Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku
Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców SzpikuKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

13 października przypadał Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku. Tego dnia szczególnie pamięta się o dawcach, ale dawcy pamiętali też o pacjentach, tych najmłodszych, i uszyli dla nich maskotki - nazwane wymownie "pożeraczami smutków". Z roku na rok dawców jest coraz więcej, więc i coraz większa szansa na drugie życie dla chorych bliźniaków genetycznych.

Dla 10-letniego Bartka szpital jest domem od prawie trzech miesięcy, dla jego równolatki Oliwii - od ponad roku. Pacjenci Oddziału Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku nie mogą robić tego, co lubią najbardziej. - Chodzić na spacery, grać z kolegami w piłkę nożną i chodzić z kolegami po mieście - wylicza Bartek.

Twarze dzieci w dwóch szpitalach - w Gdańsku i Poznaniu - nie mogły się nie uśmiechać, kiedy w sobotę dotarły do nich "pożeracze smutków". W piątek, który był Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku, maskotki uszyli ci, którzy szpik oddali. - Te dni mają takie same, monotonne, a jednak coś nowego, uszytego z myślą o nich, myślę, że może wywołać uśmiech na tej twarzy - mówi Angela Wasiak, dawczyni szpiku, Fundacja DKMS.

Maskotki zostały uszyte na podstawie rysunków dzieci. Zaprojektowany przez Bartka "pożeracz smutków" robi wrażenie i co najważniejsze - w specjalnej kieszonce każdego takiego pluszaka można schować trudne emocje, które pojawiają się u dzieci w trakcie leczenia. - To zawsze jest jakaś forma terapii, dzieci mają zajęcie, mogą na chwilę chociaż oderwać się od tego codziennego życia w szpitalu, od zastrzyków, od leków, od chemioterapii - podkreśla Marta Czyż-Taraszkiewicz, prezes Fundacji z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką.

Pomysł szycia pluszaków zrodził się w fundacji, która rejestruje potencjalnych dawców szpiku kostnego i ma największą ich bazę w Polsce. - Zarejestrowanych jest milion 900 tysięcy osób, spośród, których 12 i pół tysiąca to dawcy faktyczni, czyli osoby które oddając krwiotwórcze komórki bądź szpik, pomogły choremu, dla którego przeszczepienie być może było jedyną szansą na powrót do zdrowia - informuje Magdalena Przysłupska z Fundacji DKMS.

Zostań dawcą szpiku - możesz uratować komuś życie
Zostań dawcą szpiku - możesz uratować komuś życieTVN24

Kto może zostać dawcą szpiku?

W rejestrze szuka się dawców spoza rodziny. - Najczęściej obecnie jest to dawca niespokrewniony w 75-80 procentach przypadków. Od 1989 roku prowadzę rejestr wszystkich przeszczepień u dzieci i w tej chwili to jest taki odsetek - wskazuje prof. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UMP, prezes Stowarzyszenia Dzieciaki Chojraki.

Córka pani Barbary Hirsz znalazła bliźniaka genetycznego dwa lata temu. - Świadomość, że jest gdzieś ktoś, kto uratuje życie twojego dziecka, to łza się w oku kreci i to są takie emocje, które ciężko opisać słowami - podkreśla pani Barbara.

Zobacz także: Marek Kaliszuk uratował życie chorego dziecka. Aktor oddał szpik małemu chłopcu

Zasada jest prosta - im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla chorych. A są wśród nich osoby z tak rzadkimi genotypami, że szansa na znalezienie zgodnego dawcy wynosi jeden do nawet kilku milionów. - Można mieć takie poczucie, że można komuś uratować życie - mówi Oliwia, pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Życie Oliwki ktoś uratował. Nie był to pan Dawid, bo on dał drugie życie mieszańcowi Holandii. Na ból podczas procedury nie narzeka.

W bazie dawców szpiku może zarejestrować się każdy. Wystarczy być człowiekiem zdrowym między 18. a 55. rokiem życia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS