"Sama obecność mamy sprawia, że stres znika". Dotąd rodzice płacili za to, by być z dzieckiem w trudnych chwilach

"Sama obecność mamy sprawia, że stres znika". Dotąd rodzice płacili za to, by być z dzieckiem w trudnych chwilach
"Sama obecność mamy sprawia, że stres znika". Dotąd rodzice płacili za to, by być z dzieckiem w trudnych chwilach
Aneta Regulska | Fakty w Południe
"Sama obecność mamy sprawia, że stres znika". Dotąd rodzice płacili za to, by być z dzieckiem w trudnych chwilachAneta Regulska | Fakty w Południe

Koniec z płaceniem za szpital jak za hotel. Zgodnie z nowymi przepisami pobyt rodzica przy chorym dziecku w szpitalu ma być bezpłatny, a koszty zajmowanego łóżka, czy otrzymanego posiłku, ma pokryć Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory szpitale same decydowały, czy chcą pobierać opłaty, co dla opiekunów chorych dzieci często było dużym obciążeniem finansowym. Zmiany w życie wchodzą od 3 lipca.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Rodzice przy chorym dziecku, nierzadko 24 godziny na dobę, na szpitalnym oddziale często spędzają długie tygodnie. Choroba dziecka często kosztuje ich sporo nerwów, ale - by czuwać przy szpitalnym łóżku - są w stanie znieść wiele. Dotychczas wciąż w wielu placówkach musieli liczyć się też z dodatkowymi kosztami. Za przywilej bycia z dzieckiem w chorobie rodzice musieli płacić od kilku do kilkudziesięciu złotych za noc.

- Jak pamiętam chłopcy byli mali, jak byłam z nimi w szpitalu, to dosyć dużo kosztowało, ale zawsze z nimi zostawałam - mówi Małgorzata Bortel, mama Michała.

- Owszem, rzeczywiście pobieramy opłaty, ale jesteśmy bardzo tolerancyjni. Część rodziców nie jest w stanie sprostać tym opłatom - tłumaczy prof. Dariusz Patkowski, Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. Jak mówi, w takich przypadkach rodzice są zwalniani z tych opłat. Nie płacą również karmiące matki.

Zmiana

Do tej pory szpitale same decydowały o pobieraniu opłat za posiłek, nocleg czy chociażby pościel. Teraz ma się to zmienić. Pobyt opiekunów dzieci i niepełnosprawnych w trakcie hospitalizacji ma być bezpłatny, bo dotyk, głos lub zwykła obecność mamy czy taty to często najlepsze lekarstwo.

- Koniec z odpłatnością za pobyt rodziców w szpitalu (...) nie będą musieli ponosić żadnych kosztów związanych z pobytem. Mogą w pełni zajmować się wsparciem dzieci bądź osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

- Na pewno nie jest tak nudno jak byś sam był, bo właśnie z mamą można dobrze porozmawiać no i też sama obecność mamy sprawia, że ten stres tak jakby znika - mówi Michał Bortel, nastolatek leżący w szpitalu.

Szybsze leczenie

W towarzystwie rodziców bądź kogoś bliskiego dzieci chętniej poddają się zabiegom, a nawet szybciej zdrowieją i czują się bezpieczniej.

- To dziecko łatwiej się leczy, w większym komforcie. Na pewno szybciej opuszcza szpital - wylicza Piotr Weryński, kierownik Kliniki Kardiologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Dodaje, że dziecko zachowuje nie tak złe wrażenie o sytuacji, w której się znalazło.

- Bardzo to dobrze wpływa na psychikę dziecka. Dziecko jest spokojniejsze, matki najczęściej pomagają przy pielęgnacji, przy karmieniu. Mogą odciążyć w sposób znaczący personel medyczny - tłumaczy Andrzej Janicki, kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

W szpitalach już od jakiegoś czasu widać zmianę nastawienia. Pojawiają się kąciki, w których rodzice mogą odgrzać sobie posiłek, a także leżanki i rozkładane fotele. Dzięki WOŚP do szpitali trafiło ich blisko 5 tys.

- Na pewno są to warunki inne niż w domu, natomiast staramy się, żeby rodzice pomimo wszystko mogli się gdzieś wykąpać, gdzieś sobie podgrzać jedzenie, mogli się też przespać i tę noc spędzić w godnych warunkach - ocenia Natalia Adamska-Golińska, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Na zniesienie opłat we wszystkich szpitalach rodzice czekali od dawna. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od 3 lipca. Koszty pobytu rodziców przy dziecku ma pokrywać Narodowy Fundusz Zdrowia.

Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS