Niepokojący raport WHO i Międzynarodowej Organizacji Pracy. "Wystarczy spojrzeć na liczby"

Niepokojący raport WHO i Międzynarodowa Organizacja Pracy. "Wystarczy spojrzeć na liczby"
Niepokojący raport WHO i Międzynarodowa Organizacja Pracy. "Wystarczy spojrzeć na liczby"
Szymon Kazimierczak | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Niepokojący raport WHO i Międzynarodowa Organizacja Pracy. "Wystarczy spojrzeć na liczby"Szymon Kazimierczak | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nadgodziny, praca w weekendy i stres mogą być śmiertelnie groźne. Najnowszy raport współtworzony przez WHO i Międzynarodową Organizację Pracy pokazuje dramatyczne następstwa przepracowania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Już nie tylko przy firmowym biurku, ale też przy domowym stole i na balkonie – ludzkość się przepracowuje, a najnowszy raport współtworzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodową Organizację Pracy (ILO) pokazuje tego dramatyczne następstwa.

- Wystarczy spojrzeć na liczby. 745 tysięcy zgonów w 2016 roku było spowodowanych bądź związanych z przepracowaniem – alarmuje Frank Pega z WHO.

- Ryzyko śmierci spowodowanej chorobą niedokrwienną serca zwiększone o 17 procent po dziesięciu latach pracy. Ryzyko udaru zwiększone o 35 procent – wylicza profesor Jian Li z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Takie są skutki pracy przez 55 lub więcej godzin tygodniowo. Eksperci przyjrzeli się danym z całego świata zebranym w 2016 roku. Statystyki porównano z wynikami badań sprzed 21 lat.

- Zaobserwowaliśmy wzrost zarówno w przypadku przepracowanych godzin, jak i zachorowań. Dla przykładu – zgony spowodowane chorobami serca wzrosły przez te 16 lat o 42 procent. W przypadku udarów mówimy o wzroście na poziomie 19 procent – mówi Frank Pega.

Zatarcie granic

Nie dysponujemy danymi za 2020 rok, ale zdaniem ekspertów ten niepokojący trend się nasilił. Paradoksalnie, pomimo pandemicznych ograniczeń średnio pracowaliśmy więcej niż przed pandemią.

- Mamy dowody wskazujące na to, że gdy w państwach zaczyna obowiązywać ogólnokrajowy lockdown, godziny pracy wydłużają się o około 10 procent – wyjaśnia Frank Pega.

Praca zdalna sprawia, że granice między naszym życiem zawodowym i prywatnym się zacierają, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. Między innymi dlatego chilijska firma People & Partners postanowiła wprowadzić zmiany i skrócić tydzień pracy z pięciu do czterech dni.

- Od kilku miesięcy jesteśmy wyczerpani. Tak naprawdę przez telefon czy internet wiele osób pracuje dłużej niż przed pandemią. To ważne, byśmy stwarzali pracownikom takie warunki, które pozwolą im osiągnąć równowagę – uważa Carmen Luz Morales, prezes firmy People & Partners.

Równowaga, o której mówi szefowa chilijskiego przedsiębiorstwa, ma ogromne znaczenie. Już w 2016 roku na negatywne skutki przepracowania narażony był co dziesiąty człowiek.

Pandemia i związany z nią kryzys gospodarczy tylko pogłębią ten problem. W niektórych regionach świata tak poważny, że dorobił się własnej nazwy. Karoshi – to japońskie słowo określające śmierć z przepracowania.

Według raportu najbardziej narażonymi na nią są właśnie mieszkańcy Azji Wschodniej, ale też mężczyźni i osoby starsze.

"Długie godziny pracy powodują stres"

Ale nie musi tak być. Paradoksalnie – pracując krócej, możemy zrobić więcej. - Każde działanie mające na celu poprawę warunków pracy, takich jak czas czy intensywność, ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne – przekonuje psycholog Raul Berrios.

- Długie godziny pracy powodują stres. Jeśli tak pracujemy, stresujemy się bardziej i jesteśmy mniej produktywni, niż pracując w zdrowym wymiarze – dodaje Frank Pega z WHO.

Twórcy raportu podkreślają, że potrzebne są natychmiastowe działania ze strony zarówno pracodawców, jak i rządów państw. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie limitów, tak by maksymalny wymiar pracy nie przekraczał 55 godzin tygodniowo.

Jak podkreśla dyrektor WHO żadna praca nie jest warta ryzyka udaru czy choroby serca.

Autor: Szymon Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS