Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"
Rosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"
Katarzyna Sławińska/Fakty TVN
Katarzyna Sławińska/Fakty TVNRosja wysadziła tamę w Nowej Kachowce. "To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny"

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce. Na filmach widać, jak szybko wylewa się woda. Zalana jest część Chersonia i inne miejscowości kontrolowane przez Ukrainę. Pojawiają się też pytania, czy woda zagraża elektrowni atomowej w Zaporożu.

We wtorek w środku nocy potężne ilości wody zaczęły wylewać się przez ogromną wyrwę w tamie. Według ukraińskich władz Rosjanie celowo wysadzili zaporę i całkowicie zniszczyli siłownię hydroelektrowni w Nowej Kachowce.

- Rosyjscy okupanci sami zaminowali elektrownię i sami ją wysadzili. To pokazuje cynizm, z jakim Rosjanie traktują ludzi na zajętych terenach i co Rosja daje Europie i światu - ocenił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Ukraińskie władze mówią: to zbrodnia wojenna i ekobójstwo. Tama na Dnieprze to ogromna, wysoka na 30 metrów i długa na trzy kilometry konstrukcja, a jej przerwanie grozi zalaniem kilkudziesięciu miejscowości - w tej strefie jest około 16 tysięcy ludzi.

- Woda w Dnieprze płynie bardzo gwałtownie i poziom podniósł się już o metr. Zobaczymy, co będzie dalej - relacjonował we wtorek o godzinie 10 rano Ołeksandr Sjomyk, mieszkaniec obwodu chersońskiego.

Ukraińskie władze zarządziły ewakuację. Wiele osób ucieka też na własną rękę. Zalane jest już centrum Nowej Kachowki. Pod wodą jest część Chersonia i inne miejscowości kontrolowane przez Ukrainę. - W ciągu dnia służby ratownicze, policja i wolontariusze ewakuowali około 1300 osób. Według oficjalnych doniesień zatopionych zostało 13 miejscowości oraz 260 budynków położonych na wybrzeżu - informuje Ołeh Biłecki, dziennikarz Ukraina24.

Kreml oskarża Ukrainę o atak

Wysadzenie tamy może zagrozić stabilności Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Władze Energoatomu i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uspokajają, że sytuacja na razie jest pod kontrolą.

- Jest kilka alternatywnych źródeł wody, w tym duży staw tuż przy elektrowni. Reaktory są wygaszone od miesięcy, wody z tego zbiornika wystarczy na ich chłodzenie przez kilka miesięcy - zapewnia Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Zerwana tama może oznaczać kłopoty z zaopatrzeniem w wodę pitną na Krymie. Kreml oskarżają Ukrainę o "akt terroru" i sabotaż, choć to Rosjanie od ponad roku kontrolują zaporę. - Puściły im nerwy i próbują zwiększyć powierzchnię obszaru wodnego tak, aby ukraińskie siły obrony nie podjęły się forsowania Dniepru - uważa Natalia Humeniuk z Ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe".

Władze w Kijowie zapewniają, że żadna woda nie powstrzyma ich wojsk, a świat potępia wysadzenie tamy. - Zniszczenie zapory w Kachowce zagraża życiu tysięcy cywilów i powoduje poważne szkody dla środowiska. To oburzający akt, który kolejny raz pokazuje brutalność rosyjskiej wojny w Ukrainie - komentuje Jens Stoltenberg , sekretarz generalny NATO.

W Bratysławie spotkali się przywódcy państw wschodniej flanki NATO - tak zwanej Bukaresztańskiej Dziewiątki. To część przygotowań do szczytu Sojuszu w Wilnie. Wołodymyr Zełenski ostrzegał, by Europa nie okazywała słabości wobec Rosji. - Tym ważniejsza jest nasza wspólna postawa, postawa państw NATO, postawa sąsiadów Ukrainy, by wspierać ją - mówił prezydent Andrzej Duda.

Ukraina apeluje o pilne zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z najnowszym rosyjskim aktem terroru.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS