Film dokumentalny pod tytułem "Ludzie z Klisz" zdobył nagrodę Gold Plaque na 53. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago. Wyprodukowany przez "Fakty po południu" TVN24 obraz w reżyserii Mateusza Kudły przedstawia historię odnalezienia 120 klisz fotograficznych na strychu jednego z domów w małej miejscowości na Dolnym Śląsku - Walimiu.
Ceremonia ogłoszenia zwycięzców odbyła się w Chicago 23 marca o 19:30. Film "Ludzie z Klisz" otrzymał nagrodę Gold Plaque w kategorii "Non-Fiction".
- Nagroda w Chicago jest dla nas miłą niespodzianką, bo film ukończyliśmy w połowie lutego i dopiero zaczęliśmy wysyłać go na konkursy - mówi Mateusz Kudła, reporter "Faktów po południu" TVN24 i reżyser filmu. - Jesteśmy bardzo dumni z tego, że o tej niewielkiej miejscowości w Górach Sowich gdzieś w południowo-zachodniej Polsce usłyszeli widzowie w Stanach - dodaje.
Zdjęcia do filmu wykonał Artur Głupczyk, operator "Faktów TVN" i TVN24.
Codzienne życie
Zdjęcia autorstwa nieżyjącego już organisty, Filipa Rozbickiego, przedstawiają codzienne życie mieszkańców położonej w Górach Sowich miejscowości.
- Są zdjęcia ludzi na spacerze, są wesela, są pogrzeby, są chrzciny - opowiada Łukasz Kazek, popularyzator historii regionu i bohater 25-minutowego filmu. - Chcieli żyć, budować, piec chleb, żyć z ludźmi, brać za mąż nowe kobiety, tworzyć wszystko od nowa, zapomnieć o wojnie. I to wszystko na tych zdjęciach jest - dodaje.
Łukasz postanowił zeskanować i opublikować klisze w internecie, bohaterowie około 800 czarno-białych, wykonanych po wojnie fotografii przypominają sobie okoliczności ich powstania. Kadrami zaczyna żyć całe miasteczko.
- Każdy liczył, że będzie na zdjęciu - opowiada bohater filmu. - Każdy zaczął szukać w głowie, czy Filip u mnie był? Czy Filip był w moim mieszkaniu? Filip naprawiał telewizory, a więc skoro był u mnie, może mi zrobił zdjęcie? Może mnie spotkał na spacerze, może jak spotkał mnie w polu? - relacjonuje.
Niezwykłą historię opisała prasa, a wspomnienia uwiecznionych przez Filipa Rozbickiego bohaterów fotografii trafiły na deski teatru. Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu wystawił musical pt. "Polska 120" w reż. Martyny Majewskiej.
Prestiżowa nagroda
Historia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego sięga 1964 roku. Wtedy to Michael Katuza wpadł na pomysł zorganizowania festiwalu filmowego, który byłby przeciwwagą dla hollywoodzkich ceremonii.
Pełna lista tegorocznych zwycięzców zostanie zaprezentowana w oficjalnym przewodniku prestiżowego 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, w ramach którego przyznane zostały Chicago International Television Awards 2017.
Nagrody Gold i Silver Plaque są przyznawane twórcom filmów lub programów najwyższej jakości spośród produkcji zgłoszonych zarówno przez producentów z USA, jak i ze świata, uznanych przez jury za najlepsze w swojej kategorii.
Wśród twórców nagrodzonych dotychczas w konkursie telewizyjnym można wymienić nazwiska tak znane, jak m.in. Ridley Scott i Federico Fellini.
Źródło: Fakty Ekstra
Źródło zdjęcia głównego: tvn24