"Marzenia o białej sukni trzeba było odłożyć". Naboje do pistoletu w prezencie ślubnym

"Marzenia o białej sukni trzeba było odłożyć". Naboje do pistoletu w prezencie ślubnym
"Marzenia o białej sukni trzeba było odłożyć". Naboje do pistoletu w prezencie ślubnym
Michalina Czepita | Fakty w Południe
"Marzenia o białej sukni trzeba było odłożyć". Naboje do pistoletu w prezencie ślubnymMichalina Czepita | Fakty w Południe

Powstanie Warszawskie miało trwać maksymalnie trzy doby. Na tyle mieli być przygotowani. Walczyli 63 dni. Codziennie musieli żegnać najbliższych, z którymi ramię w ramię brali udział w walkach. Wielu z nich to byli młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczali w dorosłość. Uczyli się kochać i zawiązywali pierwsze przyjaźnie. Niektóre przetrwały do dzisiaj. 


ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

63 dni walki i 63 niespokojne noce. Powstanie Warszawskie to czas, kiedy ludzie żyli w ciągłym strachu i obawiali się o własne życie, ale nawet w tak trudnych i niebezpiecznych czasach rodziły się miłość i przyjaźń.

Irena Paśnik i Andrzej Pląskowski poznali się w czasie Powstania Warszawskiego. - To był chyba przypadek. Czuliśmy do siebie przyjaźń. Ośmielę się powiedzieć młodzieńczą przyjaźń. Zawsze przeżywałyśmy każde pójście kolegów do akcji. Czekałyśmy z niecierpliwością, czy wrócą wszyscy - wspomina Irena Paśnik.

Gdy powstanie się skończyło - ich drogi się rozeszły. Kilka lat temu ponownie spotkali się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Siedziałem i nagle patrzę: idzie. Boże kochany to ona! Prawda? - wspomina Andrzej Pląskowski.

- I było "a wiesz?", "a pamiętasz?". I to jest do dzisiaj, jak się spotykamy - dodaje Irena Paśnik.

- Typowe spotkanie żołnierzy różnych płci, ale żołnierzy - kwituje pan Andrzej.

Trudy małżeństwa

Gdy wybuchło Powstanie - Halina Jędrzejewska, pseudonim "Sławka" - miała 18 lat. Była sanitariuszką. Swojego przyszłego męża poznała w sierpniu 1944 roku.

- W pewnym momencie podszedł jakiś kolega, którego ja nie znałam wcześniej. Od nas z oddziału. I mówi: "słuchaj Sławka, może byś się czegoś napiła, jakieś dobrej wody czy coś". No więc napiłam się trochę tej wody i tyle, powiedziałam mu i powiedziałam mu parę ciepłych słów - wspomina Halina Jędrzejewska.

Od tego czasu - zawsze byli razem.

"Opieka serdeczna, ale bojowa"

- Były sytuacja takie, że myśleliśmy, że wyjdziemy z tego, ale były też takie, kiedy uważaliśmy, że szanse na przeżycie tego są bardzo skąpe. Tak się złożyło, że we wszystkich tych sytuacjach byliśmy razem - wspomina Halina Jędrzejewska.

Jak mówią powstańcy - w tych trudnych czasach - największą wartością byli ludzie.

- Taka przyjaźń taka pewność, że ci ludzie, którzy są dookoła mnie, że oni mnie nie zostawią w żadnej sytuacji - wspomina Halina Jędrzejewska.

- Ta grupa... One o nas dbały, żeby jedzenie tam było, ubrania. Była opieka taka serdeczna, ale bojowa - opowiada Andrzej Pląskowski.

W czasie Powstania Warszawskiego ślub wzięło 256 par. Każdego dnia średnio 4 pary wstępowały w związek małżeński. Powstańcy - częściej niż cywile - decydowali się na ślub. Mimo że przyszłość była niepewna i w każdej chwili mogli zginąć.

"Kółka od firanek jako obrączki"

- Te wszystkie marzenia dotyczące białej sukni trzeba było odłożyć, ale takim typowym strojem była biała bluzka i granatowa spódnica - mówi Agnieszka Cubała, autorka książki "Miłość 44".

Ceremonia ślubna państwa Biegów jest najlepiej udokumentowaną uroczystością. Zdjęcia zrobił powstańczy fotograf Eugeniusz Lokajski.

- Myśmy używali tych kółek od firanek jako obrączki. I jakoś mnie na ten ślub w mundur ubrali, dlatego na tych zdjęciach jestem w mundurze. To nie był mój mundur - mówił w wypowiedzi archiwalnej Bolesław Biega.

Po ślubie - zazwyczaj odbywało się przyjęcie weselne. Dzięki temu chociaż na chwilę zapominano o wojnie i toczących się walkach. Prezentami dla młodej pary były: naboje do pistoletu, mydło, skarpetki czy dzień wolny od zadań powstańczych.

Autor: Michalina Czepita / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS