"To dziecko urodziło się z wyrokiem". Gabrysię uratować może kosztowna operacja

27.07.2019 | "To dziecko urodziło się z wyrokiem". Gabrysię uratować może kosztowna operacja
27.07.2019 | "To dziecko urodziło się z wyrokiem". Gabrysię uratować może kosztowna operacja
Renata Kijowska | Fakty TVN
27.07.2019 | "To dziecko urodziło się z wyrokiem". Gabrysię uratować może kosztowna operacjaRenata Kijowska | Fakty TVN

To jeden z tych dramatycznych wyścigów z czasem, w którym liczą się empatia, chęć pomocy i hojność. 15-letnia Gabrysia cierpi na śmiertelną wadę serca. W Polsce nie ma szans na operację ratującą życie. Może podjąć się jej lekarz ze Stanów Zjednoczonych, ale potrzebne są 4 miliony złotych.

15-letnia Gabriela Dzimira to uzdolniona fotograf, która obiektów do sfotografowania szuka przede wszystkim wokół siebie. Dłuższy spacer nie wchodzi w grę, gdy najprostsza czynność męczy jak maraton.

Gabrysia wygląda na okaz zdrowia. Tymczasem niepewna jest każda chwila. - To dziecko urodziło się z wyrokiem śmierci i tak naprawdę każda minuta może być ostatnią - opisuje Barbara Wilk, przyjaciółka rodziny.

Polscy lekarze bezradni

Gabrysia cierpi na bardzo rzadką i skomplikowaną wadę serca. Zmiany w sercu i w płucach są już nieodwracalne.

- Ta wada prowadzi do tego, że w organizmie brakuje tlenu, krew miesza się, utlenowana z odtlenowaną - tłumaczy dr hab. Marek Wites, kardiochirurg dziecięcy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

- Od początku nie było żadnych szans. Lekarze byli bezradni. Rozłożyli ręce i nie dawali nam najmniejszej ani szansy, ani nadziei, że będzie dobrze - mówi Zdzisława Dzimira, matka Gabrieli.

W Polsce proponowana przez amerykańskich lekarzy dwudziestoczterogodzinna operacja nie byłaby możliwa. Później kilka zespołów musiałoby dbać tylko o tę pacjentkę. - Wymaga zaangażowania wielu zespołów lekarskich i to przez wiele dni (...). Trzeba by odłożyć wszystkie inne sprawy, wszystkie inne operacje - mówi prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgi Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- Ona była operowana w Polsce. Nie pamiętam, ile było tych operacji, ale przy naszych możliwościach doszliśmy do końca, do muru - przyznaje dr Marek Wites.

Cztery miliony złotych

Jednak nadzieja się pojawiła. W Stanach Zjednoczonych jeden ze specjalistów zaproponował Gabrysi operację. - Czekam i nie czekam. Z jednej strony czekam, żeby być zdrową, a z drugiej nie, bo się boję - wyznaje Gabrysia.

Ryzyko jest ogromne, ale stawką jest życie. Operacja jest niezwykle żmudna i skomplikowana. Koszt jest ogromny: cztery miliony złotych. Dzięki wsparciu przyjaciół, licytacjom, koncertom, prośbom udało się zebrać jedną czwartą kwoty. Rodzice boją się jednak, że nie zdążą ze zbiórką.

- Prawdziwy dramat rozgrywa się wtedy, kiedy rodzic wie, że dziecko może żyć, ale, niestety, nie jest w stanie nic zrobić, bo jego nie stać na to szczęście, o którym marzy - mówi Barbara Wilk.

Dla Gabrysi jest tego lata za gorąco. Męczy się szybciej niż zwykle, a chciałaby zrobić kilka nowych zdjęć. - Marzę o tym, żeby być zdrową dziewczyną, żeby żyć normalnie - mówi.

Ale do to tego potrzebne jest zdrowe serce.

ZBIÓRKA NA RZECZ GABRYSI PROWADZONA JEST NA PLATFORMIE SIEPOMAGA.PL

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS