Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN
Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"
Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"
Katarzyna Sławińska/Fakty TVN
Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce. Na filmach widać, jak szybko wylewa się woda. Zalana jest część Chersonia i inne miejscowości kontrolowane przez Ukrainę. Pojawiają się też pytania, czy woda zagraża elektrowni atomowej w Zaporożu.

We wtorek w środku nocy potężne ilości wody zaczęły wylewać się przez ogromną wyrwę w tamie. Według ukraińskich władz Rosjanie celowo wysadzili zaporę i całkowicie zniszczyli siłownię hydroelektrowni w Nowej Kachowce.

- Rosyjscy okupanci sami zaminowali elektrownię i sami ją wysadzili. To pokazuje cynizm, z jakim Rosjanie traktują ludzi na zajętych terenach i co Rosja daje Europie i światu - ocenił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Ukraińskie władze mówią: to zbrodnia wojenna i ekobójstwo. Tama na Dnieprze to ogromna, wysoka na 30 metrów i długa na trzy kilometry konstrukcja, a jej przerwanie grozi zalaniem kilkudziesięciu miejscowości - w tej strefie jest około 16 tysięcy ludzi.

- Woda w Dnieprze płynie bardzo gwałtownie i poziom podniósł się już o metr. Zobaczymy, co będzie dalej - relacjonował we wtorek o godzinie 10 rano Ołeksandr Sjomyk, mieszkaniec obwodu chersońskiego.

Ukraińskie władze zarządziły ewakuację. Wiele osób ucieka też na własną rękę. Zalane jest już centrum Nowej Kachowki. Pod wodą jest część Chersonia i inne miejscowości kontrolowane przez Ukrainę. - W ciągu dnia służby ratownicze, policja i wolontariusze ewakuowali około 1300 osób. Według oficjalnych doniesień zatopionych zostało 13 miejscowości oraz 260 budynków położonych na wybrzeżu - informuje Ołeh Biłecki, dziennikarz Ukraina24.

Kreml oskarża Ukrainę o atak

Wysadzenie tamy może zagrozić stabilności Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Władze Energoatomu i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uspokajają, że sytuacja na razie jest pod kontrolą.

- Jest kilka alternatywnych źródeł wody, w tym duży staw tuż przy elektrowni. Reaktory są wygaszone od miesięcy, wody z tego zbiornika wystarczy na ich chłodzenie przez kilka miesięcy - zapewnia Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Zerwana tama może oznaczać kłopoty z zaopatrzeniem w wodę pitną na Krymie. Kreml oskarżają Ukrainę o "akt terroru" i sabotaż, choć to Rosjanie od ponad roku kontrolują zaporę. - Puściły im nerwy i próbują zwiększyć powierzchnię obszaru wodnego tak, aby ukraińskie siły obrony nie podjęły się forsowania Dniepru - uważa Natalia Humeniuk z Ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe".

Władze w Kijowie zapewniają, że żadna woda nie powstrzyma ich wojsk, a świat potępia wysadzenie tamy. - Zniszczenie zapory w Kachowce zagraża życiu tysięcy cywilów i powoduje poważne szkody dla środowiska. To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny w Ukrainie - komentuje Jens Stoltenberg , sekretarz generalny NATO.

W Bratysławie spotkali się przywódcy państw wschodniej flanki NATO - tak zwanej Bukaresztańskiej Dziewiątki. To część przygotowań do szczytu Sojuszu w Wilnie. Wołodymyr Zełenski ostrzegał, by Europa nie okazywała słabości wobec Rosji. - Tym ważniejsza jest nasza wspólna postawa, postawa państw NATO, postawa sąsiadów Ukrainy, by wspierać ją - mówił prezydent Andrzej Duda.

Ukraina apeluje o pilne zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z najnowszym rosyjskim aktem terroru.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS