Program "Czyste Powietrze" trwa, a smog wraca. Plan był ambitny, ale "wykonanie fatalne"

Program "Czyste Powietrze" trwa, a smog wraca. Plan był ambitny, ale "wykonanie fatalne"
Program "Czyste Powietrze" trwa, a smog wraca. Plan był ambitny, ale "wykonanie fatalne"
Marta Balukiewicz | Fakty w Południe
Program "Czyste Powietrze" trwa, a smog wraca. Plan był ambitny, ale "wykonanie fatalne"Marta Balukiewicz | Fakty w Południe

Rząd chce ograniczyć wydatki na walkę ze smogiem, a Polski Alarm Smogowy mówi wprost: sytuacja jest fatalna. Tempo wymiany starych pieców węglowych jest zbyt wolne. Wymienić trzeba w całej Polsce 3 miliony tak zwanych kopciuchów. Co proponują poszczególne partie, jeśli chodzi o wymianę starych pieców?

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Nadchodzi jesień i zima, więc powietrze w wielu miejscach w Polsce z dnia na dzień będzie się pogarszać. Sezon grzewczy już się zaczął. Stare piece węglowe trują na nowo. - To są właśnie główne źródła zanieczyszczenia powietrza w Polsce - stwierdził Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego.

- Dziesiątki tysięcy Polaków tracą życie w wyniku zanieczyszczeń powietrza. Miliony chorują na alergie, astmę, obturacyjną chorobę płuc, łeb nas napiernicza, mówiąc obrazowo. Dramat cywilizacyjny - wymienił Marcin Popkiewicz, redaktor portalu Naukaoklimacie.pl.

Eksperci są zgodni: sytuacja jest fatalna, bo przegrywamy walkę o czyste powietrze. Bez radykalnych zmian nie będziemy mieli czym oddychać - jak ocenia Polski Alarm Smogowy. - Wystosowaliśmy list do prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z apelem o pilną reformę programu "Czyste Powietrze" - poinformował Andrzej Guła.

Ambitny plan, fatalne wykonanie

Zaplanowany na 10 lat program "Czyste Powietrze" autorstwa PiS za unijne miliardy miał niemal całkowicie zlikwidować smog grzewczy w Polsce. Według planu w latach 2018-2029 zostałyby wymienione cztery miliony pieców grzewczych, za kwotę około 8 miliardów euro. Po roku działania programu zrealizowano zaledwie 6 procent założeń na sezon grzewczy 2018/2019.

- Sama idea programu "Czyste powietrze" jest właściwa, natomiast jego wykonanie jest fatalne. (...) On w praktyce nie działa - ocenił Andrzej Guła.

- Wniosków złożono 80 tysięcy, a podjęto decyzji, czyli umów, 46 tysięcy - poinformował w radiowej Trójce minister środowiska Henryk Kowalczyk.

To kropla w morzu potrzeb, bo w Polsce jest mnóstwo tak zwanych kopciuchów, ponad 3 miliony, które trzeba wymienić jak najszybciej. - Takich umów powinno być podpisywanych każdego roku około 200-300 tysięcy. To są szacunki ekspertów Komisji Europejskiej - wytłumaczył Andrzej Guła.

UE zakręca kurek

Biurokracja i niejasne zasady, długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku - to główne zarzuty pod adresem programu "Czyste powietrze", sztandarowego projektu PiS. Komisja Europejska oceniła, że obecna realizacja programu przez rząd jest zbyt wolna i źle zarządzana, dlatego wstrzymała wypłatę unijnych funduszy.

- Niestety, z tej szansy rząd nie skorzystał i te pieniądze przepadły. (...) Gwarantujemy, że my odzyskamy te środki unijne - zadeklarowała Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka KO na premiera.

Wnioski z błędów obecnych rządzących wyciągnęły też inne partie, które w swoich wyborczych programach obiecują poprawę jakości powietrza. Adrian Zandberg z Partii Razem obiecuje, że Lewica ma ambitny program wymiany pieców. Michał Jaros z Koalicji Obywatelskiej mówi o wymianie pieców "mieszkanie po mieszkaniu".

Lewica chce na koszt Skarbu Państwa wymienić dwa miliony pieców w ciągu 15 lat. Koalicja Obywatelska proponuje darmową wymianę wszystkim posiadaczom pieców węglowych. Koalicja Polska chce, żeby dofinansowanie wymiany pieców uwzględniało kryterium dochodowe - tylko najubożsi mieliby darmową wymianę, pozostali ponosiliby 25 procent kosztów.

- Jak wymienimy piec, to jest to tylko połowa drogi. Trzeba później jeszcze kupić paliwo wyższej jakości - stwierdził lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Mniej środków w budżecie

Prawo i Sprawiedliwość z kolei chce rozszerzać program "Czyste Powietrze", ale nie mówi o tak dużych dopłatach jak konkurenci. Na dodatek w przyszłym roku Ministerstwo Środowiska planuje przeznaczyć mniej środków na walkę ze smogiem. - Zupełnie niezrozumiałe jest postępowanie ministra środowiska - ocenił Andrzej Guła.

Jeśli przyjąć, że program "Czyste powietrze" nie ulegnie modyfikacji, to właściciele pieców węglowych mogą liczyć na dopłaty do maksymalnie 90 procent kosztu inwestycji. Jednak tak wysoka dopłata przysługuje jedynie najuboższym, czyli gospodarstwom domowym, gdzie miesięczny dochód netto na osobę wynosi poniżej 600 złotych. Powyżej tego progu odsetek dofinansowania gwałtownie spada.

Większość partii nie mówi o szczegółach finansowania swoich programów. PiS liczy na pieniądze unijne, inne partie też.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS