Fakty - oglądaj online

  • Foto: Fakty TVN | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • Samochody spalinowe odchodzą do lamusa? W Polsce jakoś to nie wychodzi
  • "Serce piko". Śpiewający ratownicy z Rzeszowa
Odchudzanie bariatryczne

70 kilogramów mniej. Nowe metody walki z otyłością bez rozcinania brzucha

Chirurgiczne leczenie otyłości za pomocą operacji bariatrycznych jest coraz bardziej popularne i potrzebne, bo coraz więcej ludzi cierpi na tzw. otyłość olbrzymią. Nowe metody zmniejszania żołądka nie wymagają już rozcinania brzucha.

Pani Katarzyna Knap-Dam z Warszawy w zeszłym roku poddała się zabiegowi zmniejszenia żołądka. Teraz cała mieści się w jednej nogawce spodni, które w przeszłości nosiła.

- To są moje spodnie. Jedna nogawka. W tych spodniach szłam do szpitala na operację w zeszłym roku. Zdecydowanie dobre, pasują - śmieje się. Ważyła wtedy "tylko" 120 kilogramów, a jej osobisty rekord to 146 kilogramów. Ma 1,63 metra wzrostu.

Taka waga przy takim wzroście oznacza otyłość olbrzymią, a lekarze dodają: śmiertelną. Po operacji zmniejszenia żołądka pani Katarzyna schudła siedemdziesiąt kilogramów. - Jest to wynik, o którym nie myślałam - przyznaje.

Wyniki są doskonałe, bo chirurgia bariatryczna robi ogromne postępy. Pani Katarzynie lekarze z Warszawy zmniejszyli żołądek laparoskopowo - bez rozcinania brzucha. Są jednak jeszcze nowsze metody.

Pani Katarzyna Juja z Poznania również ma zmniejszony żołądek. Lekarze zwęzili go przez gardło. Schudła od tego czasu trzydzieści siedem kilogramów i planuje schudnąć jeszcze dwadzieścia. - Skończyły się moje problemy z nadciśnieniem. W tej chwili moje ciśnienie jest książkowe - mówi.

"Nie ma odwrotu z tej drogi". Rewolucja w zwolnieniach lekarskich

Nie ma odwrotu od obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Nie będzie kolejnego wydłużania terminu wprowadzenia tej reformy – mówiła w środę w Krakowie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Przyszłość walki z otyłością

Epidemia otyłości podbija świat. Zła dieta i brak ruchu zbierają coraz bardziej tragiczne żniwo. Nic więc dziwnego, że lekarze, starając się ograniczać skutki otyłości u swoich pacjentów, szukają skuteczniejszych metod.

- Próby się takie robi, że wszczepia się rozrusznik, taki jak do serca, do żołądka. Może to będzie przyszłość, że będzie stymulacja elektryczna: będzie wysyłało się bodźce do mózgu zmniejszające łaknienie, a może dodana do tego będzie farmakologia i hormony - tłumaczy dr n. med. Aleksander Sowier, chirurg ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Dodatkowo pacjentom mają pomagać psycholog i dietetyk, bo pacjent po takim zabiegu musi radykalnie zmienić styl życia, i musi tego chcieć. Obie panie Katarzyny musiały zmienić dietę - na starannie dobrane porcje składające się z takich smakołyków jak ryż i serek.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix