Kacper Tekieli do końca życia pomagał zwierzętom. "To było bardzo skromne i takie głębokie, z serca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kacper Tekieli do końca życia pomagał zwierzętom. "To było bardzo skromne i takie głębokie, z serca"
Kacper Tekieli do końca życia pomagał zwierzętom. "To było bardzo skromne i takie głębokie, z serca"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Kacper Tekieli do końca życia pomagał zwierzętom. "To było bardzo skromne i takie głębokie, z serca"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Ponad 20 tysięcy złotych udało się zebrać podczas zbiórki pieniędzy na pogrzebie Kacpra Tekielego, tragicznie zmarłego męża Justyny Kowalczyk. To właśnie ona poprosiła, by na pogrzeb zamiast kwiatów przynieść datek na schronisko "Promyk" w Gdańsku. Zwierzaki dostaną to, co im najbardziej potrzebne.

"Anioły" - tak darczyńców nazywają pracownicy "Promyka", schroniska dla bezdomnych zwierząt w Gdańsku. Kacper Tekieli był jednym z nich. - Człowiek o promiennym uśmiechu, radości, mega empatii. On skradł nas tym, że przychodził, zostawiał i uciekał. Tak było też ostatnim razem, kiedy przyjechał z karmą - wspomina Katarzyna Zaleska ze schroniska dla bezdomnych zwierząt "Promyk" w Gdańsku.

- Nie było ani jednego zdjęcia przy tym samochodzie, przy wypakowaniu tych darów. Nie było żadnego szumu wokół tego. To było bardzo skromne i takie głębokie, z serca - dodaje Emilia Salach, wicedyrektorka gdańskiego zoo.

Oprócz specjalistycznej karmy wspinacz kilka tygodni temu przywiózł suplementy diety i zabawki, czyli tak zwane ekstrasy, na które z planowego budżetu zwierzaki nie mogą liczyć. - Nawet jak odszedł, to zostanie z nami. Ta kwota, która została wpłacona, jest olbrzymim zaskoczeniem dla nas - przyznaje Emilia Salach.

Wpis Justyny Kowalczyk po śmierci Kacpra Tekielego
Wpis Justyny Kowalczyk po śmierci Kacpra TekielegoTVN24, Facebook/Justyna Kowalczyk - oficjalna strona

Z potrzeby serca

O to, by datkami wspomóc schronisko, kilka dni przed pogrzebem Kacpra Tekieli w mediach społecznościowych prosiła Justyna Kowalczyk - prywatnie żona wspinacza. Jej mąż uwielbiał zwierzęta. - Ten apel był takim właśnie sygnałem, że jesteśmy, oczywiście, w strasznym smutku i żalu, bo to, co się stało, jest rzeczą absurdalnie tragiczną, ale świat jest piękny i patrzymy po prostu do przodu - uważa Piotr Pustelnik, alpinista i himalaista, zdobywcy korony Himalajów i Karakorum.

Dotychczas na konto "Promyka" wpłynęło w ramach zbiórki dziewiętnaście tysięcy złotych. - Czujemy się wyróżnieni. Kupimy im zabawki interaktywne, które będą mogli wykorzystać wolontariusze w zabawach codziennych, w socjalizacji. Kotom kupimy trawę na wolierę. Taką, gdzie nie ma tej trawy jak gdyby z natury - mówi Katarzyna Zaleska.

Tragiczna wyprawa

- W naszej pamięci pozostanie jako taki właśnie na zawsze przyjaciel - zapewnia Emilia Salach. Kacper Tekieli spadł z lawiną podczas próby zdobycia wszystkich czterotysięczników w Alpach. - Zapamiętam go z takiego niezwykle radosnego uśmiechu, z tego charakterystycznego dla niego rogala, którego zawsze miał i który mówił, że to życie jest takie fajne i trzeba je brać garściami. - mówi Piotr Pustelnik.

Pieniądze na rzecz schroniska, w którym mieszka teraz około dwieście psów i kotów, nadal można wpłacać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS