Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN
Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"
Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"
Katarzyna Sławińska/Fakty TVN
Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce. Na filmach widać, jak szybko wylewa się woda. Zalana jest część Chersonia i inne miejscowości kontrolowane przez Ukrainę. Pojawiają się też pytania, czy woda zagraża elektrowni atomowej w Zaporożu.

We wtorek w środku nocy potężne ilości wody zaczęły wylewać się przez ogromną wyrwę w tamie. Według ukraińskich władz Rosjanie celowo wysadzili zaporę i całkowicie zniszczyli siłownię hydroelektrowni w Nowej Kachowce.

- Rosyjscy okupanci sami zaminowali elektrownię i sami ją wysadzili. To pokazuje cynizm, z jakim Rosjanie traktują ludzi na zajętych terenach i co Rosja daje Europie i światu - ocenił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Ukraińskie władze mówią: to zbrodnia wojenna i ekobójstwo. Tama na Dnieprze to ogromna, wysoka na 30 metrów i długa na trzy kilometry konstrukcja, a jej przerwanie grozi zalaniem kilkudziesięciu miejscowości - w tej strefie jest około 16 tysięcy ludzi.

- Woda w Dnieprze płynie bardzo gwałtownie i poziom podniósł się już o metr. Zobaczymy, co będzie dalej - relacjonował we wtorek o godzinie 10 rano Ołeksandr Sjomyk, mieszkaniec obwodu chersońskiego.

Ukraińskie władze zarządziły ewakuację. Wiele osób ucieka też na własną rękę. Zalane jest już centrum Nowej Kachowki. Pod wodą jest część Chersonia i inne miejscowości kontrolowane przez Ukrainę. - W ciągu dnia służby ratownicze, policja i wolontariusze ewakuowali około 1300 osób. Według oficjalnych doniesień zatopionych zostało 13 miejscowości oraz 260 budynków położonych na wybrzeżu - informuje Ołeh Biłecki, dziennikarz Ukraina24.

Kreml oskarża Ukrainę o atak

Wysadzenie tamy może zagrozić stabilności Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Władze Energoatomu i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uspokajają, że sytuacja na razie jest pod kontrolą.

- Jest kilka alternatywnych źródeł wody, w tym duży staw tuż przy elektrowni. Reaktory są wygaszone od miesięcy, wody z tego zbiornika wystarczy na ich chłodzenie przez kilka miesięcy - zapewnia Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Zerwana tama może oznaczać kłopoty z zaopatrzeniem w wodę pitną na Krymie. Kreml oskarżają Ukrainę o "akt terroru" i sabotaż, choć to Rosjanie od ponad roku kontrolują zaporę. - Puściły im nerwy i próbują zwiększyć powierzchnię obszaru wodnego tak, aby ukraińskie siły obrony nie podjęły się forsowania Dniepru - uważa Natalia Humeniuk z Ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe".

Władze w Kijowie zapewniają, że żadna woda nie powstrzyma ich wojsk, a świat potępia wysadzenie tamy. - Zniszczenie zapory w Kachowce zagraża życiu tysięcy cywilów i powoduje poważne szkody dla środowiska. To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny w Ukrainie - komentuje Jens Stoltenberg , sekretarz generalny NATO.

W Bratysławie spotkali się przywódcy państw wschodniej flanki NATO - tak zwanej Bukaresztańskiej Dziewiątki. To część przygotowań do szczytu Sojuszu w Wilnie. Wołodymyr Zełenski ostrzegał, by Europa nie okazywała słabości wobec Rosji. - Tym ważniejsza jest nasza wspólna postawa, postawa państw NATO, postawa sąsiadów Ukrainy, by wspierać ją - mówił prezydent Andrzej Duda.

Ukraina apeluje o pilne zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z najnowszym rosyjskim aktem terroru.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN