Fakty - oglądaj online

"Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie"

Piekło na ziemi. Fabryka śmierci Auschwitz-Birkenau. Miejsce i symbol zagłady i bestialskiego okrucieństwa. Obecnie także miejsce pamięci o wszystkich ofiarach Holocaustu. Mija 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu, w którym życie straciło co najmniej milion sto tysięcy osób.

"Najgorszy nie był głód, zimno czy wszy. Najgorsze było poniżenie"

- Jeżeli dziś chcemy odejść od nienawiści, to musimy mieć empatię, musimy być otwarci, musimy...

Jak trzeba być silnym, by po dziesiątkach lat znów wejść do budynku obozowej sauny? W miejscu, w którym w niedzielę czczono pamięć ofiar, niemieccy naziści rejestrowali tysiące ludzi różnych narodowości, głównie Żydów, którzy byli przywożeni na śmierć z całej Europy.

- Poczułam zapach, który znałam z Treblinki, zapach palonych ciał - wspominała podczas uroczystości Janina Iwańska, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau.

Wyzwolenie obozu przez radziecką armię 74 lata temu nie wyzwoliło jego byłych więźniów z bólu i obaw, że historia się powtórzy.

- Ubolewam bardzo, że w wielu krajach Europy, ale także w naszym, bezkarnie maszerują osoby w uniformach zbliżonych do nazistowskich - mówił Leon Weintraub, były więzień Auschwitz-Birkenau.

To już przecież nie odległa przeszłość. Odniesień do teraźniejszości w niedzielnych przemówieniach nie brakowało.

- Słowa nienawiści tworzą nienawiść, słowa gróźb zwiększają zagrożenie. Dlaczego więc nie uczymy o tym w szkołach? Dlaczego nasze prawo tworzy na to przyzwolenie, dlaczego homilie to przemilczają, dlaczego media używają języka wojny dla opisania pokoju? Już zaczęliśmy za to płacić w Polsce, w Europie, na świecie - mówił podczas uroczystości Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

"Psy, wilczury szczekające. Ruch. Strach. Lęk. Krzyk". Byli więźniowie opisują Auschwitz

Po ponad siedmiu dekadach każde wspomnienie nadal boli tak samo, ale nie chcą zapomnieć, by wciąż...

Oficjalne obchody

Z każdym rokiem jest ich coraz mniej. W tym roku około 50 byłych więźniów uczestniczyło w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu. Polski rząd reprezentowali wicepremier Beata Szydło i premier Mateusz Morawiecki.

- Żydzi polscy skazani zostali na zagładę, a Polacy zostali skazani również na zagładę. (...) Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie. O tym nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła - oświadczył podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

- Holokaust wydobywał z każdego jego prawdziwe oblicze. Czasami najlepsze, czasami najgorsze. Znamy relacje o biednych ludziach, którzy wrzucali do wagonów, co mogli, ale też o takich, którzy na oczach więźniów wylewali na ziemię opłaconą przez nich (więźniów - przyp. red.) wodę - opowiadała podczas uroczystości ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Dzień wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau jest także Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Osobna uroczystość odbyła się z tej okazji pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Zofia Posmysz. "Niech się modlą za siebie. Dzisiaj Żydzi, jutro wy"

- Kiedy usłyszałam jak strażniczka nam powiedziała: przygotujcie się dzisiaj do wyjazdu, bo...

- Przeżyłam, jak się getto (warszawskie - przyp. red.) paliło. Mieszkałam blisko, na placu Wilsona, to było widać wszystko - wspominała Maria Kowalczyk, mieszkanka Warszawy, która przyszła pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, by wziąć udział w uroczystościach. - Szkoda, że tak mało osób przychodzi. Powinniśmy uszanować tych ludzi, którzy zginęli - podkreśliła.

Nowy film

Na całym świecie, także w Polsce, na pięćdziesięciu pokazach, pamięć o ofiarach warszawskiego getta przywołuje nowy film "Kto napisze naszą historię".

- Najlepszą rzeczą, jaką można było dziś zrobić, to tak spędzić dzień, by poznać ten fragment historii - zauważyła Katarzyna Łuczyńska, która obejrzała film.

Fabularyzowany dokument "Kto napisze naszą historię" to opowieść o bohaterach, mieszkańcach getta warszawskiego, którzy z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w czasie wojny archiwizowali dokumenty i zbierali relacje o życiu w getcie. Wiedzieli, że zginą. Walczyli o pamięć i tę walkę wygrali.

- Ten film jest bardzo ważny, ze względu na to, że ludzie, którzy powinni opowiedzieć tę historię, nie żyją - podkreśliła Maria Kawska, która również obejrzała film.

Warto przypominać, co się wydarzyło w Auschwitz-Birkenau i w getcie warszawskim. - Moim życzeniem jest, żeby młodzi nie musieli iść drogą, którą ja musiałam przebyć - powiedziała Janina Iwańska.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
lookin

Trudno zgodzić się ze słowami premiera Polski Mateusza Morawieckiego, szczególnie z jego nową doktryną historyczną. Słuchając tego dosyć niesfornego i niefrasobliwego szefa rządu odnoszę wrażenie, że pogłębia on historyczny spór który dla Polski sprowadza się do kłamliwego pojęcia "polskich obozów koncentracyjnych" promowanego rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   pth
   pth

   Z pomocą Austriaków, Włochów, Węgrów i innych...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     matiga
     matiga

     To chyba sen wariata. Co ten osobnik opowiada. On podobno skończył historię na uniwersytecie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 20 stycznia

        Fakty z 20 stycznia

        Dwaj amerykańscy kongresmeni apelują do Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustawy wprowadzającej nowe kary dyscyplinarne dla sędziów. W programie powiemy także, jak na słowa Andrzeja Dudy o sędziach zareagowali sami sędziowie i profesorowie prawa, a także o tym, jakie konsekwencje dla Polski może mieć brak śniegu w zimie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Kongresmeni piszą do Andrzeja Dudy. "Namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian"

        Kongresmeni piszą do Andrzeja Dudy. "Namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian"

        Projekt ustawy zgłoszony przez posłów z klubu PiS, który zakłada między innymi nowe kary dyscyplinarne dla sędziów, to "zagrożenie dla niezależności sądownictwa". Wiele razy słyszeliśmy ostatnio te słowa o "ustawie represyjnej", i to w wielu językach. Tym razem to dwaj amerykańscy kongresmeni napisali do prezydenta Andrzeja Dudy. Oni też ocenili ten projekt jako "krok wstecz" dla Polski. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki tak to skomentował: "kiwamy w tej sprawie głową i wzruszamy ramionami. No bo co, mamy na to odpowiadać?".

        czytaj więcej »
       • Nad rodziną mógł znęcać się od lat. 32-latek usłyszał zarzuty

        Nad rodziną mógł znęcać się od lat. 32-latek usłyszał zarzuty

        Szóstka dzieci i jedna wielka rodzinna tragedia. Dzieci były niedożywione i bite tak, że dwoje z nich trafiło do szpitala. Sześciolatek ma złamaną rękę, siedmiolatek - nogę. Pijany ojciec usłyszał zarzuty, za które grozi 10 lat więzienia. Rodzina miała założoną "niebieską kartę", przydzielonych kuratorów i nadzór Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

        czytaj więcej »
       • "Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

        "Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

        Sędzia Paweł Juszczyszyn przyjedzie do Sejmu, by zobaczyć listy poparcia do nowej KRS. Na drodze chciał mu stanąć prezes sądu Maciej Nawacki, ale bezskutecznie. Listy poparcia wyrokiem sądu mają być jawne. Pytanie, kto poparł sędziego Nawackiego, wydaje się wyjątkowo ciekawe, bo znane są nazwiska wyłącznie tych, którzy wycofali swoje poparcie. Wśród nich są sędzie Anna Pałasz i Katarzyna Zabuska, które w rozmowie z "Faktami" TVN po raz pierwszy mówią o całej sprawie.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na wtorek 21 stycznia

        Prognoza pogody na wtorek 21 stycznia

        We wtorek będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 4 stopni Celsjusza na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, w porywach osiągający prędkość do 50 km/h, zachodni.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 19 stycznia

        Fakty z 19 stycznia

        Robert Biedroń rozpoczyna wyścig o fotel prezydenta Polski, a Andrzej Duda przemawia przed górniczą Solidarnością. W programie powiemy także o drzewach niezgody w Poznaniu, pornografii w internecie, do której dostęp mają dzieci i udanym teście rakiety Falcon 9. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

        czytaj więcej »
       • Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę

        Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę

        Od konwencji w Słupsku Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę jako kandydat Lewicy. Mieszkańcom małych miast i miejscowości mówił, że nadszedł czas na dumę i wybór między cywilizacją pogardy a cywilizacją godności. Obiecał zmiany w budowie mieszkań, ochronie zdrowia, emeryturach i sądownictwie. Przede wszystkim jednak to, że będzie prezydentem mediatorem, niezależnym i aktywnym.

        czytaj więcej »
       tvnpix