Fakty - oglądaj online

"Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie"

Piekło na ziemi. Fabryka śmierci Auschwitz-Birkenau. Miejsce i symbol zagłady i bestialskiego okrucieństwa. Obecnie także miejsce pamięci o wszystkich ofiarach Holocaustu. Mija 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu, w którym życie straciło co najmniej milion sto tysięcy osób.

"Najgorszy nie był głód, zimno czy wszy. Najgorsze było poniżenie"

- Jeżeli dziś chcemy odejść od nienawiści, to musimy mieć empatię, musimy być otwarci, musimy...

Jak trzeba być silnym, by po dziesiątkach lat znów wejść do budynku obozowej sauny? W miejscu, w którym w niedzielę czczono pamięć ofiar, niemieccy naziści rejestrowali tysiące ludzi różnych narodowości, głównie Żydów, którzy byli przywożeni na śmierć z całej Europy.

- Poczułam zapach, który znałam z Treblinki, zapach palonych ciał - wspominała podczas uroczystości Janina Iwańska, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau.

Wyzwolenie obozu przez radziecką armię 74 lata temu nie wyzwoliło jego byłych więźniów z bólu i obaw, że historia się powtórzy.

- Ubolewam bardzo, że w wielu krajach Europy, ale także w naszym, bezkarnie maszerują osoby w uniformach zbliżonych do nazistowskich - mówił Leon Weintraub, były więzień Auschwitz-Birkenau.

To już przecież nie odległa przeszłość. Odniesień do teraźniejszości w niedzielnych przemówieniach nie brakowało.

- Słowa nienawiści tworzą nienawiść, słowa gróźb zwiększają zagrożenie. Dlaczego więc nie uczymy o tym w szkołach? Dlaczego nasze prawo tworzy na to przyzwolenie, dlaczego homilie to przemilczają, dlaczego media używają języka wojny dla opisania pokoju? Już zaczęliśmy za to płacić w Polsce, w Europie, na świecie - mówił podczas uroczystości Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

"Psy, wilczury szczekające. Ruch. Strach. Lęk. Krzyk". Byli więźniowie opisują Auschwitz

Po ponad siedmiu dekadach każde wspomnienie nadal boli tak samo, ale nie chcą zapomnieć, by wciąż...

Oficjalne obchody

Z każdym rokiem jest ich coraz mniej. W tym roku około 50 byłych więźniów uczestniczyło w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu. Polski rząd reprezentowali wicepremier Beata Szydło i premier Mateusz Morawiecki.

- Żydzi polscy skazani zostali na zagładę, a Polacy zostali skazani również na zagładę. (...) Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie. O tym nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła - oświadczył podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

- Holokaust wydobywał z każdego jego prawdziwe oblicze. Czasami najlepsze, czasami najgorsze. Znamy relacje o biednych ludziach, którzy wrzucali do wagonów, co mogli, ale też o takich, którzy na oczach więźniów wylewali na ziemię opłaconą przez nich (więźniów - przyp. red.) wodę - opowiadała podczas uroczystości ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Dzień wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau jest także Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Osobna uroczystość odbyła się z tej okazji pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Zofia Posmysz. "Niech się modlą za siebie. Dzisiaj Żydzi, jutro wy"

- Kiedy usłyszałam jak strażniczka nam powiedziała: przygotujcie się dzisiaj do wyjazdu, bo...

- Przeżyłam, jak się getto (warszawskie - przyp. red.) paliło. Mieszkałam blisko, na placu Wilsona, to było widać wszystko - wspominała Maria Kowalczyk, mieszkanka Warszawy, która przyszła pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, by wziąć udział w uroczystościach. - Szkoda, że tak mało osób przychodzi. Powinniśmy uszanować tych ludzi, którzy zginęli - podkreśliła.

Nowy film

Na całym świecie, także w Polsce, na pięćdziesięciu pokazach, pamięć o ofiarach warszawskiego getta przywołuje nowy film "Kto napisze naszą historię".

- Najlepszą rzeczą, jaką można było dziś zrobić, to tak spędzić dzień, by poznać ten fragment historii - zauważyła Katarzyna Łuczyńska, która obejrzała film.

Fabularyzowany dokument "Kto napisze naszą historię" to opowieść o bohaterach, mieszkańcach getta warszawskiego, którzy z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w czasie wojny archiwizowali dokumenty i zbierali relacje o życiu w getcie. Wiedzieli, że zginą. Walczyli o pamięć i tę walkę wygrali.

- Ten film jest bardzo ważny, ze względu na to, że ludzie, którzy powinni opowiedzieć tę historię, nie żyją - podkreśliła Maria Kawska, która również obejrzała film.

Warto przypominać, co się wydarzyło w Auschwitz-Birkenau i w getcie warszawskim. - Moim życzeniem jest, żeby młodzi nie musieli iść drogą, którą ja musiałam przebyć - powiedziała Janina Iwańska.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
lookin

Trudno zgodzić się ze słowami premiera Polski Mateusza Morawieckiego, szczególnie z jego nową doktryną historyczną. Słuchając tego dosyć niesfornego i niefrasobliwego szefa rządu odnoszę wrażenie, że pogłębia on historyczny spór który dla Polski sprowadza się do kłamliwego pojęcia "polskich obozów koncentracyjnych" promowanego rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   pth
   pth

   Z pomocą Austriaków, Włochów, Węgrów i innych...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     matiga
     matiga

     To chyba sen wariata. Co ten osobnik opowiada. On podobno skończył historię na uniwersytecie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 28 marca

        Fakty z 28 marca

        W sobotę w nocy Sejm uchwalił specustawę, która ma zapewnić pomoc dla gospodarki i wprowadzić szereg innych rozwiązań w związku z pandemią COVID-19. Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do specustawy znalazła się także zmiana Kodeksu wyborczego. W programie powiemy również o samotnej modlitwie papieża Franciszka na na Placu Świętego Piotra, a także o rozpaczliwym apelu piosenkarki Kasi Kowalskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Zmiany w Kodeksie wyborczym pod osłoną "tarczy antykryzysowej"

        Zmiany w Kodeksie wyborczym pod osłoną "tarczy antykryzysowej"

        Sejm uchwalił w sobotę wczesnym rankiem specustawę, która ma zapewnić pomoc dla gospodarki i wprowadzić szereg innych rozwiązań w związku z pandemią COVID-19. Ustawą zajmie się teraz Senat. O godzinie 2:00 w nocy PiS wprowadził poprawkę do ustawy, która zmienia Kodeks wyborczy. Chodzi o wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego dla osób w kwarantannie, izolacji i powyżej 60. roku życia. Posłowie Koalicji Obywatelskiej uważają takie posunięcie za niezgodne z regulaminem Sejmu, ale ustawę większość z nich ostatecznie poparła. W sumie 343 posłów poparło ustawę, w tym wyłącznie posłowie PiS i KO. Przeciw głosowało 73 posłów, głównie posłowie Lewicy i PSL-Kukiz'15.

        czytaj więcej »
       • "Tarcza antykryzysowa" przyjęta przez Sejm. Co zawiera pakiet rozwiązań?

        "Tarcza antykryzysowa" przyjęta przez Sejm. Co zawiera pakiet rozwiązań?

        W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19 i wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń miliony Polaków pytają - za co przeżyją przez najbliższe miesiące. W pakiecie gospodarczym przyjętym przez Sejm jest między innymi zwolnienie najmniejszych firm ze składek na ZUS przez trzy miesiące, a także dwa tysiące złotych dla samozatrudnionych i pracujących na zlecenie.

        czytaj więcej »
       • Rozpaczliwy apel piosenkarki. "Jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domu"

        Rozpaczliwy apel piosenkarki. "Jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domu"

        Piosenkarka Kasia Kowalska apeluje do młodych ludzi - zostańcie w domu. Artystka opublikowała w sieci nagranie, w którym poinformowała, że jej córka walczy o życie w londyńskim szpitalu. - Już nie potrafię płakać - dodaje Kowalska. Nie potwierdziła, czy jej córka jest zakażona nowym koronawirusem, ale poinformowała, że 22-latka wymaga intubacji.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na niedzielę 29 marca

        Prognoza pogody na niedzielę 29 marca

        W niedzielę zachmurzenie będzie zmienne. W kraju wstąpią przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami w porywach do 60 km/h, północny. Ciśnienie będzie się wahać, w południe w Warszawie 1000 hPa.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 27 marca

        Fakty z 27 marca

        W piątek rano w Warszawie stanęło kilkadziesiąt tramwajów, bo w wagonach było za dużo ludzi. Mimo próśb motorniczych, pasażerowie nie chcieli wysiąść i trzeba było wezwać policję. W programie powiemy również o kolejnym dniu prac Sejmu w nadzwyczajnych warunkach, o zakażonym koronawirusem premierze Wielkiej Brytanii, a także przedstawimy kulisy pracy ratowników medycznych. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       tvnpix