Śniadanie wielkanocne dla osób samotnych, ubogich i w kryzysie bezdomności. "Coś pięknego, bo stół jednoczy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Śniadanie wielkanocne dla osób samotnych, ubogich i w kryzysie bezdomności. "Coś pięknego, bo stół jednoczy"
Śniadanie wielkanocne dla osób samotnych, ubogich i w kryzysie bezdomności. "Coś pięknego, bo stół jednoczy"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Śniadanie wielkanocne dla osób samotnych, ubogich i w kryzysie bezdomności. "Coś pięknego, bo stół jednoczy"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Bez pomocy innych te święta byłyby jeszcze smutniejsze. W wielu miastach zorganizowano śniadania wielkanocne dla samotnych, ubogich i osób w kryzysie bezdomności. Życzliwość i otucha były dla nich ważne tak samo jak zastawiony stół.

Usiedli przy suto zastawionym stole, ale co najważniejsze, nie byli sami. - Ludzie samotni mogą się spotkać w takim szczególnym dniu - przyznaje pan Wacław. - Ja bym chciał wszystkim życzyć wesołych świąt - mówi pan Piotr. Dla nich Święta Wielkanocne nie będą już takie smutne. Śniadania wielkanocne dla samotnych, ubogich i osób w kryzysie bezdomności zostały zorganizowane w wielu miastach.

Posiłek dla czterech tysięcy osób

- Cieszymy się z tego, że możemy w jakikolwiek sposób wam zawsze pomóc - mówił do zebranych na spotkaniu Jan Piontek, założyciel Fundacji "Weź Pomóż". To pomoc, której nie można przeliczać tylko na pieniądze. - Potrzebują z jednej strony chleba, a z drugiej strony potrzebujemy bardzo spotkania drugiego człowieka, miłości - mówi Honorata Kozłowska, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich imienia Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku. - To są ludzie często bezdomni i często starsi ludzie, gdzie dzieci gdzieś powyjeżdżały za granicę, nie mają kontaktu i często czują się niepotrzebni - tłumaczy Jan Piontek, założyciel Fundacji "Weź Pomóż". W Katowicach tylu gości przy jednym stole nie pomieściłaby żadna restauracja w Polsce, dlatego świąteczny posiłek dla czterech tysięcy osób został zorganizowany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie odbywają się imprezy kulturalne. Wielkanocne potrawy podawało 150 wolontariuszy.

Nikt nie wyszedł z pustymi rękoma

- Naprawdę bije to ciepło. Jest wspaniale - przyznaje pan Andrzej. - Przyjemnie bardzo - dodaje pan Roman. - Atmosfera jest cudowna, personel, wolontariusze są naprawdę bardzo wspaniali - opisuje pani Krystyna.

ZOBACZ TEŻ: Życzenia wielkanocne od ambasadora USA

- Coś pięknego, bo stół jednoczy, stół pozwala na to, aby się zatrzymać na chwilę nad swoim życiem, zastanowić - mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji "Wolne Miejsce".

Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne dla samotnych zorganizowane zostało po raz szósty. Nie trzeba było wcześniej zgłaszać swojego udziału. Wystarczyło po prostu przyjść. Dla nikogo nie zabrakło miejsca. - To są ludzie, którzy niczego nie udają, więc ich życzenia są takie najbardziej proste i najpiękniejsze i kiedy od nich słyszę życzenia nadziei, to wiem, że to brzmi szczególnie głęboko i mocno - przyznaje arcybiskup Adrian Galbas, metropolita katowicki. Jak wyliczają siostry Elżbietanki z Poznania, które od dziewięciu lat organizują świąteczny poczęstunek dla ubogich, kolejki po jedzenie z roku na rok są coraz dłuższe. - Dziewięć lat temu osób było 150-170. A po dziewięciu latach mamy już 1200 - mówi siostra Józefa Krupa. I nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Każdy dostał jedzenie na wynos.

We Wrocławiu przy jednym stole zasiadło prawie 1400 osób

- Przyszliśmy i pakujemy te paczki. Wcześniej trzeba było przynosić, wynosić i przygotować, żeby wszystko było gotowe - opowiada Jadzia Isańska, wolontariuszka i harcerka. - Kiedyś sam potrzebowałem pomocy, też ktoś mi przynosił, pomagał, no teraz staram się jakoś odwdzięczyć za to - przyznaje Czesław, jeden z wolontariuszy. - Aby ten dzień wszystkich podniósł na duchu, że nie są sami w tych Świętach Wielkanocnych, że wiele serc, wiele wspaniałych rąk zgromadziło tyle dobra, żeby dzisiaj się dzielić - mówi siostra Józefa Krupa.

ZOBACZ TEŻ: Życzenia wielkanocne od ambasadora Ukrainy w Polsce

Z tymi, którzy na co dzień nie potrafią często prosić o pomoc we Wrocławiu przy jednym stole usiadło prawie 1400 osób. - Ludzie starsi potrzebują najwięcej pomocy. Ludzie starsi często w sobie duszą ten żal, smutek, głód, boją się pokazać, bo ja ciężko w życiu pracowałam a dzisiaj wstyd mi jest wyciągnąć rękę po pomoc. Ja zawsze mówię "nie, nie ma co się wstydzić. Wstyd to kraść" - mówi Jan Piontek. Dla uczniów z zespołu szkół katolickich w Białymstoku to najważniejsza lekcja. Poświecili swój wolny czas, żeby na sali gimnastycznej stworzyć świąteczna atmosferę. - Przyszedłem, bo samotny jestem - mówi pan Ryszard. Pani Mirosława przyszła z kolei razem z siostrą.

- My próbujemy wychowywać właśnie w tę stronę, żeby (uczniowie - red.) chcieli pomagać, żeby w taki sposób poszerzało się ich serce - mówi Kozłowska.

Każda paczka dla potrzebujących ma podwójną wartość

Skala świątecznego wsparcia jest nie do przecenienia. W stolicy wojewódzkiej Podlasia rozdano 800 paczek dla tych, którzy z różnych powodów nie mieli pieniędzy na zakupy. - Nie mam pracy, w moim wieku ciężko znaleźć mówi pan Jacek. - Jestem chora i nie mam co jeść - przyznaje pani Regina. Dla obdarowanych każda paczka ma podwójną wartość. Bo oprócz tradycyjnych potraw wielkanocnych liczy się pamięć o drugiej osobie.

- Jest to tak wyjątkowy czasy, w którym nikt nie powinien cierpieć z powodu jakiegokolwiek niedostatku ani z powodu samotności - mówi Dominika Czarnecka, wiceprezes Fundacji Rodziny Czarneckich.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS