Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie

30.11.2015 | Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie
30.11.2015 | Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie
tvn24
30.11.2015 | Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanietvn24

W piątek przed południem prezydent Andrzej Duda wrócił z kilkudniowej wizyty w Chinach. W Pekinie spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, a z premierem Li Keqiangiem – w Suzhou, gdzie wziął także udział w szczycie gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin – „16+1”. Prezydent Duda otworzył również Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze i spotkał się z Polakami mieszkającymi w Państwie Środka. Wizytę prezydenta w Chinach relacjonowała dla TVN24 i Faktów z zagranicy Agata Adamek. Chociaż – jak mówi reporterka – było wiele sytuacji, których nie można było pokazać, delegacja była bardzo udana zarówno pod względem merytorycznym, jak i gospodarczym. W sobotę na antenie TVN24 Adamek podsumowała wyjazd polskiego prezydenta do Chin.

Poniedziałek

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Chinach w poniedziałek 23 listopada. Najpierw odwiedził Pekin, później Szanghaj, gdzie otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze [CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 >].

W ubiegłym roku wysłaliśmy do Chin towary o wartości prawie dwóch miliardów euro – zaledwie 1 proc. wartości całego polskiego eksportu. Importujemy znacznie więcej, bo Chiny są drugim po Niemczech głównym krajem importowym. Polskie firmy chcą to zmienić – w Szanghaju jest prawie 80 polskich przedsiębiorców z branży chemicznej, farmaceutycznej czy górniczej. Biznesmeni polecieli tam razem z polskim prezydentem. Andrzej Duda liczy szczególnie na to, że Polska skorzysta na tak zwanym nowym Jedwabnym Szlaku, który ma połączyć Chiny z krajami Unii Europejskiej. [ZOBACZ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 BiŚ >]

Wtorek

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas spotkania w Suzhou z chińskim premierem Li Keqiangiem wyraził nadzieję, że Polska stanie się podstawowym partnerem Chin w Europie w ramach chińskiego projektu „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”, czyli sieci korytarzy transportowych łączących Kraj Środka z UE. [CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 BiŚ >].

Polska i państwa naszego regionu zabiegają o chińskie miliardy. Premier Chin mówi, że tamtejsze spółki chcą zainwestować w naszej części świata 5 miliardów dolarów. Deklaracje te padają na szczycie z udziałem krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Prezydent Duda odpowiada krótko: zapraszamy. Materiał Faktów z zagranicy:

Środa

W środę prezydent Andrzej Duda spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Podpisano trzy memoranda, m.in. o porozumieniu między bankami BGK i ICBC. Jak mówił prezydent, jego wizyta w Chinach to ważna okazja do spotkań o profilu gospodarczym. „Mam wielkie nadzieje na to, że strategiczne partnerstwo między Polską a Chinami, jakie zostało zawarte w 2011 roku, będzie teraz kontynuowane” – podkreślał podczas otwartej dla mediów części spotkania.

Czwartek

Polska flaga na placu Tiananmen, polski prezydent na Wielkim Murze Chińskim, a że mur plus mróz równa się lód, to Andrzej Duda zalicza nie tylko rozmowy na szczycie, ale też taniec na lodzie. Nie była to jedyna taka przygoda podczas tej prezydenckiej podróży w Chinach, gdzie „Poland” brzmi jak „Holland”. Materiał Faktów TVN:

Piątek

W piątek przed południem prezydent Andrzej Duda wrócił z kilkudniowej wizyty w Chinach. W ocenie eksperta, prof. Dominika Mierzejewskiego z Zakładu Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego „w relacjach polsko-chińskich należy promować eksport polskiej żywności, a nie grać na inwestycje chińskie, bo niekoniecznie muszą się one kończyć sukcesem”. – Być może przez Pekin wiedzie droga do G20 – mówi Mierzejewski. [CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 BiŚ >]

Źródło: Fakty TVN/TVN24/PAP

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN