Jelenia Góra odcięta od turystów w szczycie sezonu? "Teraz już tego nie zmienimy"

Jelenia Góra odcięta od turystów w szczycie sezonu? "Teraz już tego nie zmienimy"
Jelenia Góra odcięta od turystów w szczycie sezonu? "Teraz już tego nie zmienimy"
Marta Balukiewicz | Fakty w Południe
Jelenia Góra odcięta od turystów w szczycie sezonu? "Teraz już tego nie zmienimy"Marta Balukiewicz | Fakty w Południe

Od jakiegoś czasu Jelenia Góra zmaga się z utrudnieniami komunikacyjnymi w związku z prowadzonym remontem dróg. Teraz może być jeszcze gorzej, bo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje kolejne objazdy na trasie z Wrocławia. Władze Jeleniej Góry boją się, że to skutecznie odstraszy turystów.

ZOBACZ CAŁE "FAKTY W POŁUDNIE" NA TVN24GO

Zamknięta droga, długie objazdy i spore korki - właśnie takie utrudnienia czekają na turystów, którzy zamierzają udać się w okolice Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku w samym szczycie sezonu. Powodem utrudnień i towarzyszącego im protestu samorządowców są objazdy planowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

- Wyznaczony został objazd dla samochodów przez miejscowości Marciszów i Kaczorów - mówi Magdalena Szumiata, rzeczniczka GDDKiA.

W oddalonym o 30 kilometrów od Jeleniej Góry Bolkowie budowana jest nowo powstająca obwodnica. Drogowcy łączą ją z istniejącą Drogą Krajową numer 3. Zamknęli już jeden fragment drogi, a kierowców skierowali na objazdy.

- Przygotowany został taki objazd, który tak naprawdę nie jest dostosowany. (...) Pokazywaliśmy miejsca, gdzie ma przejechać ponad 20 tysięcy samochodów na dobę - mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Po 17 lipca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje wyłączyć kolejny odcinek drogi, na którym będą prowadzone prace. Chodzi o remont kolejnego odcinka Drogi Krajowej numer 3. Oznacza to, że kierowcy jadący od Wrocławia do Jeleniej Góry, będą musieli liczyć się nawet z kilkudziesięciokilometrowym objazdem w okolicach Bolkowa.

- Jeśli podróżni wybierają się w podróż, powinni zaplanować wcześniej podróż i korzystać z dróg alternatywnych - radzi Magdalena Szumiata.

Należy uzbroić się w cierpliwość

Tą alternatywą są drogi, które nierzadko są bardzo wąskie, jak ta w Kaczorowie.

- Przejazd przez Kaczorów jest niemożliwy. To jest droga, która jest zbyt wąska. Mosty i przepusty nie są dostosowane do takich ciężarów - uważa prezydent Jeleniej Góry.

- Nie wyobrażam sobie funkcjonowania ludzi, gdzie nie ma chodników, gdzie muszą dojść do swoich domostw - podkreśla Radosław Łukasiński, z Urzędu Miejskiego w Bolkowie.

Samorządowcy z Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości nie mają wątpliwości, że drogowy chaos i kolejne objazdy skutecznie odstraszą turystów.

- Rocznie odwiedza Kotlinę Jeleniogórską ponad trzy miliony turystów. Proszę sobie wyobrazić, jak oni mają się dostać w takich warunkach, jak przygotowany ten objazd - mówi Jerzy Łużniak.

GDDKiA odpiera zarzuty i swoich planów zmieniać nie zamierza. Dyrekcja twierdzi, że lepszych objazdów wyznaczyć nie mogła.

- Budowa obwodnicy Bolkowa jest w trakcie, teraz już tego nie zmienimy, obwodnica powstanie. Na pewno będzie to duże ułatwienie po tym, jak zostanie wybudowana. Na ten moment takie objazdy zostały wyznaczone - tłumaczy Magdalena Szumiata.

Drogowcy mają dla kierowców złotą radę: trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS