"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodą

"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodą
"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodą
Mateusz Kudła | Fakty po południu
"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodąMateusz Kudła | Fakty po południu

Film dokumentalny pod tytułem "Ludzie z Klisz" zdobył nagrodę Gold Plaque na 53. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago. Wyprodukowany przez "Fakty po południu" TVN24 obraz w reżyserii Mateusza Kudły przedstawia historię odnalezienia 120 klisz fotograficznych na strychu jednego z domów w małej miejscowości na Dolnym Śląsku - Walimiu.

Ceremonia ogłoszenia zwycięzców odbyła się w Chicago 23 marca o 19:30. Film "Ludzie z Klisz" otrzymał nagrodę Gold Plaque w kategorii "Non-Fiction".

- Nagroda w Chicago jest dla nas miłą niespodzianką, bo film ukończyliśmy w połowie lutego i dopiero zaczęliśmy wysyłać go na konkursy - mówi Mateusz Kudła, reporter "Faktów po południu" TVN24 i reżyser filmu. - Jesteśmy bardzo dumni z tego, że o tej niewielkiej miejscowości w Górach Sowich gdzieś w południowo-zachodniej Polsce usłyszeli widzowie w Stanach - dodaje.

Zdjęcia do filmu wykonał Artur Głupczyk, operator "Faktów TVN" i TVN24.

Codzienne życie

Zdjęcia autorstwa nieżyjącego już organisty, Filipa Rozbickiego, przedstawiają codzienne życie mieszkańców położonej w Górach Sowich miejscowości.

- Są zdjęcia ludzi na spacerze, są wesela, są pogrzeby, są chrzciny - opowiada Łukasz Kazek, popularyzator historii regionu i bohater 25-minutowego filmu. - Chcieli żyć, budować, piec chleb, żyć z ludźmi, brać za mąż nowe kobiety, tworzyć wszystko od nowa, zapomnieć o wojnie. I to wszystko na tych zdjęciach jest - dodaje.

Łukasz postanowił zeskanować i opublikować klisze w internecie, bohaterowie około 800 czarno-białych, wykonanych po wojnie fotografii przypominają sobie okoliczności ich powstania. Kadrami zaczyna żyć całe miasteczko.

- Każdy liczył, że będzie na zdjęciu - opowiada bohater filmu. - Każdy zaczął szukać w głowie, czy Filip u mnie był? Czy Filip był w moim mieszkaniu? Filip naprawiał telewizory, a więc skoro był u mnie, może mi zrobił zdjęcie? Może mnie spotkał na spacerze, może jak spotkał mnie w polu? - relacjonuje.

Niezwykłą historię opisała prasa, a wspomnienia uwiecznionych przez Filipa Rozbickiego bohaterów fotografii trafiły na deski teatru. Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu wystawił musical pt. "Polska 120" w reż. Martyny Majewskiej.

Prestiżowa nagroda

Historia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego sięga 1964 roku. Wtedy to Michael Katuza wpadł na pomysł zorganizowania festiwalu filmowego, który byłby przeciwwagą dla hollywoodzkich ceremonii.

Pełna lista tegorocznych zwycięzców zostanie zaprezentowana w oficjalnym przewodniku prestiżowego 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, w ramach którego przyznane zostały Chicago International Television Awards 2017.

Nagrody Gold i Silver Plaque są przyznawane twórcom filmów lub programów najwyższej jakości spośród produkcji zgłoszonych zarówno przez producentów z USA, jak i ze świata, uznanych przez jury za najlepsze w swojej kategorii.

Wśród twórców nagrodzonych dotychczas w konkursie telewizyjnym można wymienić nazwiska tak znane, jak m.in. Ridley Scott i Federico Fellini.

Źródło: Fakty Ekstra

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS