Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN
Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców
Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców
Stefania Kulik/Fakty po Południu
Dlaczego na historycznych obrazach powstają spękania i czy da się temu zapobiec? Międzynarodowa grupa naukowa odpowiadaStefania Kulik/Fakty po Południu

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Siatka spękań jest jak odcisk palca - dla każdego obrazu jest inna. Krakowscy naukowcy jako pierwsi na świecie odpowiedzieli na nurtujące świat sztuki pytania - w jaki sposób powstaje i dlaczego przybiera tak różne wzory.

Obowiązujące w muzeach kryteria konserwatorskie są przesadzone

- Technika użyta przez artystów, jakie materiały, jakie spoiwa, jakie pigmenty zostały, grubość, miejsce wykonania również - wymienia czynniki wpływające na powstanie konkretnej siatki spękań doktor Aleksandra Hola, główna konserwatorka Zamku Królewskiego na Wawelu. W ramach badań stworzono najbardziej precyzyjną dokumentację obrazu, jaka do tej pory została wykonana, przy użyciu skanera mikroskopowego. - Zrozumienie procesu powstawania siatki spękań, to w jakiej ona jest warstwie, czy to jest tylko warstwa mularska, czy też w zaprawie, jaki jest kształt w ogóle pęknięć, daje nam bardzo dużo narzędzi do określenia przyczyn jej powstawania, czasu powstawania i całego procesu - wyjaśnia Hola. Badania pokazały, że obowiązujące w muzeach kryteria konserwatorskie są przesadzone. Ochrona zbiorów może być bardziej ekologiczna. - Wyjaśniliśmy, dlaczego obiekty przechowywane w warunkach naturalnych dotrwały do naszych czasów w tak dobrym stanie zachowania. Pokazaliśmy, że obiekty, obrazy z rozwiniętą siatką spękań, są dużo mniej wrażliwe na niestabilności temperatury i wilgotności względnej niż do tej pory sądzono - mówi profesor Łukasz Bratasz z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Imienia Jerzego Habera w Państwowej Akademii Nauk.

Niektóre spękania powstają w sposób naturalny, inne - przez zbyt szybkie starzenie się

Badania otworzyły możliwość do zmniejszenia ilości energii, wykorzystywanej do pracy urządzeń zapewniających odpowiednie warunki klimatyczne obrazom. Jak podkreślają naukowcy, ich odkrycie pomoże budować wizerunek "zielonego" muzeum. - Kiedyś te warunki muzealne były bardzo ścisłe, czyli na przykład muzea dopuszczały plus minus 5 procent wahań wilgotności względnej powietrza, żeby było bezpieczniej. Natomiast teraz widzimy, że te warunki można zrównoważyć. Natomiast równoważąc i rozluźniając wytyczne konserwatorskie, to prowadzi do ogromnych oszczędności energii - przyznaje Hola.

ZOBACZ TEŻ: Nigdy nie był pokazywany publicznie. Obraz Jana Matejki z na wystawie w Krakowie Do tej pory wybitni konserwatorzy sztuki potrafili odróżnić typową siatkę spękań, charakterystyczną dla na przykład włoskich obrazów, jednak nikt do tej pory nie posiadał tak precyzyjnej wiedzy. - Potrafimy rozróżnić siatki spękań, które powstają w sposób naturalny od siatek spękań, które powstają w trakcie przyspieszonego starzenia, czyli sposobu, w jaki fałszerze obiektów generują siatkę spękań w sprzedawanych obrazach - mówi Bratasz.

Bardziej precyzyjna wiedza pomoże w ocenie autentyczności obrazów

To daje możliwość stworzenia ogromnej bazy danych siatek spękań po to, żeby móc porównywać, dzieła i oceniać ich autentyczność.

- (Fałszerze - przyp. red.) będą musieli zmienić chyba metody produkcji obrazów, co powiem szczerze nie wiem, jak to będzie możliwe, bo ta siatka spękań jest bardzo trudna do odtworzenia. Stworzenie siatki spękań na przykład do obrazu włoskiego jest prawie że niemożliwa - przyznaje Bratasz.

Sztuczna inteligencja będzie w stanie pokazać, w którym obrazie są anomalie i które siatki nie pasują do konkretnego artysty.

Autorka/Autor:Stefania Kulik

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS