Bartek nie ma rąk, NFZ chciał "informacji o porażeniu lub niedowładzie". Refundacji wózka odmówiono

09.03.2019 | Bartek nie ma rąk, NFZ chciał "informacji o porażeniu lub niedowładzie". Refundacji wózka odmówiono
09.03.2019 | Bartek nie ma rąk, NFZ chciał "informacji o porażeniu lub niedowładzie". Refundacji wózka odmówiono
Renata Kijowska | Fakty TVN
09.03.2019 | Bartek nie ma rąk, NFZ chciał "informacji o porażeniu lub niedowładzie". Refundacji wózka odmówionoRenata Kijowska | Fakty TVN

Szokująca decyzja urzędniczki NFZ - odmówiła przyznania specjalnego wózka inwalidzkiego 9-letniemu chłopczykowi bez rąk. Powołała się na przepisy, że takie wózki są dla osób z porażeniami trzy- lub czterokończynowymi. W tym przypadku tylu kończyn nie ma. Ta argumentacja wstrząsnęła matką dziecka, wstrząsnęła też NFZ-em, który przeprosił za bezduszność i obiecał poprawę.

Bartek nie ma rąk, ale potrafi pisać nóżkami - właśnie napisał, że jego mama jest fajna. To prawda - jego mama jest fajna i waleczna, chociażby przy zdobywaniu dofinansowania NFZ.

Jednak początkowo nie udało jej się zdobyć dofinansowania NFZ do wózka elektrycznego, którym chłopiec mógłby sterować niepełnosprawną nogą.

- NFZ odrzucił wniosek. Niepełnosprawność mojego syna nie mieści się w ramach - tłumaczy Wioleta Rudnicka, mama Bartosza.

Kwestia kończyn

Nie tyle w ramach, co w ramkach się nie mieści - w ramkach formularzu. Elektryczny wózek należy się dzieciom z porażeniami i niedowładami trzy- lub czterokończynowymi. Tu pojawia się problem. Bartek rąk nie ma w ogóle. Refundacji wózka z tego powodu odmówiono. "Brak uzasadnienia, informacji o porażeniu lub niedowładzie".

- Powiedziałam, że to dziecko urodziło się z całkowitym brakiem kończyn górnych, niedorozwojem kończyn dolnych. Nie ma indywidualnego podejścia. Wszyscy tą samą miarą jesteśmy mierzeni, jakby każdą niepełnosprawność można było podciągnąć pod jakiś konkretny przepis - opowiada mama Barka.

- Na pewno pomożemy. Potraktujemy tę sprawę indywidualnie, i jeszcze raz przepraszam za brak serca - mówi Małgorzata Doros, rzeczniczka prasowa NFZ w Katowicach. Śląski Narodowy Fundusz Zdrowia obiecał znaleźć rozwiązanie dobre dla Bartka i dla innych dzieci.

- Poinformujemy naszych pracowników, jak powinni właściwie interpretować przepisy, i czasami nie tylko powinni pochylić się nad przepisami, ale i nad indywidualnym przypadkiem. Taka sytuacja już się nie powtórzy - zapewnia Doros.

Marzenie o piłce

Pani Wioleta chciałaby wierzyć w zapewnienia NFZ. Wkrótce Bartek będzie miał operację nogi, po niej wózek wart 18 tysięcy złotych będzie mu bardzo potrzebny. Podobnie jak proteza, którą co jakiś czas trzeba wymieniać. Wszystko po to, by mógł robić to, co kocha. - Będę grać w piłkę z "kuloodpornymi" - tłumaczy Bartek.

"Kuloodporni" to organizacja z Bielska-Białej, której celem jest aktywizacja sportowa osób niepełnosprawnych, i która dąży do stworzenia klubu amp futbolu.

Bartek na boisku czuje się świetnie. Jego pierwszy trening, jego pierwsze kroki - przy tym wszystkim była pani Wioleta. Pierwszy śmiech Bartka usłyszała w "Faktach" TVN. - Od kiedy go zobaczyłam w pani reportażu, to zawsze był pogodny - wspomina.

Dzięki swojej mamie Bartek codziennie się śmieje. Śmiał się także w swoje dziewiąte urodziny, które obchodził w sobotę. - Żeby operacja się udała i żebym miał dużo pieniędzy - zdradził swoje marzenia.

Jeśli te marzenia się spełnią, to wtedy będzie po prostu trochę łatwiej. Pani Wioleta za nic nie chciałaby, aby było inaczej. Decyzja o adopcji Bartka była najlepszą w życiu, jak sama mówi.

- Jeśli miałabym jeszcze raz możliwość podjęcia takiej decyzji, to absolutnie jeszcze raz bym taką samą decyzję podjęła - zapewnia. - Jest moim wymarzonym synem, jest po prostu tak samo wartościowym człowiekiem jak każdy inny - dodaje.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS