Kiełbasa wyborcza o smaku pączka. Tak kandydaci walczą o pamięć wyborców przy głosowaniu

Kiełbasa wyborcza o smaku pączka. Tak kandydaci walczą o pamięć wyborców przy głosowaniu
Kiełbasa wyborcza o smaku pączka. Tak kandydaci walczą o pamięć wyborców przy głosowaniu
Aneta Regulska | Falty w południe
Kiełbasa wyborcza o smaku pączka. Tak kandydaci walczą o pamięć wyborców przy głosowaniuAneta Regulska | Falty w południe

Kiełbasa wybiorcza ma smak pączka. Zamiast standardowej kawy zdarza się sok marchewkowy. Ostatnia prosta przed wyborami, ostatnie dni na zdobycie poparcia. Dla kandydatów to pracowity czas. Wyborców kuszą nie tylko politycznymi obietnicami. Czasami pomysłowość kandydatów zaskakuje. Zwłaszcza wtedy, gdy zamiast tradycyjnej ulotki czy wyborczego plakatu w ruch idą inne, nierzadko oryginalne gadżety.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

W Szczecinie kandydaci na targowiskach usiłowali przekonać potencjalnych wyborców ogromnym garem paprykarza. Na ten pomysł wpadł kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu Artur Łącki. - Będziemy państwa częstować paprykarzem! Paprykarzem zrobionym z naszego dorsza - nawoływał. Ale nie tylko on do serc wyborców postanowił trafić przez żołądek. W terenie - kuszą owocami czy poranną kawą. Marcin Bosacki, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu wręczał kubek kawy, wraz z wyborczą ulotką. Z kolei Adrian Zandberg postawił na coś słodkiego, na pączki. - Takie gesty są po to, żeby pokazać, że się staramy, że nam zależy - wyjaśnia politolog dr hab. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jedno jest pewne - tradycyjne ulotki i plakaty, choć ważne, mogą nie wystarczyć. Żeby zdobyć głosy tych niezdecydowanych trzeba się wyróżnić, więc ważna jest pomysłowość.

- Rozdawanie czegokolwiek to jest element kampanii bezpośredniej, a ludzie pamiętają takie właśnie sytuacje, w których coś dostają - mówi dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Sok marchwiowy, ziemniaki

Wyborcza kiełbasa ma różne smaki. Niekiedy, jak w kampanii Arkadiusza Marchewki, kandydata Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - smak naturalnego soku. - Skoro mam na nazwisko Marchewka, to częstuję mieszkańców świeżym, zdrowym sokiem marchewkowym - mówi. Z kolei Edward Kosmal, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu, postawił na polską żywność - do ulotki ze swoim zdjęciem i programem gratisowo dołączył... ziemniaki. - To są bardzo smaczne ziemniaki i jeżeli wracamy do miasta, to właśnie spotykamy się z opinią: bardzo dobre! Jeszcze byśmy chcieli! - opowiada Kosmal. Nie ważne co, ważne by dać coś od siebie. Coś, co na przykład dobrze się kojarzy i jest praktyczne - ot choćby skrobaczka do szyb czy zapach do samochodu. Czym pachnie Lewica? Dariusz Wieczorek, kandydat Lewicy na posła, wyjaśnia: - W tym momencie pachnie wanilią. Takie zapachy do samochodu (są po to - przyp. red.), żeby pamiętać o Lewicy i żeby Lewica dobrze się kojarzyła.

- Im są one bardziej praktyczne, tym jest większe prawdopodobieństwo, że nie zostaną wyrzucone do kosza - mówi Flis. I wylicza: torby, wlepki i wszelkiego rodzaju zawieszki. Wśród mniej i tych bardziej oryginalnych wyborczych gadżetów pojawiły się nawet nietuzinkowe propozycje ze zdjęciem Aleksandra Kwaśniewskiego: otwieracze do piwa. Z magnesem na lodówkę.

Przekonujące małe rzeczy

- Takie małe rzeczy są przekonujące, zwracają uwagę, ale trzeba po prostu wiedzieć na kogo się głosuje - mówi mieszkanka Szczecina. Inni zauważają, że liczą się czyny, a nie takie prezenty.

Rafał Mucha, kandydat PiS do Sejmu na briefing przyszedł z... pszczołami. - Dzięki nim pozyskujemy zdrową, polską żywność - mówił. - Przyniosłem tutaj, żeby zademonstrować, owady, które są najbardziej znane z tej roli - obwieścił, dodając, że prezentuje pszczoły miodne. Pytanie czy, i na ile, oryginalność i nieoczywiste gadżety się sprawdzą? Według ekspertów taka strategia na decyzję twardego elektoratu raczej nie wpłynie. Wpłynąć może za to na tych, którzy polityką niekoniecznie się interesują. - Im bardziej szokujące, ale pozytywnie szokujące skojarzenie, tym większe prawdopodobieństwo, że tuż przed wyborami, czy w dniu wyborów, (głosujący - przyp. red) przypomną sobie: a dostałem coś takiego, co zapamiętałem, w związku z tym zagłosuję na tego kandydata - wyjaśnia prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN