Fakty - oglądaj online

"Tylko w sytuacjach wyjątkowych", ale chorych nie ma gdzie kłaść. 15-latka zgwałcona w szpitalu

Nikt za nich tego nie załatwi. To władze miejskie, wojewódzkie i marszałkowskie muszą natychmiast zapewnić opiekę psychiatryczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Gdańsku. O problemie zrobiło się głośno, gdy 15-latka została zgwałcona w szpitalu.

Skazany za brutalny gwałt wyszedł po 12 latach. Teraz chce udowodnić, że nie popełnił tej zbrodni

Według sądu w Exeter Jakub T. brutalnie zgwałcił i pobił Brytyjkę. Skazano go na podwójne...

Gwałt na dziewczynce za drzwiami oddziału szpitala psychiatrycznego w Gdańsku przeraża. Tak, jak przeraża opinia lekarzy.

- Podobne sytuacje się będą zdarzały. Dlatego, że system nie jest przystosowany do zapewnienia bezpieczeństwa niepełnoletnim pacjentom na oddziałach psychiatrycznych dla dorosłych - uważa Marcin Skarbek, ordynator oddziału dla dorosłych Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

15-letnia pacjentka przebywała na oddziale psychiatrycznym dla 50 dorosłych. Była podwójnie bezbronna. Po pierwsze wobec własnej choroby, a po drugie wobec dorosłego współpacjenta. Nocą, na sali bez monitoringu i z dwiema pielęgniarkami na końcu długiego korytarza.

- Podejrzany wykorzystał stan snu pokrzywdzonej. W godzinach wieczornych otrzymała ona leki nasenne. Podstępem doprowadził ją właśnie do poddania się innej czynności seksualnej oraz do obcowania płciowego - mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Teraz prokuratura i wewnętrzna komisja powołana przez marszałka pomorskiego sprawdzają, czy zachowane zostały procedury bezpieczeństwa. Sam pobyt dziecka wraz dorosłymi chorymi staje się prawie legalną regułą.

Opieka środowiskowa kuleje

Był oskarżony o gwałt, został uniewinniony. W sądzie pokazano majtki ofiary

Szokujący proces o gwałt i jeszcze bardziej szokujący argument użyty w obronie. 27-latek...

- Jeżeli dziecko wymaga położenia w szpitalu i rodzice tego dziecka zgadzają się, że będzie mogło być położone na oddziale dla dorosłych, to taka procedura była stosowana - tłumaczy Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki.

NFZ zaleca, by pobyt na oddziale dla dorosłych miał miejsce tylko w sytuacjach wyjątkowych, zagrażających zdrowiu i życiu dziecka. Oddziały dziecięce szpitali psychiatrycznych są notorycznie przepełnione i młodych chorych nie ma już gdzie kłaść. W Gdańsku na oddziale dla 35 osób przebywa 41 osób. Nawet teraz, po zgwałceniu dziewczynki, dwoje niepełnoletnich chorych przebywa wraz z dorosłymi.

- Utarł się obyczaj, że jak dziecko jest niegrzeczne, czy agresywne, to natychmiast go do psychiatry, do psychiatryka, pod byle pretekstem, jako rodzaj kary - uważa Tomasz Piss, psychiatra.

Poza tym kuleje tak zwana opieka środowiskowa, czyli pomoc dla pacjentów po opuszczenia szpitala. Brakuje lekarzy, psychologów i pracowników socjalnych, którzy sprawdzaliby, jak chory radzi sobie w normalnym świecie. Za dużo pacjentów, za mało lekarzy. Na sześciu oddziałach szpitala i jednocześnie na ostrym dyżurze w Gdańsku pracuje na zmiany zaledwie 20 specjalistów.

Porozumienie jest konieczne

- Niektóre osoby już złożyły wypowiedzenie, a kilkoro specjalistów bardzo to rozważa - mówi Marcin Skarbek.

To oznaczałoby paraliż opieki psychiatrycznej dla półtoramilionowej aglomeracji. W środę w trybie awaryjnym zebrali się zarządzający pomorskimi szpitalami. Dwie placówki miałyby swoimi dyżurami i specjalistami odciążyć zagrożony szpital.

- Nie chciałbym sobie wyobrażać do czego mogłoby dojść, gdyby nie udało się porozumieć - stwierdza Michał Piotrowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Do wtorku zapadnie decyzja o doraźnym leczeniu szpitalnej psychiatrii.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 15 października

  Fakty z 15 października

  Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

  czytaj więcej »
 • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

  czytaj więcej »
 • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

  czytaj więcej »
 • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 16 października

  Prognoza pogody na środę 16 października

  W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 14 października

  Fakty z 14 października

  Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

  czytaj więcej »
tvnpix