operacje.

To, czego Nadia pragnęła na święta Bożego Narodzenia, to zdrowie.

Pierwszy krok w tym kierunku już został zrobiony. Mimo wciąż odczuwanego bólu, dziewięciolatka chodzi nawet po schodach.

Pół roku temu z powodu skoliozy Nadia nie była w stanie choćby się podnieść. Kręgosłup krzywił się, miażdżył narządy wewnętrzne, a ból był nie do wytrzymania.

Wiele zmieniła operacja w Stanach Zjednoczonych, która doszła do skutku także dzięki widzom "Faktów" TVN.

- Udało nam się optymalnie ustawić kręgosłup i, co bardzo ważne, umożliwiliśmy mu dalszy wzrost, dzięki czemu będą mogły rozwijać się serce i płuca - opowiadał profesor Lawrence G. Lenke, chirurg kręgosłupa ze Szpitala Prezbiteriańskiego w Nowym Jorku.

- Nadia już po samej operacji była wyższa o siedem centymetrów. Wreszcie Nadia może swobodnie oddychać, płuca zostały uwolnione - mówiła Patrycja Szarek, mama Nadii.

Jednak okazało się, że to nie koniec.

- Lekarz wyszedł i powiedział, że ma dwie wiadomości, że zamontował implant. Natomiast ta gorsza jest taka, że nie taki, jaki chciał. Czyli on nie będzie sam rósł - wyjaśnia Tomasz Szarek, ojciec Nadii.

By implant trzymał kręgosłup Nadii w pionie, trzeba go będzie wraz z jej wzrostem, podczas kolejnych kilku operacji, ręcznie rozciągać.

"Na pewno dam radę"

- Boli mnie, ale czuję się o niebo lepiej i wiem, że na pewno dam radę (przejść - przyp. red.) kolejną operację. One mi są potrzebne - zapewnia Nadia.

Potrzebne są, ale są również bardzo kosztowne. Za najbliższe rodzina ma zapłacić niemal pięć milionów złotych. Na razie udało się zebrać 30 procent kwoty.

- Były już dwie operacje. Przetrwałam je dzięki waszemu wsparciu. Przetrwam jeszcze operację nogi, operację kręgosłupa, bo to nadal będzie trwało. Ale przetrwam - mówi Nadia.

- Przeszła tortury i wyszła z tego cało. Widać, że się uśmiecha - zapewnia mama Nadii.

"To wyjątkowa dziewczynka"

Nadia planuje, że w przyszłości założy własną fundację i zostanie lekarką.

- Wreszcie wyzdrowieję i będę mogła jeździć na rowerze - opowiada dziewczynka.

- Czekamy na ten moment, kiedy będziemy mogli pojechać z nią do sklepu, żeby ona mogła sobie wybrać ten rower - dodaje Tomasz Szarek.

To nie mrzonki. Nadia będzie mogła żyć bez bólu - obiecuje profesor Lenke, który leczy skoliozy od niemal 30 lat.

- Będzie mogła uprawiać sport, nawet jeździć na nartach. Po prawidłowym leczeniu ludzie żyją całkowicie normalnie. To wyjątkowa dziewczynka i bardzo wiele przeszła, ale ma świetne nastawienie i niezwykle wspierających rodziców - tłumaczy profesor Lawrence G. Lenke.

Zbiórkę dla Nadii można wesprzeć na stronie siepomaga.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS