50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenie

08.03.2018 | 50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenie
08.03.2018 | 50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenie
Maciej Knapik | Fakty TVN
08.03.2018 | 50. rocznica wydarzeń Marca '68. Prezydent prosi o wybaczenieMaciej Knapik | Fakty TVN

Wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom - mówił Andrzej Duda na uroczystościach 50-lecia wydarzeń Marca '68. Prezydent zwracał się do wypędzonych i zapewniał, że w niepodległej Polsce nie ma i nie będzie miejsca na antysemityzm.

- Proszę wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce - powiedział podczas obchodów 50. rocznicy wydarzeń z 8 marca 1968 roku Andrzej Duda.

Prezydent przeprosił za kampanię antysemityzmu, szykan i czystek, po której z komunistycznej Polski musiało wyjechać kilkanaście tysięcy polskich Żydów.

- Ja to osobiście przyjmuję. To płynie z serca - tak na przeprosiny prezydenta zareagował były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

Ambasador Izraela Anna Azari nie mogła odnieść się do tych przeprosin, bo w tym samym czasie była na innej uroczystości. Prezydent był na Uniwersytecie Warszawskim, a ambasadorowie Izraela i Stanów Zjednoczonych - na Dworcu Gdańskim.

Konflikt nie gaśnie

Rocznicy nie obchodzono razem, a relacje na linii Polska-Izrael-Stany Zjednoczone pozostają napięte. O czym świadczą także te słowa:

- Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem, jak łatwo obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie, nawet kiedy w kraju prawie nie ma Żydów - mówiła ambasador Azari.

To jasna aluzja do uchwalonej przez PiS ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, wobec której protestują Amerykanie i Żydzi.

Przemówieniu prezydenta Dudy na UW towarzyszyły głośne protesty. Interweniował nawet rektor uczelni.

Gdy prezydent składał hołd uczestnikom Marca, za to, że protestowali przeciwko ówczesnej władzy, bohaterowie tamtych dni - a przynajmniej część z nich - stali wśród manifestujących i protestowali przeciwko władzy obecnej.

- Te władze rozmontowują liberalną demokrację - tak działania rządzącej koalicji ocenia Jan Tomasz Gross.

- Świadomie łamie prawo, konstytucję. Rozwala to państwo, to nie ma nic wspólnego z wartościami, o które walczyliśmy wtedy - mówi z kolei Seweryn Blumsztajn, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Seweryn Blumsztajn za walkę z komuną wtedy odsiedział niecałe półtora roku. Adam Michnik - po Marcu '68 - także półtora roku wiezienia. Jan Tomasz Gross - pięć miesięcy. Teraz przez obóz władzy - za krytykę poczynań PiS - traktowani są z reguły wrogo.

Spadkobiercy?

- Dzisiaj my, dzisiejszy rząd, czujemy się spadkobiercami Marca '68 - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki

- Dla polskiej wolności, dla polskiej niepodległości jesteście postaciami pomnikowymi - powiedział podczas rocznicy prezydent Andrzej Duda.

- Życzę, żeby miełi tyle odwagi i rozsądku, żeby się postawić Kaczyńskiemu. Tak jak my Gomułce - odniósł się do słów prezydenta i premiera Adam Michnik.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości nie było już mowy o bohaterach.

- Naruszają autonomię uczelni od polityki, sprzeniewierzają się temu, o co walczyli uczestnicy Marca '68 - mówił wicepremier Jarosław Gowin o protestujących na UW.

W 1968 roku studenci swój - brutalnie rozpędzony - protest kierowali przeciwko komunistycznej władzy, cenzurze i zdjęciu z afisza spektaklu "Dziady" za - jak uznano - antyradzieckie treści oraz za bezprawne wyrzucenie z uczelni studentów Adama Michnika i Henryka Szlajfera.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: IPN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS