Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka, z Dudą i Błaszczakiem. Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATO

12.03.2018 | Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka, z Dudą i Błaszczakiem. Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATO
12.03.2018 | Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka, z Dudą i Błaszczakiem. Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATO
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
12.03.2018 | Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka, z Dudą i Błaszczakiem. Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATOKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, premierem Jerzy Buzek, a szefem dyplomacji Bronisław Geremek. 19 lat temu to oni oficjalnie wprowadzali Polskę do NATO. Ale nie dowiemy się tego z filmu przygotowanego przez MON.

Przypominanie o 19 latach członkostwa Polski w NATO wzięło na siebie w tym roku ministerstwo obrony. - W naszym kalendarzu mamy wiele dat ważnych dla historii Polski. Jedną z nich jest 12 marca - mówi w nagraniu zamieszczonym w internecie Mariusz Błaszczak.

To krótkie nagranie byłoby po prostu okolicznościowym wystąpieniem o kluczowym dla najnowszej historii Polski dniu, gdyby nie to, że towarzyszy mu film został przygotowany przez Ministerstwo Obrony na okoliczność rocznicy.

W trwającym półtorej minuty klipie o Polsce w NATO, o polskiej drodze do NATO, nie ma nawet krótkiego zdjęcia kogokolwiek, kto odegrał jakąkolwiek rolę przy negocjacjach, gdy Polska wchodziła do paktu 19 lat temu. Na nagraniu pojawia się za to Andrzej Duda jako gospodarz szczytu w Warszawie dwa lata temu i Mariusz Błaszczak - minister obrony, który sprawuje swoją funkcję od dwóch miesięcy.

- My się potrafimy dzielić sukcesami - mówi pytana o spot rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Rzeczniczka rządu niestety nie wskazała, w którym momencie w wystąpieniu ministra czy w rocznicowym filmie jest mowa o dzieleniu się sukcesami z autorami sukcesu. Być może dlatego, że nie ma czego wskazać.

Spot MON przygotowany z okazji 19. rocznicy wejścia Polski do NATO
Spot MON przygotowany z okazji 19. rocznicy wejścia Polski do NATOMinisterstwo Obrony Narodowej

"Celowy zabieg"

- To jest celowy zabieg. Niedługo się dowiemy, że strajk w Stoczni Gdańskiej prowadził Lech Kaczyński. Tak samo dowiemy się, że sukces Polski w postaci członkostwa w NATO to jest sukces PiS - ocenia były prezydent i były minister obrony narodowej Bronisław Komorowski.

- Było trzech głównych bohaterów naszego wstąpienia do NATO. Można robić różne sztuczki, ale ich wymazać się nie da - dodaje były wiceminister obrony Janusz Zemke.

Gdyby ministerstwo nie wymazywało bohaterów tamtych wydarzeń, gdyby MON chciało opowiedzieć, "jak było", a nie "jak chce, by było", to w filmie o "polskiej drodze do NATO" - każdym - powinno być historyczne zdjęcie Bronisława Geremka, który jako szef MSZ przekazał amerykańskiej sekretarz stanu akt przystąpienia do NATO.

Bronisław Geremek (p) po przekazaniu amerykańskiej sekretarz stanu aktu przystąpienia Polski do NATOMSZ

Żaden historyk nie pominąłby też Aleksandra Kwaśniewskiego, który ten akt wcześniej podpisał.

Z filmu się dało, ale z historii nie da się wymazać także Jerzego Buzka, ówczesnego premiera. To on kończył negocjacje i on stał przed masztem, na który wciągano polską flagę przed kwaterą główną NATO 19 lat temu. Ledwie kilka lat po upadku w Polsce komunizmu.

- Jak wygłaszałem orędzie z okazji wchodzenia do Sojuszu, to byli przy tym obecni wszyscy poprzedni premierzy. To było bardzo ważne, bo wszystkie poprzednie rządy złożyły się na nasz udział w strukturach NATO-wskich - wspomina Jerzy Buzek. Ten krótki film Ministerstwa Obrony Narodowej historii nie zmieni.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: MON/MSZ/NATO

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS