"Miał szansę, ale jej nie wykorzystał". Dawid J. był w poprawczaku i w więzieniu. Wyszedł, znów zabił

31.05.2021 | "Miał szansę, ale jej nie wykorzystał". Dawid J. był w poprawczaku i w więzieniu. Wyszedł, znów zabił
31.05.2021 | "Miał szansę, ale jej nie wykorzystał". Dawid J. był w poprawczaku i w więzieniu. Wyszedł, znów zabił
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
31.05.2021 | "Miał szansę, ale jej nie wykorzystał". Dawid J. był w poprawczaku i w więzieniu. Wyszedł, znów zabiłDariusz Łapiński | Fakty TVN

18-latka ze Świńca niedaleko Kamienia Pomorskiego wyszła tydzień temu na zakupy, po czym zaginęła. W niedzielę znaleziono jej ciało. 28-letni mężczyzna, który przyznał się do zabójstwa, złożył wyjaśnienia. Ma bogatą kartotekę kryminalną. Pierwszy raz zabił, kiedy miał 14 lat. Wówczas była to jego 13-letnia koleżanka. Z poprawczaka wyszedł, mając 18 lat. Potem za napad rabunkowy trafił do więzienia na dwa lata. Po roku wyszedł i wrócił do rodzinnej miejscowości.

Łańcuchy na nogach, kajdanki na rękach, a na głowie specjalny kask, by sobie albo komuś nie zrobił krzywdy – tak przeprowadza się szczególnie niebezpiecznych przestępców. Takim według prokuratury jest Dawid J., który jest podejrzany o zabójstwo 18-letniej Magdy ze Świńca w Zachodniopomorskiem.

- W dniu wczorajszym (w niedzielę – red.) prokurator ogłosił podejrzanemu zarzut zabójstwa przez uduszenie pokrzywdzonej. Podejrzany Dawid J. przyznał się do popełnienia zarzucanego czynu. (...) Nie wyjaśnił, jaką motywacją się kierował, dokonując zbrodni – przekazał Krzysztof Sierak, zastępca prokuratora generalnego.

Nastolatka zaginęła tydzień temu. Pojechała do sklepu na zakupy i ślad po niej zaginął. Jej zwłoki odnaleziono kilka kilometrów od miejsca zaginięcia.

- Jej ciało policjanci, po bardzo wnikliwych poszukiwaniach, odnaleźli ukryte w kompleksie leśnym na terenie powiatu kamieńskiego – poinformowała podinsp. Alicja Śledziona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

W wykryciu sprawcy pomógł monitoring. Na jednym z zabezpieczonych przez policję filmów widać, jak mężczyzna zaczepia Magdę przed sklepem, do którego pojechała skuterem.

- Pokrzywdzona może miała problem z uruchomieniem skutera, a sprawca zaproponował jej pomoc w podwiezieniu – przekazał Sierak. - Sprawca zawiózł ofiarę do lasu, gdzie dokonał zabójstwa poprzez jej uduszenie, a następnie ukrył jej ciało – dodał.

Zabił już wcześniej

Śledczy podejrzewają, że do zabójstwa doszło na tle seksualnym, bo Dawid J. ma już na koncie gwałt i zabójstwo. 15 lat temu, jako 14-latek, zgwałcił i zabił o rok młodszą koleżankę z klasy.

- Zamordował bestialsko naszą córkę i zgwałcił. Bez żadnych skrupułów kłamał. Mi się wydaje, że powinien mieć jakiś nadzór albo jakieś leczenie, a on nic nie miał: ani żadnego leczenia, ani żadnego badania. Po prostu wyszedł i jest teraz człowiekiem wolnym – powiedziała w 2014 roku Violetta Cieślak, matka zamordowanej 13-letniej Sylwii.

Dawid J. trafił do poprawczaka, wyszedł z niego w wieku 18 lat. Długo się jednak wolnością nie cieszył. Za napad rabunkowy trafił do więzienia na dwa lata. Po roku wyszedł i wrócił do rodzinnej miejscowości.

- Miał szansę, ale jej nie wykorzystał – uważa Elżbieta Rychlińska, mieszkanka Sulikowa, sąsiadka Dawida J.

W poniedziałek na miejscu zbrodni uczestniczył w wizji lokalnej, podczas której ze szczegółami opowiadał prokuratorowi o zabójstwie. Na miejscu znaleziono ślady biologiczne, wśród nich - zdaniem śledczych - DNA Dawida J.

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przekonywał, że ta zbrodnia to kolejny powód, dla którego trzeba zaostrzyć kary.

- Zaostrzenie kar ma sens. (...) Takich sprawców warto latami izolować i tego będę domagał się od polskiego parlamentu. Takie zmiany ponownie przedstawię na posiedzeniu rządu – zapowiedział Ziobro.

- Bardzo rzadko się zdarza, a właściwie prawie nigdy, żeby konkretny, pojedynczy przypadek, tragiczny, trzeba to podkreślić, był dobrym powodem do zmian w prawie. To trzeba robić kompleksowo, systemowo i w sposób naukowy, a nie emocjonalny do danego przypadku – twierdzi dr Piotr Kładoczny z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zatrzymanemu za zabójstwo Dawidowi J. grozi dożywocie.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS