"Prawdopodobnie on był zdeterminowany, przygotowany". Tworzą portret psychologiczny ojca Dawida

"Prawdopodobnie on był zdeterminowany, przygotowany, systematyczny". Profilerzy tworzą portret psychologiczny ojca Dawida.
"Prawdopodobnie on był zdeterminowany, przygotowany, systematyczny". Profilerzy tworzą portret psychologiczny ojca Dawida.
Dagmara Langiewicz | Fakty w Południe
"Prawdopodobnie on był zdeterminowany, przygotowany, systematyczny". Profilerzy tworzą portret psychologiczny ojca Dawida.Dagmara Langiewicz | Fakty w Południe

Policja dostaje kolejne filmy z wideorejestratorów i kamer monitoringu, które mogą pomóc w ustaleniu co wydarzyło się, gdy zaginął Dawid Żukowski. Służby nie przerywają akcji, zabezpieczają dowody, przesłuchują świadków i sprawdzają każdy sygnał. Tworzony jest też portret psychologiczny ojca Dawida.

POSZUKIWANIA DAWIDA ŻUKOWSKIEGO - RAPORT SPECJALNY TVN24.PL

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Gdzie jest 5-letni Dawid Żukowski? Chłopca od dziewięciu dni szukają setki policjantów, ale po zaginionym dziecku nie ma śladu. Według ekspertów to świadczy o tym, że ojciec 5-latka wszystko dokładnie zaplanował.

- On miał dużo czasu, żeby przemyśleć to w szczegółach. To między innymi na przykład, że wyłączył telefon, żeby nie można było później sprawdzić, gdzie ten telefon się logował. To wszystko też świadczy o jego przemyślanym działaniu, a nie impulsywnym - uważa Jerzy Pobocha, psychiatra i prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej.

Poszukiwania skupiały się dotąd w okolicach węzła Konotopa przy autostradzie A2, ponieważ w tym miejscu ojciec Dawida, po tym jak odebrał chłopca z domu dziadków w Grodzisku Mazowieckim, zatrzymywał się dwa razy. W tym rejonie logował się również jego telefon. Funkcjonariusze drobiazgowo przeczesali także teren w pobliżu lotniska Chopina w Warszawie, gdzie 32-latek pojechał z synem.

- Intensywność tych poszukiwań absolutnie nie spada. My cały czas jesteśmy niezwykle zdeterminowani. Setki policjantów w terenie, ale także wielu policjantów w swoich biurach Niestety, na chwilę obecną nie mamy jeszcze przełomu - mówi szef Komendy Głównej Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk.

Czy przełom przyniosą nowe nagrania? Komendant przyznaje, że do policji po licznych apelach wpływają kolejne filmy z wideorejestratorów i kamer monitoringów. - Pojawiły się kolejne, nowe informacje. Zdobyliśmy kolejne, nowe zapisy z nieznanych wcześniej monitoringów, z kamer samochodowych przekazywanych nam przez ludzi - podkreśla Szymczyk.

"On już był wtedy zdeterminowany"

Śledczy zabezpieczyli komputer, telefony i inne nośniki danych, z których korzystał ojciec Dawida. Profilerzy tworzą jego portret psychologiczny i drobiazgowo analizują zachowanie mężczyzny.

- Osoba, która działa chaotycznie, w sposób nieplanowy, z reguły pozostawia jakieś ślady, które prowadzą policjantów do ustalenia tego, co się stało - mówi Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratory Okręgowej w Warszawie. - W tym przypadku brak takich informacji - dodaje.

Nadal nie wiadomo, w którym momencie mężczyzna rozstał się z synem i co stało się z 5-latkiem. Według ekspertów warto wziąć pod uwagę nie tylko ostatnie godziny przed zaginięciem dziecka, ale wszystkie okoliczności, które doprowadziły do tych wydarzeń.

Wiadomo, że między rodzicami Dawida się nie układało i żona 32-latka wyprowadziła się do Warszawy. Dwa tygodnie przed zaginięciem Dawida jego ojciec wziął urlop na żądanie i przestał pojawiać się w pracy.

- To wszystko mogło spowodować u niego stan depresji, pogłębiony stan depresji - uważa profesor Brunon Hołyst z Instytutu Kryminalistyki i Kryminologii na Uczelni Łazarskiego.

- Prawdopodobnie on już był wtedy zdeterminowany, przygotowany, systematyczny, konkretny, planował i zrealizował to w sposób taki, że w tej chwili policja ma problemy jednak ze znalezieniem tego chłopca - dodaje Jerzy Pobocha.

Biegli badają również ślady znalezione w samochodzie, którym poruszał się ojciec dziecka. Policja niezmiennie apeluje o to, by każdy, kto może jeszcze pomóc w odnalezieniu chłopca, przekazał śledczym informacje. Oni sami zapewniają, że będą szukać Dawida aż do skutku.

Autor: Dagmara Langiewicz / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji zapowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby, świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS