Nowy obowiązek dla milionów Polaków. Wkrótce ruszą deklaracje dotyczące ogrzewania

14.06.2021 | Nowy obowiązek dla milionów Polaków. Wkrótce ruszą deklaracje dotyczące ogrzewania
14.06.2021 | Nowy obowiązek dla milionów Polaków. Wkrótce ruszą deklaracje dotyczące ogrzewania
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
14.06.2021 | Nowy obowiązek dla milionów Polaków. Wkrótce ruszą deklaracje dotyczące ogrzewaniaDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Kto używa starego kopciucha, kto ogrzewa się piecem na gaz, drewno czy węgiel, a kto ma już fotowoltaikę - te informacje będą musieli przekazać gminom właściciele domów, spółdzielnie i wspólnoty. Jeśli informacje nie zostaną zgłoszone, może grozić im mandat nawet w wysokości pięciu tysięcy złotych. To część planu, dzięki któremu mamy oddychać czystym powietrzem.

Właściciele domów i administratorzy budynków będą musieli zgłosić, jak i czym je ogrzewają. To ma być kolejna odsłona walki o czyste powietrze. Kolejny krok do tego, by ekologiczne ogrzewanie skutecznie wygrało z trującymi kopciuchami. Informacje od 1 lipca będą zbierać gminy. Właściciele i zarządcy będą musieli zgłosić, czy korzystają z kotła lub grzejników gazowych, czy w domu jest piec, kuchnia węglowa, kominek, czy też ogrzewanie elektryczne lub fotowoltaika. Na złożenie takiej deklaracji jest rok, ale jeśli informacje nie zostaną zgłoszone, może grozić mandat nawet w wysokości pięciu tysięcy złotych.

- Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków: CEEB - tak to zostało w skrócie określone i ma to służyć przede wszystkim poprawie jakości powietrza - wyjaśnia Andrzej Milian, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Długołęka.

Na podstawie złożonych przez mieszkańców deklaracji władze gmin będą mogły prowadzić kontrole. Strażnicy miejscy i gminni będą sprawdzać, czy złożone zeznania są zgodne z prawdą. - Niepokazanie faktycznego stanu wiąże się również z karą nawet do trzech lat więzienia - podkreśla Andrzej Milian.

Wciąż jest wiele do zrobienia

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma dać gminom pełną informację o tym, na jakim etapie jest wdrażanie ekologicznego ogrzewania w domach, budynkach i na osiedlach.

Działacze Polskiego Alarmu Smogowego przyznają, że miasta starają się pomóc w wymianie i likwidacji trujących kopciuchów, ale wciąż jest wiele do zrobienia.

- Jest dużo barier, jedną z nich jest niewiedza o tym, że taki kocioł trzeba wymienić. Zaledwie 13 procent respondentów w naszym badaniu w ogóle wie o tym, że taki kopciuch musi zostać wymieniony w jakimkolwiek terminie - zwraca uwagę Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Dlatego władze miast prowadzą kampanie informacyjne, są też fundusze i dotacje. W Warszawie za wymianę kopciucha miasto dopłaca do 20 tysięcy złotych. Podobnie jest w Krakowie, gdzie likwidacja starych pieców idzie najszybciej.

- Dodatkowo jeszcze od 1 września 2019 roku, czyli już niedługo będą dwa lata, w Krakowie nie wolno palić ani węglem, ani drewnem - zaznacza Dariusz Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa.

Wiele gmin wprowadziło już zakazy używania starych pieców. Kolejne na razie planują delegalizację kopciuchów.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS