WSA: listy poparcia kandydatów do KRS powinny być jawne

WSA: listy poparcia kandydatów do KRS powinny być jawne
WSA: listy poparcia kandydatów do KRS powinny być jawne
Tomasz Pupiec | Fakty w Południe
WSA: listy poparcia kandydatów do KRS powinny być jawneTomasz Pupiec | Fakty w Południe

Listy osób zgłaszających kandydatów do KRS powinny być jawne - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Nie były, bo zostały utajnione przez Kancelarię Sejmu, mimo że opozycja i część środowiska prawniczego wskazywała, że przy utajnionych listach poparcia może dojść do nadużyć.

Mimo zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego, że "dzisiejsza Krajowa Rada Sądownictwa podlega pełnej transparentności", Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił w środę decyzję Kancelarii Sejmu o utajnieniu sędziowskich list poparcia dla członków Rady.

Zdaniem WSA, "uprawnione było domaganie się dostępu do tych załączników, do wykazów zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej".

Kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa musiała poprzeć grupa dwóch tysięcy obywateli, bądź 25 sędziów. Już wcześniej opozycja i część środowiska prawniczego wskazywała, że przy utajnionych listach poparcia jest to pole do poważnych nadużyć.

Decyzja WSA ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o trwające obrady KRS, w trakcie których wybierani są kandydaci do orzekania w Sądzie Najwyższym. - Późniejsze losy wykonania tego orzeczenia będą miały znaczenie dla postępowań, które toczą się na poziomie Unii Europejskiej - ocenia adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy".

Pośpiech Rady

Niektórzy prawnicy wskazują, że wadliwie wybrana Krajowa Rada Sądownictwa może wadliwie wskazać nowych sędziów Sądu Najwyższego. To oznaczałoby chaos prawny i nieważność wyroków Sądu Najwyższego, w składach którego zasiądą owi sędziowie.

Krystyna Pawłowicz, która zasiada w KRS nawet nie kryje, że Rada chce zdążyć z opiniowaniem kandydatów przed decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zajmuje się pytaniami Sądu Najwyższego.

Pośpiech KRS w tej sprawie krytykuje opozycja. - W każdej gminie przetarg na wodę mineralną trwa dłużej - mówi Cezary Tomczyk z PO.

Troska nowej KRS

Ilustracją tego, jak wygląda troska nowej KRS o niezależność sądownictwa może być wtorkowa dyskusja nad kandydaturą do Sądu Najwyższego Kamila Zaradkiewicza - obecnie pracownika Ministerstwa Sprawiedliwości, którego Krystyna Pawłowicz lustrowała pod kątem przekonań światopoglądowych.

Swojego podwładnego na posiedzeniu Rady bronił sam minister Ziobro. Jeszcze bardziej zaskakują słowa członków rady wobec sędziów, którzy skierowali pytania prejudycjalne do TSUE oraz zawiesili trzy kontrowersyjne przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym. - Dopuszczają się łamania prawa w Polsce. Spotkają się z adekwatną reakcją w tym zakresie - mówi o sędziach Sądu Najwyższego członek KRS Maciej Nawacki.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS