"Sama obecność mamy sprawia, że stres znika". Dotąd rodzice płacili za to, by być z dzieckiem w trudnych chwilach

"Sama obecność mamy sprawia, że stres znika". Dotąd rodzice płacili za to, by być z dzieckiem w trudnych chwilach
"Sama obecność mamy sprawia, że stres znika". Dotąd rodzice płacili za to, by być z dzieckiem w trudnych chwilach
Aneta Regulska | Fakty w Południe
"Sama obecność mamy sprawia, że stres znika". Dotąd rodzice płacili za to, by być z dzieckiem w trudnych chwilachAneta Regulska | Fakty w Południe

Koniec z płaceniem za szpital jak za hotel. Zgodnie z nowymi przepisami pobyt rodzica przy chorym dziecku w szpitalu ma być bezpłatny, a koszty zajmowanego łóżka, czy otrzymanego posiłku, ma pokryć Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory szpitale same decydowały, czy chcą pobierać opłaty, co dla opiekunów chorych dzieci często było dużym obciążeniem finansowym. Zmiany w życie wchodzą od 3 lipca.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Rodzice przy chorym dziecku, nierzadko 24 godziny na dobę, na szpitalnym oddziale często spędzają długie tygodnie. Choroba dziecka często kosztuje ich sporo nerwów, ale - by czuwać przy szpitalnym łóżku - są w stanie znieść wiele. Dotychczas wciąż w wielu placówkach musieli liczyć się też z dodatkowymi kosztami. Za przywilej bycia z dzieckiem w chorobie rodzice musieli płacić od kilku do kilkudziesięciu złotych za noc.

- Jak pamiętam chłopcy byli mali, jak byłam z nimi w szpitalu, to dosyć dużo kosztowało, ale zawsze z nimi zostawałam - mówi Małgorzata Bortel, mama Michała.

- Owszem, rzeczywiście pobieramy opłaty, ale jesteśmy bardzo tolerancyjni. Część rodziców nie jest w stanie sprostać tym opłatom - tłumaczy prof. Dariusz Patkowski, Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. Jak mówi, w takich przypadkach rodzice są zwalniani z tych opłat. Nie płacą również karmiące matki.

Zmiana

Do tej pory szpitale same decydowały o pobieraniu opłat za posiłek, nocleg czy chociażby pościel. Teraz ma się to zmienić. Pobyt opiekunów dzieci i niepełnosprawnych w trakcie hospitalizacji ma być bezpłatny, bo dotyk, głos lub zwykła obecność mamy czy taty to często najlepsze lekarstwo.

- Koniec z odpłatnością za pobyt rodziców w szpitalu (...) nie będą musieli ponosić żadnych kosztów związanych z pobytem. Mogą w pełni zajmować się wsparciem dzieci bądź osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

- Na pewno nie jest tak nudno jak byś sam był, bo właśnie z mamą można dobrze porozmawiać no i też sama obecność mamy sprawia, że ten stres tak jakby znika - mówi Michał Bortel, nastolatek leżący w szpitalu.

Szybsze leczenie

W towarzystwie rodziców bądź kogoś bliskiego dzieci chętniej poddają się zabiegom, a nawet szybciej zdrowieją i czują się bezpieczniej.

- To dziecko łatwiej się leczy, w większym komforcie. Na pewno szybciej opuszcza szpital - wylicza Piotr Weryński, kierownik Kliniki Kardiologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Dodaje, że dziecko zachowuje nie tak złe wrażenie o sytuacji, w której się znalazło.

- Bardzo to dobrze wpływa na psychikę dziecka. Dziecko jest spokojniejsze, matki najczęściej pomagają przy pielęgnacji, przy karmieniu. Mogą odciążyć w sposób znaczący personel medyczny - tłumaczy Andrzej Janicki, kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

W szpitalach już od jakiegoś czasu widać zmianę nastawienia. Pojawiają się kąciki, w których rodzice mogą odgrzać sobie posiłek, a także leżanki i rozkładane fotele. Dzięki WOŚP do szpitali trafiło ich blisko 5 tys.

- Na pewno są to warunki inne niż w domu, natomiast staramy się, żeby rodzice pomimo wszystko mogli się gdzieś wykąpać, gdzieś sobie podgrzać jedzenie, mogli się też przespać i tę noc spędzić w godnych warunkach - ocenia Natalia Adamska-Golińska, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Na zniesienie opłat we wszystkich szpitalach rodzice czekali od dawna. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od 3 lipca. Koszty pobytu rodziców przy dziecku ma pokrywać Narodowy Fundusz Zdrowia.

Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS