Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie

30.11.2015 | Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie
30.11.2015 | Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie
tvn24
30.11.2015 | Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanietvn24

W piątek przed południem prezydent Andrzej Duda wrócił z kilkudniowej wizyty w Chinach. W Pekinie spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, a z premierem Li Keqiangiem – w Suzhou, gdzie wziął także udział w szczycie gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin – „16+1”. Prezydent Duda otworzył również Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze i spotkał się z Polakami mieszkającymi w Państwie Środka. Wizytę prezydenta w Chinach relacjonowała dla TVN24 i Faktów z zagranicy Agata Adamek. Chociaż – jak mówi reporterka – było wiele sytuacji, których nie można było pokazać, delegacja była bardzo udana zarówno pod względem merytorycznym, jak i gospodarczym. W sobotę na antenie TVN24 Adamek podsumowała wyjazd polskiego prezydenta do Chin.

Poniedziałek

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Chinach w poniedziałek 23 listopada. Najpierw odwiedził Pekin, później Szanghaj, gdzie otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze [CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 >].

W ubiegłym roku wysłaliśmy do Chin towary o wartości prawie dwóch miliardów euro – zaledwie 1 proc. wartości całego polskiego eksportu. Importujemy znacznie więcej, bo Chiny są drugim po Niemczech głównym krajem importowym. Polskie firmy chcą to zmienić – w Szanghaju jest prawie 80 polskich przedsiębiorców z branży chemicznej, farmaceutycznej czy górniczej. Biznesmeni polecieli tam razem z polskim prezydentem. Andrzej Duda liczy szczególnie na to, że Polska skorzysta na tak zwanym nowym Jedwabnym Szlaku, który ma połączyć Chiny z krajami Unii Europejskiej. [ZOBACZ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 BiŚ >]

Wtorek

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas spotkania w Suzhou z chińskim premierem Li Keqiangiem wyraził nadzieję, że Polska stanie się podstawowym partnerem Chin w Europie w ramach chińskiego projektu „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”, czyli sieci korytarzy transportowych łączących Kraj Środka z UE. [CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 BiŚ >].

Polska i państwa naszego regionu zabiegają o chińskie miliardy. Premier Chin mówi, że tamtejsze spółki chcą zainwestować w naszej części świata 5 miliardów dolarów. Deklaracje te padają na szczycie z udziałem krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Prezydent Duda odpowiada krótko: zapraszamy. Materiał Faktów z zagranicy:

Środa

W środę prezydent Andrzej Duda spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Podpisano trzy memoranda, m.in. o porozumieniu między bankami BGK i ICBC. Jak mówił prezydent, jego wizyta w Chinach to ważna okazja do spotkań o profilu gospodarczym. „Mam wielkie nadzieje na to, że strategiczne partnerstwo między Polską a Chinami, jakie zostało zawarte w 2011 roku, będzie teraz kontynuowane” – podkreślał podczas otwartej dla mediów części spotkania.

Czwartek

Polska flaga na placu Tiananmen, polski prezydent na Wielkim Murze Chińskim, a że mur plus mróz równa się lód, to Andrzej Duda zalicza nie tylko rozmowy na szczycie, ale też taniec na lodzie. Nie była to jedyna taka przygoda podczas tej prezydenckiej podróży w Chinach, gdzie „Poland” brzmi jak „Holland”. Materiał Faktów TVN:

Piątek

W piątek przed południem prezydent Andrzej Duda wrócił z kilkudniowej wizyty w Chinach. W ocenie eksperta, prof. Dominika Mierzejewskiego z Zakładu Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego „w relacjach polsko-chińskich należy promować eksport polskiej żywności, a nie grać na inwestycje chińskie, bo niekoniecznie muszą się one kończyć sukcesem”. – Być może przez Pekin wiedzie droga do G20 – mówi Mierzejewski. [CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 BiŚ >]

Źródło: Fakty TVN/TVN24/PAP

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS