WSA: listy poparcia kandydatów do KRS powinny być jawne

WSA: listy poparcia kandydatów do KRS powinny być jawne
WSA: listy poparcia kandydatów do KRS powinny być jawne
Tomasz Pupiec | Fakty w Południe
WSA: listy poparcia kandydatów do KRS powinny być jawneTomasz Pupiec | Fakty w Południe

Listy osób zgłaszających kandydatów do KRS powinny być jawne - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Nie były, bo zostały utajnione przez Kancelarię Sejmu, mimo że opozycja i część środowiska prawniczego wskazywała, że przy utajnionych listach poparcia może dojść do nadużyć.

Mimo zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego, że "dzisiejsza Krajowa Rada Sądownictwa podlega pełnej transparentności", Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił w środę decyzję Kancelarii Sejmu o utajnieniu sędziowskich list poparcia dla członków Rady.

Zdaniem WSA, "uprawnione było domaganie się dostępu do tych załączników, do wykazów zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej".

Kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa musiała poprzeć grupa dwóch tysięcy obywateli, bądź 25 sędziów. Już wcześniej opozycja i część środowiska prawniczego wskazywała, że przy utajnionych listach poparcia jest to pole do poważnych nadużyć.

Decyzja WSA ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o trwające obrady KRS, w trakcie których wybierani są kandydaci do orzekania w Sądzie Najwyższym. - Późniejsze losy wykonania tego orzeczenia będą miały znaczenie dla postępowań, które toczą się na poziomie Unii Europejskiej - ocenia adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy".

Pośpiech Rady

Niektórzy prawnicy wskazują, że wadliwie wybrana Krajowa Rada Sądownictwa może wadliwie wskazać nowych sędziów Sądu Najwyższego. To oznaczałoby chaos prawny i nieważność wyroków Sądu Najwyższego, w składach którego zasiądą owi sędziowie.

Krystyna Pawłowicz, która zasiada w KRS nawet nie kryje, że Rada chce zdążyć z opiniowaniem kandydatów przed decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zajmuje się pytaniami Sądu Najwyższego.

Pośpiech KRS w tej sprawie krytykuje opozycja. - W każdej gminie przetarg na wodę mineralną trwa dłużej - mówi Cezary Tomczyk z PO.

Troska nowej KRS

Ilustracją tego, jak wygląda troska nowej KRS o niezależność sądownictwa może być wtorkowa dyskusja nad kandydaturą do Sądu Najwyższego Kamila Zaradkiewicza - obecnie pracownika Ministerstwa Sprawiedliwości, którego Krystyna Pawłowicz lustrowała pod kątem przekonań światopoglądowych.

Swojego podwładnego na posiedzeniu Rady bronił sam minister Ziobro. Jeszcze bardziej zaskakują słowa członków rady wobec sędziów, którzy skierowali pytania prejudycjalne do TSUE oraz zawiesili trzy kontrowersyjne przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym. - Dopuszczają się łamania prawa w Polsce. Spotkają się z adekwatną reakcją w tym zakresie - mówi o sędziach Sądu Najwyższego członek KRS Maciej Nawacki.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS