Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka, z Dudą i Błaszczakiem. Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATO

12.03.2018 | Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka, z Dudą i Błaszczakiem. Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATO
12.03.2018 | Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka, z Dudą i Błaszczakiem. Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATO
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
12.03.2018 | Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka, z Dudą i Błaszczakiem. Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATOKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, premierem Jerzy Buzek, a szefem dyplomacji Bronisław Geremek. 19 lat temu to oni oficjalnie wprowadzali Polskę do NATO. Ale nie dowiemy się tego z filmu przygotowanego przez MON.

Przypominanie o 19 latach członkostwa Polski w NATO wzięło na siebie w tym roku ministerstwo obrony. - W naszym kalendarzu mamy wiele dat ważnych dla historii Polski. Jedną z nich jest 12 marca - mówi w nagraniu zamieszczonym w internecie Mariusz Błaszczak.

To krótkie nagranie byłoby po prostu okolicznościowym wystąpieniem o kluczowym dla najnowszej historii Polski dniu, gdyby nie to, że towarzyszy mu film został przygotowany przez Ministerstwo Obrony na okoliczność rocznicy.

W trwającym półtorej minuty klipie o Polsce w NATO, o polskiej drodze do NATO, nie ma nawet krótkiego zdjęcia kogokolwiek, kto odegrał jakąkolwiek rolę przy negocjacjach, gdy Polska wchodziła do paktu 19 lat temu. Na nagraniu pojawia się za to Andrzej Duda jako gospodarz szczytu w Warszawie dwa lata temu i Mariusz Błaszczak - minister obrony, który sprawuje swoją funkcję od dwóch miesięcy.

- My się potrafimy dzielić sukcesami - mówi pytana o spot rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Rzeczniczka rządu niestety nie wskazała, w którym momencie w wystąpieniu ministra czy w rocznicowym filmie jest mowa o dzieleniu się sukcesami z autorami sukcesu. Być może dlatego, że nie ma czego wskazać.

Spot MON przygotowany z okazji 19. rocznicy wejścia Polski do NATO
Spot MON przygotowany z okazji 19. rocznicy wejścia Polski do NATOMinisterstwo Obrony Narodowej

"Celowy zabieg"

- To jest celowy zabieg. Niedługo się dowiemy, że strajk w Stoczni Gdańskiej prowadził Lech Kaczyński. Tak samo dowiemy się, że sukces Polski w postaci członkostwa w NATO to jest sukces PiS - ocenia były prezydent i były minister obrony narodowej Bronisław Komorowski.

- Było trzech głównych bohaterów naszego wstąpienia do NATO. Można robić różne sztuczki, ale ich wymazać się nie da - dodaje były wiceminister obrony Janusz Zemke.

Gdyby ministerstwo nie wymazywało bohaterów tamtych wydarzeń, gdyby MON chciało opowiedzieć, "jak było", a nie "jak chce, by było", to w filmie o "polskiej drodze do NATO" - każdym - powinno być historyczne zdjęcie Bronisława Geremka, który jako szef MSZ przekazał amerykańskiej sekretarz stanu akt przystąpienia do NATO.

Bronisław Geremek (p) po przekazaniu amerykańskiej sekretarz stanu aktu przystąpienia Polski do NATOMSZ

Żaden historyk nie pominąłby też Aleksandra Kwaśniewskiego, który ten akt wcześniej podpisał.

Z filmu się dało, ale z historii nie da się wymazać także Jerzego Buzka, ówczesnego premiera. To on kończył negocjacje i on stał przed masztem, na który wciągano polską flagę przed kwaterą główną NATO 19 lat temu. Ledwie kilka lat po upadku w Polsce komunizmu.

- Jak wygłaszałem orędzie z okazji wchodzenia do Sojuszu, to byli przy tym obecni wszyscy poprzedni premierzy. To było bardzo ważne, bo wszystkie poprzednie rządy złożyły się na nasz udział w strukturach NATO-wskich - wspomina Jerzy Buzek. Ten krótki film Ministerstwa Obrony Narodowej historii nie zmieni.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: MON/MSZ/NATO

Pozostałe wiadomości

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS